Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo pes dokáže vycítiť z dychu svojho majiteľa?

reklama:
pes dokáže vycítiť z dychu
Čo pes dokáže vycítiť z dychu svojho majiteľa?Foto: www.gettyimages.com

Psy, považovaní za verných spoločníkov ľudí, opäť ukázali, ako dobre sú naladené na naše pocity, tentoraz v čuchovom teste. Vedci totiž zistili, že z ľudského dychu a potu dokážu tieto zvieratá vycítiť stres.

Objav by mohol pomôcť napríklad pri výcviku terapeutických psov. O novom objave píše spravodajský server BBC News. Autorom štúdie sa podarilo vycvičiť štyri psy, ktoré do prieskumu prihlásili ich majitelia. Úlohou bolo dokázať rozoznať nádobu, kde bola vzorka potu alebo dychu odobratá vystresovanému človeku. Podarilo sa im to na viac ako 650 pokusoch z celkového počtu 700. Psíci za každé správne určenie dostali maškrtu.

Vzorky svojho potu a dychu do výskumu poskytlo 36 dobrovoľníkov, ktorí museli vyriešiť náročný matematický problém a nahlásiť, do akej miery ich stresoval. Vedci z Kráľovskej univerzity v Belfaste dúfajú, že ich štúdia pomôže pri výcviku terapeutických psov. Výskum zverejnil odborný časopis Plos One.

Psy vnímajú svet prostredníctvom čuchu. Ich vysoko citlivé schopnosti detekcie pachov sa používajú na odhaľovanie drog, výbušnín či chorôb, vrátane niektorých druhov rakoviny, cukrovky alebo covidu-19. „Mali sme množstvo dôkazov o tom, že psy dokážu zachytiť ľudské pachy, ktoré sú spojené s určitými zdravotnými stavmi alebo chorobami. Nemáme však veľa dôkazov o tom, že dokážu vycítiť rozdiely v našom psychickom stave,“ uvádza vedúca autorka štúdie Clara Wilsonová.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 22. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.