Máte niekde na tele takéto hrčky? Pozrite sa, čo to znamená

Zdieľať
hrčky
Máte niekde na tele takéto hrčky? Pozrite sa, čo to znamená Foto: www.gettyimages.com

Tieto malé hrčky na tele sa u ľudí vyskytujú pomerne dosť často. Viete, čo znamenajú a ako sa odstraňujú?

Čo sú to lipómy

Tieto malé hrčky sú vlastne tukové tkanivo, ktoré sa vyskytujú hlavne na hlave, krku, na chrbte či ramenách. Sú to nezhubné výrastky, ktoré sa môžu objaviť v každom veku. Sú medicínsky známe ako lipómy. Napríklad lipóm na chrbte, ani na inom mieste, nie je nebezpečný a lekári zatiaľ nezistili, prečo vznikajú.

Predpokladá sa, že genetika je dôležitým faktorom, zatiaľ čo obezita a krvné tuky nehrajú v tomto prípade žiadnu rolu. V prsníku sa táto tuková hrčka vyskytuje zväčša ako nezhubný národ. Odstraňuje sa operačne a vzniká prevažne na prsníkoch s veľmi nízkym tukovým tkanivom.

Lipómy sa vyskytujú na rôznych častiach tela.

Ako sa dajú odstrániť a aká je liečba

Lekári zvyčajne odporúčajú chirurgické odstránenie alebo laserové odstránenie. Akákoľvek metóda však nezaručuje, že lipómy sa znovu neobjavia. Preto mnoho dermatológov odporúča prirodzené metódy a tu je jedna z nich, ktorá už pomohla veľa pacientom.

Tukové hrčky sa nazývajú lipómy.

Med a múka

Vytvorte homogénnu zmes z medu a múky a naneste na lipómy. Je potrebné naniesť povlak s hrúbkou asi 0,5 až 1 cm. Zakryte obrúskom alebo inou tenkou látkou, ale tak, aby sa zmes nelepila na vaše oblečenie. Musíte nechať pôsobiť jeden a pol dňa (v skutočnosti 36 hodín) a potom je potrebné to dať dole a aplikovať novú vrstvu.  K výmene zmesi by malo prísť asi 5-krát (7-8 dní). Potom budete vidieť zlepšenie, ako sa bude jednoducho topiť tuk pod kožou.

Lipómy sa vyskytujú na rôznych miestach

Máte skúsenosť aj vy s lipómom?

Hoci lipómy sú bežné a väčšinou neškodné, je dôležité si uvedomiť, že každý prípad môže byť odlišný. Prevencia a starostlivosť o vaše telo je kľúčová. Udržiavanie zdravej hmotnosti a vyváženej stravy môže byť užitočné, aj keď priamo na vznik lipómov nemá výrazný vplyv.

Nezabúdajte na pravidelné kontroly u lekára, najmä ak si všimnete akékoľvek nezvyčajné zmeny na vašej pokožke alebo pod ňou. Vždy je lepšie byť v bezpečí a neignorovať potenciálne varovné signály.

Na záver, pamätajte, že každý sme jedineční a to, čo funguje pre jednu osobu, nemusí byť efektívne pre inú. Hoci domáce liečebné metódy, ako je zmiešanie medu a múky, môžu byť lákavé, vždy je najlepšie konzultovať akúkoľvek liečbu s kvalifikovaným lekárom. Vaše zdravie a pohoda sú vždy na prvom mieste!

Na záver, nezabudnite, že krása nie je len o tom, ako vyzeráme na vonok, ale aj o tom, ako sa cítime vo vnútri. Starostlivosť o seba, či už ide o vašu pokožku, telo alebo dušu, je najkrajším prejavom lásky k sebe samým. Buďte nežné a milujúce voči svojmu telu, pretože je to jediné, ktoré máte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané