Hortenzia. Skúsení záhradníci k nim do pôdy pridávajú kúsok alobalu. Viete prečo?

Zdieľať
Hortenzia
Hortenzia. Skúsení záhradníci k nim do pôdy pridávajú kúsok alobalu. Viete prečo? Foto: www.gettyimages.com

Táto kvetina s „princeznovským“ menom pochádza prekvapivo z Japonska. V Európe si ale získala svojich priaznivcov a už sa celkom slušne zabývala aj na našich záhradách. Máte aj vy v záhradke hortenzie? Poradíme vám, čo robiť, aby viac kvitla.

Hortenzia (latinsky Hydrangea) získala svoje meno podľa latinského hortus – záhrada. A skutočne na záhradách a v parkoch patrí medzi najvýraznejšie kríky. Jej „kvetinové bochníčky“ lákajú hmyz aj zraky obdivovateľov. Tým, ktorým nestačí sa len kochať pohľadom, si túto krásnu kytičku odnášajú do vázy alebo si ju objednávajú do svadobných kytíc. Pravdou je, že taký romantický kvet by ste len tak ťažko hľadali. A hovorí sa, že obsahuje málo peľu, preto sa hodí aj pre alergikov.

Ako rezať hortenzie?

Ako rezať hortenzie? Líši sa to podľa jej druhov. Pozrite sa vo videu:

Úprava kríkov hortenzií rezom sa vykonáva na jar. Snažte sa to stihnúť ešte v apríli, kým na kríku vyrašia prvé listy. Rez týchto krások nie je žiadna „mäsiarčina“. Vykonáva sa tesne pred prvým púčikom a cieľom je odstrániť suché kvety či nevhodné vetvy. Kríky môžete odľahčiť, keď zhruba o štvrtinu zrežete staré výhony. Vďaka tomu sa vytvorí miesto pre tých nových… V apríli je tiež ideálna doba, kedy môžete zmeniť tvar kríka. Len dávajte pozor, aby ste zbytočne neodstránili výhony s nasadenými púčikmi. Tento rok by ste sa kvetov už nedočkali!

Ako hortenzie hnojiť?

Chcete, aby váš ker prospieval? Dajte mu trochu výživy. Tá ale musí byť dobre načasovaná. Podľa odborníkov je ideálnou dobou apríl až september. Ale ak ste ker upravovali a prerezávali, začnite s „výživovou kúrou“ až po nasadení nových výhonov. Aby ste nemuseli hortenziu stále dokrmovať, použite organominerálne hnojivá, ktoré majú dlhšiu účinnosť.

Namiešajte si farbu

V našich luhoch a hájoch sa najviac ujala hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla). Zaujímavé je, že jej farbu výrazne ovplyvňuje kyslosť pôdy. Pri kyslejšom pH (okolo 3,5) „hádže“ odtiene do modra. Pri menej kyslej pôde s pH 5,5 sa zase pýši ružovým alebo červeným rumencom. Hortenzia si na určitú kyslosť pôdy potrpí. Ak by ste ju zasadili do substrátov s neutrálnym alebo alkalickým pH, určite by jej to uškodilo. Tak pozor na to!

Využite trik s alobalom

S farbou kríka napodiv môžete trochu čarovať aj sami. Stačí, ak pod rastlinu pridáte alobal alebo k nej zapichnete hliníkovú lyžicu. Ak chcete staviť na istotu, použite hnojivo s obsahom hliníka (síranu hlinitého či kamenca) a vaša hortenzia sa nádherne sfarbí do modra. Pozor, táto premena sa týka iba ružových odrôd!

Zdroj: www.jakpestovat.cz, www.youtube.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané