Bitka titánov v údržbe o domácnosť: ručný alebo tyčový vysávač?

Zdieľať
Hand hold vacuum cleaner on white background
Foto: Adobe Stock

Vysávanie je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o domácnosť. Skutočne dobrý vysávač vie túto inak veľmi neobľúbenú činnosť aspoň o niečo zjednodušiť. Okrem udržiavania poriadku, dokáže tento moderný spotrebič navyše odstrániť z povrchu podlahy aj viaceré nebezpečné baktérie, vírusy a iné nebezpečné látky. Ktorý z najžiadanejších modelov na odstránenie prachu a nečistôt z podlahy si ale vybrať a prečo? Je lepší ručný alebo tyčový vysávač?

Ručný vysávač je ideálny pomocník na rýchle upratovanie malých priestorov

Ručný vysávač je ľahký a jednoducho prenosný, takže sa dá ľahko prenášať z miestnosti do miestnosti. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti je ideálny aj na upratovanie malých priestorov. Vhodný je tiež v situáciách, keď potrebujete napríklad len povysávať vysypanú múku v kuchyni. Ak je ale potrebný výkonný typ, vhodnejší je tyčový model.

Výhodou ručného vysávača je aj to, že väčšina modelov patrí medzi AKU zariadenia, takže sú bez elektrického kábla. To logicky zvyšuje flexibilitu ich použitia nielen v domácnosti, ale napríklad aj v aute alebo pri vysávaní schodiska.

Nevýhodou môže byť, že výdrž akumulátorového ručného vysávača je obmedzená, a preto nie je vždy ideálny na vysávanie väčších plôch. Obmedzený objem majú aj nádržky na nečistoty, takže ich treba častejšie vysýpať.

Tyčový vysávač s vyšším výkonom

Tyčový vysávač je o niečo tradičnejší model, ktorý je obľúbený pre svoju výkonnosť a schopnosť vysávať aj väčšie plochy. V porovnaní s ručným zariadením majú tieto modely vyšší výkon aj väčší objem nádržky na odpad, vďaka čomu je ideálny na vysávanie celého bytu alebo domu.

Mnoho modelov tyčových vysávačov má aj rôzne špeciálne príslušenstvo, ako je napríklad kefka na tvrdé podlahy alebo turbokefka na koberce. Okrem toho sú konštruované na pravidelné a dlhodobé používanie, takže ich životnosť je dlhšia. Samozrejme, závisí to aj od konkrétneho modelu a intenzity používania.

Woman getting floor clean with stick vacuum while dancing
Foto: Adobe Stock

Medzi nevýhody tyčových vysávačov patrí vyššia hmotnosť aj väčšie rozmery, stále sú však vhodné aj pre upratovanie menších miestností.

Ako ste teda mali možnosť zistiť, v konečnom dôsledku neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, ktorý z nich je lepší, pretože veľa závisí od vašich osobných potrieb a preferencií. Ideálny typ pre vás bude asi ten, ktorý vám najlepšie vyhovuje a najviac uľahčí upratovanie celého domu alebo bytu.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané