Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvý Slováci prehovorili o vedľajších účinkoch po Sputniku V: Zhodujú sa v jednom

reklama:
Sputnik V
Sputnik Vwww.gettyimages.com

V pondelok sa na slovensku na základe povolenia ministra zdravotníctva začalo očkovať neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V …

Prvých Slovákov, ktorí vakcínu dostali, sa po dvoch dňoch pýtala pluska, ako zvládli očkovanie, či mali vedľajšie príznaky, či iné zdravotné ťažkosti. Mnohí z nich sa zhodujú v jednom.

Stovky Slovákov už dostali prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik. Po tomto víkende bude v každom kraji otvorené jedno centrum na očkovanie Sputnikom. Mnohí zo záujemcov priznali, že čakali práve na túto vakcínu. „Vyrastal som v totalitnom čase a učili nás, že všetko, čo je z Ruska, je dobré. Myslím si, že aj táto vakcína bude dobrá, „povedal tesne pred očkovaním Roman (57) z Prahy.

Po dvoch dňoch od podania vakcíny pána Romana oslovili opäť. V deň, keď vakcínu dostal, nešiel do práce, ale na ďalší deň už normálne fungoval a nastúpil aj do zamestnania. „Nemal som žiadne problémy. Cítim to len trochu, keď sa dotknem miesta vpichu, ale len celkom jemne, „opísal.

Po očkovaní nemal ani zvýšenú teplotu. „Žiadna horúčka, zimnica, zmeny nálad, agresivita,“ dodal s úsmevom. Podobne bez príznakov sú podľa neho aj ďalší dvaja ľudia, ktorí Sputnik dostali spolu s ním v pondelok.

Jediné, čo Romana mrzí, je, že Sputnik stále nie je registrovaný v EÚ. „Tým sme trochu obmedzení pri cestovaní. Stále verím v to, že aj Sputnik zaregistrujú a budeme sa môcť riadne zaradiť do bežného cyklu ako občania, ktorí sú zaočkovaní registrovanými vakcínami. “

Očkovanie sputnikom zvládol bez problémov aj Milan (60) z Modry. Priznal, že pred podaním vakcíny mal trochu obavy. „Zatiaľ všetko v poriadku. Žiadne nejaké príznaky. Obával som sa, že niečo príde, ale nič. Keď sa toho chytím, tak trochu cítim, ale inak nie, „vyjadril sa.

Hlásenie o vážnych nežiaducich účinkoch Sputnika zatiaľ nezaznamenal ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Momentálne nie sú hlásené podozrenia na nežiaduce účinky na túto vakcínu,“ potvrdila hovorkyňa Magdaléna Jurkemíková.

Ešte pred začiatkom očkovania Sputnikom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spomínal možnosť, že očkovania budú pod následným lekárskym dohľadom, pretože ide o neregistrovanú vakcínu. Ľudia, ktorým vakcínu pichli, však žiadny špeciálny režim nemajú. „V prípade nevoľnosti alebo vysokej horúčky mi odporučili, aby som si dal paralen. Upozornili ma, že to môže trvať dva až tri dni a že ak to bude dlhšie, tak aby som kontaktoval svojho lekára, „uviedol Roman s tým, že nič z toho nepotreboval.

Ministerstvo zdravotníctva tento týždeň otvorilo možnosť očkovania touto vakcínou aj pre staršie osoby ako 60 rokov. Aktuálne je na Sputnik v čakárni 3 626 ľudí. Najviac, 887, je v Žilinskom kraji. Najväčší počet čakajúcich podľa veku je v kategórii 40 až 44 rokov (493).

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 17. júna 2021

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.