Vedeli ste, prečo naše babičky hádzali pravidelne droždie do záchodovej misy? Ušetrili si tým veľa práce

Zdieľať
droždie do záchodovej misy?
Vedeli ste, prečo naše babičky hádzali pravidelne droždie do záchodovej misy? Ušetrili si tým veľa práceFoto: www.freepik.com

Hodiť droždie do záchodovej misy? Možno si práve ťukáte na čelo, ale verte, že na to mali naše babičky veľmi dobrý dôvod a rozhodne nešlo o plytvanie. Odkryte s nami tajomstvo použitia kvasníc nielen do cesta.

Kvasnice, čiže droždie, sú pomerne všestranným pomocníkom. O tom, že sa nehodí len pri príprave ciest, vedeli už naše babičky. Droždie má tiež veľmi dobrý čistiaci efekt, ale aj skvelý vplyv na zdravie. Ako všestranne sa dá využiť a čo vie so záchodovou misou?

Toaleta ako zo žurnálu

Tipov nie je nikdy dosť, zvlášť tých, ktoré dokážu uľahčiť prácu. Lámete si hlavu nad tým, ako efektívne a takmer bez námahy vyčistiť toaletu? Záchodová misa patrí k miestam v domácnosti, kde sa držia milióny baktérií. Vzhľadom na udržanie zdravia je nutné ju pravidelne čistiť. Ako túto veľmi neobľúbenú činnosť zefektívniť sa pozrite vo videu na YouTube kanáli But First, Coffee:

Vodný kameň bez šance

Pridáme ešte jeden skvelý trik, ktorý používali naše babičky. Jednoducho pripravili kvások a vliali ho do toalety. Skúste to rovnako ako ony, výsledok vás veľmi milo prekvapí. Vezmite kocku čerstvého droždia, zmiešajte ho s vlažnou vodou a lyžicou cukru. Počkajte zhruba desať minút, kým nevzíde kvások.

Potom ho s čistým svedomím nalejte do záchodovej misy. Nechajte chvíľu pôsobiť a spláchnite ako normálne. Druhou možnosťou je nechať pôsobiť silu droždia cez noc. Večer vezmite opäť kocku čerstvého droždia, rozdrobte ju do záchodovej misy a zasypte trochou cukru a nechajte kvasnice pôsobiť až do rána.

Počas noci sa kvások aktivuje a vezme si na paškál baktérie zo záchodovej misy, postará sa o vodný kameň a nepríjemný zápach vychádzajúci z toalety. Ráno záchod spláchnite a užite si čistotu takmer bez práce.

kvások
Prečo naše babičky hádzali pravidelne droždie do záchodovej misy? Ušetrili si tým veľa práceFoto: www.gettyimages.com

Droždie pre krásu

Babičky využívali však silu droždia aj inak. Kvasnice sú výborným zdrojom aj cenných vitamínov a minerálov, takže pôsobia na naše zdravie. Má ošetrujúce účinky a pokožka je po zásahu droždia ako znovuzrodená.

Využite jeho silu a pripravte si účinnú pleťovú masku. Zmiešajte ho s kvapkou vody a trochou cukru a naneste na pleť. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút a potom zmyte vlažnou vodou. Ak vám nevadí špecifická vôňa kvasníc, doprajte si drožďové kúpele. Napríklad len na nohy. Zatočia sa stvrdnutou kožou a chodidlá budú ako po pravidelnej pedikúre.

kvasnice a kvások
Prečo naše babičky hádzali pravidelne droždie do záchodovej misy? Ušetrili si tým veľa práceFoto: www.gettyimages.com

Rastlinný životabudič

Droždie je skvelé nielen pre našu krásu, ale aj pre krásu a silu rastlín. Môžete z neho pripraviť aj veľmi účinné hnojivo. Pre izbové rastliny si ho môžete vyrobiť aj v malom množstve. Stačí rozmiešať štvrť kocky kvasníc v jednom litri vody a rastlinkám raz týždenne dopriať kvasnicovú vzpruhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané