Čo všetko lieči klinček? Vyrobte si masť či pleťovú vodu z klinčeka!

Zdieľať
Klinček

Používame ho ako zahrievacie korenie v zime – do vareného vína, punču či pečiva.

Klinček má tiež silné antiseptické účinky a hodí sa dobre na liečenie niektorých neduhov.

Klinček
https://www.gettyimages.com

Čo klinček lieči

Klinček má antiseptické a znecitlivujúce účinky , preto sa používa najmä v zubnom lekárstve, kedy dokáže tlmiť citlivosť zubného nervu. Zároveň pôsobí proti baktériám a je vhodnou prevenciou pred paradentózou. Éterický klinčekový olej je vhodný pre aromaterapiu, pridáva sa do mastí aj kozmetiky, lieči priedušky a dýchacie cesty, podporuje činnosť srdca, upokojuje žalúdok, posilňuje pečeň, pôsobí ako antidepresívum.

POZOR: Nesmie sa používať vo veľkých dávkach ani dlhodobo!

Ako si vyrobiť klinčekový obklad na boľavé zuby

Klinčekový obklad na boľavé zuby si môžeme vyrobiť aj doma. Máme dve možnosti: Prvá spočíva v tom, že 3 klinčeky zalejeme vriacou vodou v hrnčeku, necháme vylúhovať 15 minút, potom precedíme, vychladíme a do vychladnutého nálevu namáčame tampóny, ktoré vkladáme do úst k boľavému zubu. Druhou možnosťou je použiť klinčekový éterický olej , kedy len kvapku tohto oleja nakvapkáme do pohára studenej vody a opäť ponoríme tampón a priložíme na boľavé zuby.

Klinčeková pleťová voda

Táto pleťová voda je vhodná na nečistú, mastnú, zmiešanú či aknóznu pleť . Ako základ použijeme ružovú vodu – cca 100 ml. Do nej nakvapkáme 4 kvapky éterického klinčekového oleja a 4 kvapky éterického levanduľového oleja. Premiešame a prelejeme do fľaštičky s rozprašovačom. Pleťovú vodu používame ráno a večer na očistenú pleť.

Klinčeková masť

Klinčeková masť je vhodná na reumatické bolesti . Stačí si kúpiť čistú kozmetickú vazelínu a do nej pridať niekoľko kvapiek klinčekového éterického oleja. Nič nemusíte variť, iba premiešate. Masť nanášajte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané