Zbavte sa stareckých škvŕn. Ako vznikajú starecké pigmentové škvrny?

Zdieľať
Zbavte sa stareckých škvŕn
Zbavte sa stareckých škvŕn Foto: www.freepik.com

Pokiaľ Vás trápia starecké škvrny a neviete, ako sa ich zbaviť, ste tu správne. Vyskúšajte rôzne varianty receptov zo surovín, ktoré máte doma, alebo ich lacno kúpite v každom obchode. Na pigmentové škvrny najčastejšie narazíte na rukách a tvári, ale môžu sa objaviť na akýchkoľvek častiach ľudského tela. Tieto škvrny sú veľmi nevzhľadné a môžu potrápiť mnoho žien. Vzniknúť môžu hneď z niekoľkých dôvodov, ktorými najčastejšie sú:

  • opaľovanie
  • tehotenstvo alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie
  • vykľuť sa môžu ale tiež z jazvičiek po akné
  • môžu byť dôsledkom aj nezdravého životného štýlu a stresu

Úplne najčastejšie sa však pigmentové škvrny objavujú pri nadmernom slnení. Keď nie je vaša pokožka dostatočne chránená opaľovacími krémami, bunky začnú aktívne vytvárať pigment, ktorému sa hovorí melanín. A práve ten môže za vznik pigmentových škvŕn. Nemusíte sa ich zbavovať drahými krémami, ktoré mnohokrát nefungujú úplne, postačí vám pár lacných surovín, ktoré máte doma, alebo ich jednoducho kúpite.

Vyskúšajte  petržlen a citrón

Na tento domáci recept vám postačia iba tri suroviny, ktorými sú 1 hrnček studenej vody z kohútika, 2 polievkové lyžice nastrúhaného petržlenu a 1 čajová lyžička citrónovej šťavy.

Vodu s petržlenom dajte do kastrólika a nechajte prejsť bodom varu. Varte zhruba 15 minút. Potom nechajte tento odvar celkom vychladnúť. Až vychladne, sceďte ho cez sito, pridajte citrónovú šťavu a uchovávajte v chladničke. Odvarom namažte pigmentové škvrny každé ráno a každý večer. Tento postup opakujte tak dlho, kým škvrny úplne nezmiznú.

Pomôže vám aj olivový olej s cukrom

Nachystajte si 2 polievkové lyžice kryštálového cukru a 3 polievkové lyžice olivového oleja. Obe tieto suroviny zmiešajte v mištičke. Miešajte tak dlho, kým sa cukor v oleji úplne nerozpustí. Potrebujete úplne hladkú zmes. Keď sa vám podarí zmes nachystať, naneste olivový olej s cukrom na miesta postihnuté pigmentom. Nechajte zmes 10 minút pôsobiť. Potom ju dôkladne opláchnite vlažnou vodou a jemne osušte uterákom, aby ste si miesta nepodráždili. Môžete si potom škvrny namazať neparfumovaným krémom.

Ako vznikajú starecké pigmentové škvrny
Ako vznikajú starecké pigmentové škvrny Foto: www.freepik.com

Ako vznikajú starecké pigmentové škvrny

Starecké pigmentové škvrny, ktoré sa často objavujú na koži u ľudí vo vyššom veku. Tieto škvrny sú najčastejšie na oblastiach kože, ktoré boli najviac vystavené slnečnému žiareniu, ako sú tvár, ruky, ramená a predlaktia. Ich vznik je spojený s niekoľkými faktormi:

  1. Slnečné žiarenie: Dlhodobá expozícia UV žiareniu zvyšuje produkciu melanínu, pigmentu, ktorý koži dáva farbu. Akumulácia melanínu v určitých oblastiach kože vedie k vzniku týchto škvŕn.
  2. Starnutie kože: S vekom koža stráca schopnosť regenerovať sa a efektívne rozložiť melanín rovnomerne, čo môže viesť k lokalizovanej hyperpigmentácii.
  3. Genetická predispozícia: Niektorí ľudia môžu byť geneticky náchylnejší k vývoju týchto škvŕn ako iní.
  4. Poškodenie kože: K poškodeniu kože môže dôjsť v dôsledku zápalov, poranení alebo iných stavov kože, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku pigmentových škvŕn v dôsledku nadmernej produkcie melanínu na opravu a ochranu kože.

Starecké pigmentové škvrny sú zvyčajne neškodné a nevyžadujú liečbu, pokiaľ nie sú esteticky rušivé alebo neexistuje podozrenie na kožné ochorenie, ako je melanóm. Pre tých, ktorí si prajú zmierniť ich vzhľad, existuje niekoľko možností liečby, vrátane kozmetických procedúr ako laserová terapia, chemické peelingy a kryoterapia. Pre prevenciu vzniku nových škvŕn je dôležitá ochrana pred slnečným žiarením.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané