Toto je 8 varovných signálov tela, ktoré naznačujú zlé fungovanie srdca: "Nepodceňujte ich!" Varujú lekári ako bude príliš neskoro..

Zdieľať
00 10.jpg

Kardiovaskulárne ochorenia je často spájané s nezdravým životným štýlom, postihuje mužov aj ženy bez rozdielu. Len v Spojených štátoch zomrie v spojitosti s kardiovaskulárnymi chorobami viac ako 610 tisíc ľudí ročne. Ani v Českej republike nie sme tomuto fenoménu ušetrení, aj u nás je kardiovaskulárne ochorenie hlavnou príčinou úmrtí. Práve preto by sa nemali podceňovať varovné signály tela, ktoré naznačujú, že srdce nefunguje, ako má! Prinášame najčastejších osem príznakov, ktoré by vás mali prinútiť k návšteve lekára.

# 1 Bolesť v ramenách

Najčastejšie pociťujú muži bolesť v ľavej paži, prípadne v oboch pažiach tesne pred infarktom. Podobne u žien bola pozorovaná bolesť lakťa. Srdce totiž vysiela varovné signály do miechy, ktorá je centrom nervov, to je mätúce pre mozog, ktorý sa domnieva, že skutočným zdrojom bolesti je ruka. Realita je však úplne iná.

# 2 Dlhodobý kašeľ

Kašeľ vzniká z mnohých rôznych príčin, na vine môžu byť tiež kardiovaskulárne choroby. Dlhodobý kašeľ, prípadne kašeľ s prímesou krvi, je prejavom srdcového zlyhania. Ďalším závažným príznakom je dýchavičnosť.

# 3 Úzkosť

Početné štúdie dokazujú, že ľudia trpiaci extrémne ťažkú ​​úzkosťou sú náchylnejšie k srdcovým ochoreniam. Úzkosť môže vychádzať zo stresu, ale môže byť spôsobená aj panickou poruchou alebo fóbiami. Dôsledkom úzkosti môžu byť srdcové tachykardia, zvýšenie krvného tlaku alebo zníženie srdcovej frekvencie.

# 4 Opuchnuté nohy, členky alebo chodidlá

Srdcové zlyhanie môže spôsobovať tiež hromadenie tekutín v tele a z toho vyplývajúce opuchy nôh a chodidiel. Edém sa môže vyskytnúť nielen u pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, napriek tomu je to príznak srdcových ťažkostí, na ktorý by ste si mali dať pozor.

# 5 Nechutenstvo a nevoľnosť

Veľa pacientov so srdcovými chorobami trpia nechutenstvom, ktoré hraničia s anorexiou, alebo nevoľnosťami vychádzajúcimi z hromadenia tekutín v pečeni a črevách. Narušené trávenie spôsobuje aj bolesti brucha, v tomto prípade je nutné vyhľadať včasnú lekársku pomoc.

# 6 Kožné vyrážky a neobvyklé kožné škvrny

Dve rôzne vedecké štúdie tiež dospeli k názoru, že vysoké riziko ekzému a pásového oparu sú príznakom srdcových chorôb. U pacientov s ekzémom bola o 48% vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť vysokým krvným tlakom a o 29% vyššie, že budú mať vysoký cholesterol. U pacientov s pásovým oparom je riziko infarktu dokonca o 59% vyššia ako u pacientov, ktorí pásový opar neprekonali.

# 7 Závraty a mdloby

Závraty, mdloby alebo strata vedomia sú veľmi častými príznaky ochorenia srdca. Môže sa totiž jednať o blokovanie prietoku krvi z dôvodu upchaté tepny. Ak teda pociťujete dýchavičnosť v spojení so stratou vedomia, na nič nečakajte a vyhľadajte lekársku pomoc.

# 8 Bledá alebo modrastá kože

Tiež bledosť môže znamenať nedostatočný prietok krvi alebo srdcové ochorenia. Bledosť z dôvodu zlého prekrvenia sa môže objaviť po celom tele, ale tiež len na jednej končatine. V tomto prípade sa môže jednať o zhoršenie krvného obehu, kedy sa životne dôležitým orgánom nedostáva kyslík. Bledosť však nemusí mať vždy spojitosť len s ochorením srdca, môže sa tiež jednať o anémii.

Kľúčová je prevencia

Týchto osem varovným príznakov je najčastejších u srdcových chorôb, nemusí sa však vyskytovať u každého. Tiež pamätajte, že kardiovaskulárnym chorobám sa dá predchádzať zdravým životným štýlom. Správna životospráva a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu pomôžu ochrániť srdce a cievny systém. Tiež je dôležité vyhýbať sa fajčeniu alebo nadmernej konzumácii alkoholu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané