Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nechty prezradia o vašom zdraví viac, ako si myslíte!

reklama:
Nechty
Nechty prezradia o vašom zdraví viac, ako si myslíte!Foto: www.freepik.com

Nechty sú nekompromisným zrkadlom nášho zdravia – napriek tomu, že to vie málokto, môžeme z ich stavu vyčítať veľa informácií.

Neverili by ste, čo všetko sa dá zistiť z nechtov. Sú nielen odrazom toho, ako sa o seba staráme zvonka, ale aj zvnútra. Belavé, príliš ružové, zvlnené, s hrbolcami… To všetko môžu byť príznaky ochorenia v tele. Nechty odrážajú veľakrát ochorenia pečene, pľúc, ale aj srdca. Rozhodne by sme si ich mali všímať.

Dnes vás naučíme rozpoznať príznaky niektorých chorôb. Pozrite sa pozorne na svoje nechty, všímajte si nielen tvar, ale aj sfarbenie, lámavosť, poprípade škvrny a ďalšie nezvyčajné tvary.

Zdravé nechty sú hladké, bez rýh a rôznych hrbolčekov alebo vyvýšenín. Majú jemne ružové lôžko a tiež sa väčšinou lesknú. Pri koreni nechtov je viditeľný nechtový mesiačik, teda polkruhovitá biela plocha. Kožtička okolo nechtov slúži ako ich ochrana. Ak sa vám počas posledných pár týždňov kvalita nechtov zhoršila, snažte sa zistiť, či vášmu telu niečo nechýba. Akékoľvek zmeny nie je potrebné brať len ako estetický problém, pretože môžu signalizovať celý rad ochorení.

Hrúbka nechtov

Ak vaše nechty znenazdajky začnú byť silnejšie a ich hrúbka sa zväčší, môže to značiť problémy s pľúcami, infekciu alebo poruchy štítnej žľazy. Niektoré lieky vyvolávajú alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje neprimeraným zosilnením nechtov.

Nechty
Nechty prezradia o vašom zdraví viac, než si myslíte!Foto: www.gettyimages.com

Strata farby

Zdravé nechty sú priehľadné, bez sfarbenia, položené na ružovom nechtovom lôžku s bielym polmesiačikovitým žliabkom. Akékoľvek iné sfarbenie znamená príznak niečoho nezvyčajného, nižšie uvádzame zoznam možných chorôb a ktoré farby na ne poukazujú:

  • biela farba – hepatitída a iné ochorenia pečene
  • modrá farba – nízka hladina draslíka v krvi
  • zelená farba – bakteriálne infekcie
  • matná farba – nedostatok vitamínov
  • červené pruhy na žliabku – infekcie srdcových chlopní
  • tmavá farba na nechtoch – chronické srdcové zlyhanie

Vydutý tvar

Tento tvar môže poukazovať na srdcové ochorenia, hemochromatózy, zníženú činnosť štítnej žľazy alebo nedostatok železa.

Lámavosť nechtov

Lámavosť sa zvyčajne objavuje pri nedostatku vitamínu C, kyseliny listovej, bielkovín alebo pri celkovej podvýžive. A ak je navyše aj zvýšené nechtové lôžko, môže sa jednať o lupienku.

Ryhy

Ryhy v nechtoch takmer vždy značia nedostatok železa, lupus alebo zápalové ochorenia – artritídu.

Podliatie lôžka

Podliatie lôžka môže byť predzvesťou vírusu AIDS, ochorenia pečene, pľúc alebo zápalových typov chorôb čriev.

Oslabené nechty

Oslabené nechty sú prejavom bakteriálneho ochorenia alebo hormonálnej nerovnováhy. Môže sa jednať o poruchu činnosti štítnej žľazy alebo plesňovej infekcie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 31. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.