Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyliečili sa z koronavírusu, no následky majú dodnes. Lekári zistili, ktoré príznaky COVID-19 môžu pretrvať!

reklama:

Hoci mali mnohí pacienti nakazení koronavírusom len mierne prejavy ochorenia, ani po niekoľkých mesiacoch sa niektorí z nich necítia byť úplne uzdravení.

Z lekárskej štúdie Fakultnej nemocnice v Hradci Králové vyplynulo, že približne 40 percent pacientov, ktorí prekonali COVID-19, má aj po troch mesiacoch od prekonania ochorenia poškodené pľúca, informuje ČT24. Do pilotnej štúdie sa zapojilo 79 pacientov, z ktorých väčšina mala iba mierny priebeh ochorenia.

Tretine pacientov sa čuch nevrátil

Podľa zistení českých lekárov malo až 90 percent nakazených problémy s čuchom a u tretiny z nich pretrvali aj po vyliečení. Zhruba polovica pacientov sa aj po štvrťroku sťažuje na ťažkosti s dýchaním a lapanie po dychu pri námahe.

Do roka by mali problémy zmiznúť

Pretrvávajúce príznaky sú výstražným znamením, že COVID-19 nemožno porovnávať s bežným prechladnutím alebo chrípkou. Našťastie, podľa prednostu pľúcnej kliniky nemocnice v Hradci Králové Vladimíra Koblížka by sa tieto problémy mali v priebehu polroka až roka úplne vytratiť.

Vírus môže poškodiť aj srdce

Podľa štúdie lekárov z Edinburskej univerzity môže koronavírus poškodiť aj srdce. Abnormality na srdci spôsobil u približne polovice skúmaných pacientov s vážnym priebehom ochorenia.

Nemeckí vedci zasa upozornili, že infekcia môže vyústiť do zápalu srdcového svalu a jeho následného zlyhania.

Dávnejšie tiež vedci poukázali na to, že koronavírus sa môže manifestovať aj v podobe neurologických následkov v prípade, že infekcia napadne mozgové tkanivo. Dôsledkom môžu byť problémy s pamäťou, pozornosťou, ale i zvýšené riziko rozvoja demencie.

Podľa talianskych lekárov sa mnohí z pacientov aj po prekonaní ochorenia sťažovali na pretrvávajúcu únavu, ťažkosti s dýchaním, bolesti kĺbov či bolesti na hrudníku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 20. októbra 2020

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.