Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako pestovať levanduľu, aby bola ozdobou záhrady

reklama:
levanduľa
Ako pestovať levanduľu, aby bola ozdobou záhradyFoto: www.gettyimages.com

Levanduľa poskytuje každej záhrade bohaté farby a vizuálny efekt, ale okrem toho má aj mnohostranné využitie.

Levanduľa poskytuje každej záhrade bohaté farby a vizuálny efekt, ale okrem toho má aj mnohostranné využitie. Čerstvá, ale aj sušená je nádherná naaranžovaná do kytíc a dekorácií alebo ako náplň vo voňavých vrecúškach. Ak aj vy premýšľate nad pestovaním levandule vo vašej záhrade, skúste sa držať nasledujúcich krokov.

Pripravte si vhodnú pôdu

Miesto, na ktorom ju chcete pestovať zbavte buriny. Následne pôdu odkyslite. Levanduli sa nebude dariť v príliš kyslej pôde, ale ani v príliš zásaditej. Vhodné Ph je niekde medzi 6,5 a 7,5. Vyvážte tú vašu pridaním organického kompostu.

Zasaďte ju vo vhodnom období

Odporúča sa nie príliš teplé obdobie počas leta, skôr na jar a na jeseň. Ak ju chcete sadiť na jar, počkajte si, kým odídu aj posledné mrazy. Ak na jeseň, mali by ste to uskutočniť aspoň 2 mesiace pred prvými mrazmi, aby sa mladá rastlina stihla zakoreniť v novom prostredí.

levanduľa
Ako pestovať levanduľu, aby bola ozdobou záhradyFoto: www.gettyimages.com

Umiestnite ju na vhodné miesto

Levanduľa je rastlina, ktorá potrebuje veľa slnka. Platí to rovnako pre rastliny rastúce v kvetináčoch, ale aj vo voľnej zemi. V teplejších klimatických podmienkach, bude levanduľa tolerovať aj tienistejšie miesto, ale v našich podmienkach ju určite zasaďte na južnú stranu záhrady. Vo vlhkých oblastiach môže levanduľa trpieť, obľubuje viac suché ako mokré pôdy, býva pre ňu problém vysporiadať sa s hubovými ochoreniami.

Doprajte každej rastline priestor

Pre svoj rast potrebujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Zvážte aj výšku dospelých, starších rastlín. Sadenice zasaďte vo vzdialenosti od seba od 8 do 15 cm, obrie druhy však až s odstupom jedného metra. Ak ich chcete využiť ako živý plot, saďte ich v menších vzdialenostiach, hustejšie pri sebe. Vykopaná jama pre levanduľu by mala byť dva krát širšia ako koreňový bal a rovnako hlboká.

Postavte priesadu do jamy, zalejte vodou a zasypte zeminou. Rukou rastline utlačte koreňový bal tak, aby ste z neho odstránili čo najviac vzduchových bublín. Okolie rastliny môžete prikryť mulčovaním, avšak v tesnom okolí okolo stonky nechajte priestor. Čerstvo presadenú rastlinu výdatne zalejte, avšak nie tak, aby ste ju „utopili“. Pred ďalšou zálievkou by mala pôda okolo úplne vyschnúť.

Prestrihávanie levandule jej len pomôže

Všeobecne platí, že svoju plnú veľkosť dosiahne rastlina asi po 3 rokoch. Avšak, vyžaduje si strih kvetných častí ihneď po zakvitnutí, aby sa podporil rast nových výhonkov a samotná rastlina ostala zdravá. Orežte stonky s kvetmi a aj tretinu z konárikov, odkiaľ vyrastajú. Nestrihajte ich však až na úplne zdrevnatené stonky bez lístkov.

Mohlo by Vás tiež zaujímať:

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 31. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.