Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najlepší spôsob, ako vyčistiť akékoľvek žalúzie

reklama:
ako vyčistiť akékoľvek žalúzie
Najlepší spôsob, ako vyčistiť akékoľvek žalúzieFoto: www.gettyimages.com

Či už máte doma akékoľvek žalúzie (drevo, napodobenina dreva, tkanina, vinyl alebo hliník), vyčistiť je, je vždy náročná práca. Zaberie veľa času a navyše je potrebné venovať sa jej naozaj detailne. Nikto si navyše nie je istý, či to robí správne. Preto sme sa rozhodli vám pomôcť a pre každý typ žalúzií navrhujeme spôsob, ako ich čo najefektívnejšie vyčistiť.

Žalúzie – napodobenina dreva

Ide o jedny z najobľúbenejších žalúzií, ktoré majú eleganciu drevených a praktickosť plastových žalúzií. Vyčistiť ich môžete pomocou vysávača s nadstavcom na prachové štetca. Jednoducho zatvorte žalúzie (ako by vám do okna svietilo slnko), držte spodnú lištu a vysávačom postupujte sprava doľava a potom aj zľahka zhora nadol. Otočte žalúzie a postup zopakujte.

Žalúzie, ktoré sú nielen zaprášené, ale aj zašpinené, vyžadujú trochu dôkladnejšie čistenie. Skúste biely ocot – jednoducho malú misu so zmesou jednej časti octu a jednej časti vody a potom použite čistú ponožku alebo látku z mikrovlákna, ktorú v tejto zmesi namočíte. Otočte žalúzie tak, aby ste mohli ponožkou utierať súčasne horné a spodné žalúziu.

Drevené žalúzie

Väčšina drevených žalúzií je ošetrená špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá odpudzuje nečistoty a škvrny. Drevené žalúzie môžu byť vyčistené kvalitným lakom na nábytok a mäkkou handričkou alebo čistú ponožkou. Nastriekajte lak na nábytok na handričku a utrite jednotlivé lišty

Textilné tienidlá

Textilné tienidlá môžete vyčistiť pomocou prachového kefy vášho vysávača na nízke nastavenie. Odolnejšie špinu môžete odstrániť pomocou hubky alebo mikrovlákna navlhčenej v mydlovej vode. Jednoducho potrite oblasť, ale dávajte pozor, aby nedošlo k prílišnému namočení. Pred zdvihnutím nechajte odtiene úplne vyschnúť.

Vinylové alebo hliníkové žalúzie

Jedným zo spôsobov čistenia týchto žalúzií je vyčistiť je rovnako ako žalúzie z umelého dreva. Ale ak máte vo svojom dome veľa hliníkových žalúzií, môže byť táto voľba časovo náročná, najmä keď sú žalúzie plné iného znečistenia. V takom prípade môže byť lepšie žalúzie jednu po druhej dávať dole a namáčať je vo vani, ktorá je napustená teplou vodou a obohatená šetrným saponátom. Použite mäkkú kefku, hubku alebo mäkký mop. Potom je ešte sprchou opláchnite.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 27. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.