Prečítajte si 8 overených domácich zábalov pri rôznych chorobách

Zdieľať
Zábal pri horúčke

Zvýšenie telesnej teploty je obranná reakcia organizmu v boji s infekciou. Telo spúšťa procesy, ktoré potláčajú rast a množenie baktérií, zvyšuje sa aktivita a funkcie bielych krviniek, dochádza k rýchlemu odvádzaniu škodlivých látok z tela a aktivuje sa produkcia interferónu, ktorý hrá dôležitú funkciu v našom imunitnom systéme.

Zábal pri horúčke
https://www.gettyimages.com/

Lekári odporúčajú neznižovať teplotu do momentu,  kým nepresiahne 38,5 stupňov Celzia. Upozorňujeme, že nasledujúci článok neslúži ako náhrada akonvenčnej liečby!

Základný zábal na zrazenie teploty (pri teplote nad 39 stupňov) – plachta, plienka a voda

Znižovať teplotu takýmto spôsobom treba vtedy, keď teplota dosiahne  39  stupňov Celzia a nemôžeme čakať na účinok liekov na zrazenie teploty.

Stačí vám plachta, plienka alebo obyčajný tenší uterák. Tkaninu namočíme do vlažnej (nikdy nie ľadovej vody). Optimálna teplota by mala byť asi  22 stupňov Celzia  . Tkaninu   vyžmýkame a obtočíme okolo trupu, slabín alebo stehien či ramien.  Zábal prekryjeme   len veľmi tenkou prikrývkou  , je potrebné, aby mohlo teplo voľne sálať z rozpáleného organizmu. Zábal necháme pôsobiť 10 minút a opakovať podľa potreby, kým teplota neklesne. Zábaly treba   kombinovať s liekmi na zrazenie teploty. Rovnako pomáha prikladanie zábalov na čelo, ktoré sa kombinujú s telovými zábalmi. Tiež necháme   pôsobiť 10 minút  .

Tieto domáce recepty sa osvedčili

Tvarohový zábal na chodidlá na zníženie horúčky

Tvarohový zábal na chodidlá má rovnaké, niekedy aj lepšie účinky než lýtkový.

Studený tvaroh nanesieme do starých ponožiek. Ponožky navlečieme chorému, tak aby bola pokrytá hlavne plocha chodidla. Cez ne dáme suché teplé ponožky a nohy zabalíme pod perinu. Po 20 minútach môžeme zložiť a opakujeme za hodinu pokiaľ je to nutné.

Lýtkový zábal

Lýtkový zábal je osvedčená metóda, ktorá znižuje teplotu. Je doporučovaná pri teplotách nad 39 ° C. Znižuje teplotu o  pol až jeden stupeň a odľahčuje bolesti hlavy  – malátnosť, nepokoj.

Bavlnenú plienku niekoľkokrát zloženú namočíme v studenej vode  , dobre vyžmýkame a zabalíme každú nohu zvlášť okolo lýtka. Cez plienku položíme o málo väčšiu flanelovú šatku alebo suchú plienku, ktorú prekryjeme vlnenou látkou. Necháme pôsobiť pol hodiny, potom zábal zložíme a nohy osušíme. Zábal môžeme opakovať za hodinu.

Cibuľový zábal

Zábal
https://www.gettyimages.com/

Účinok:  pomoc pri angíne, bolesti v krku, bolesti pri prehĺtaní, zápale stredného ucha

Je výborný pri angíne, bolestiach v krku a bolestivých zápaloch v krku. Cibuľa je všeobecne výborná na  zápalové ochorenia  .

Na zloženú vreckovku položíme vedľa seba kolieska cibule. Krk natrieme najlepšie husacou masťou alebo nejakým veľmi mastným krémom. Na krk priložíme vreckovku s cibuľou, potom  látkovú plienku a na ňu vlnený šál alebo bavlnenú šatku. Necháme pôsobiť najlepšie cez noc, ale nie menej ako dve hodiny.

Pri zápale stredného ucha nasekáte cibuľu na jemno, vložíte do vreckovky, tak aby ucho od cibule oddeľovala len jedna vrstva vreckovky. Priložíte na ucho  , zabalíte do plienky a vlneného šálu. Dieťa položíte do postele na postihnutú stranu a pod vankúš mu dáte termofľašu, aby sa teplom uvoľňovali lepšie silice do ucha.

Citrónový zábal

Účinok: pomoc pri angíne a bolesti v krku

Tento zábal má podobné účinky ako cibuľový. Takže ak pacient neznáša zápach z cibule, môžete použiť ako alternatívu tento zábal. Používame ako cibuľový zábal.

Chrenový zábal

Účinok: Pomoc pri zápale pľúc

Je výborný na zápal pľúc aj na uvoľnenie dýchacích ciest. Pozor chren je veľmi pálivý nielen zvnútra,  ale aj zvonku na kožu.

Zmiešame dva surové a jemne nastrúhané zemiaky s jednou vrchovatou lyžicou najemno nastrúhaného chrenu. Z  tejto zmesi vytvoríme na plienke placku a  priložíme chorému na hrudník natretý sadlom. Priložíme ďalší plienku a ovinieme vlneným šálom. Zabalíme chorého do prikrývky a necháme pôsobiť 20 minút. Pomer zemiakov a chrenu miešame podľa toho či je to pre dieťa alebo pre dospelého. Opatrne, chren páli a zanechá na koži červenú škvrnu, ktorá po chvíli zmizne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané