Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Experti radia: Túto vec urobte hneď po tom, ako vás zaočkujú

reklama:
očkovaniewww.gettyimages.com

Vo väčšine sveta pribúda počet zaočkovaných ľudí proti koronavírusu. Odborníci v tejto súvislosti radia, čo by ste (ne) mali robiť potom, čo príde rad aj na vás … Jednoduché kroky a náležitá opatrnosť vám totiž môžu v budúcnosti ušetriť veľa starostí a nepríjemných vybavovačiek. Vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 a vydávanie očkovacích preukazov sa stávajú bežnou realitou v mnohých krajinách. A ak ste už očkovanie absolvovali aj vy alebo vaši príbuzní, nezabudnite na tieto odporúčania odborníkov:

Vyfoťte  si doklad o prvom očkovaní

Je veľmi užitočné vyfotografovať si doklad o tom, že ste boli očkovaní pre prípad, že by ste ho náhodou stratili. „Je dôležité, aby ľudia mali záznam o tom, kedy im bola podaná vakcína,“ uviedla doktorka z Centra Johnsa Hopkinsa.

Očkovací preukaz vám môže v nasledujúcich mesiacoch uľahčiť život

Podľa odborníkov môže úplné očkovanie poskytnúť ľuďom návrat do normálneho života. Tieto kartičky vám v budúcnosti uľahčia cestovanie a sú dokladom, že nepotrebujete testovanie. Uchovávajte preukaz tak, ako iné dôležité doklady. Zatiaľ síce nie je jasné, na akom princípe budú fungovať tzv. COVID pasy, takže, kým sa nedohodnú všetky podmienky a pravidlá ich užívania, bude očkovací preukaz ten najspoľahlivejší a zároveň najpraktickejší spôsob, ako dokážete, že ste očkovaní.

Ak preukaz omylom stratíte, požiadajte o náhradné

V prípade straty očkovacieho preukazu experti radia vrátiť sa tam, kde vám bola podaná vakcína a požiadajte o vystavenie náhradného dokladu.
Fotku očkovacieho preukazu by ste si mali nechať pre seba. Podľa odporúčania  by ste nemali svoj očkovací preukaz zverejňovať. Podvodníci môžu totiž zneužiť osobné informácie na ukradnutie vašej identity.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 31. marca 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.