Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zberáte podbeľ lekársky na čaj alebo sirup? V súčasnosti je vnútorné použitie tejto jarnej bylinky veľmi sporné

reklama:
podbeľ lekársky
Zberáte podbeľ lekársky na čaj alebo sirup? V súčasnosti je vnútorné použitie tejto jarnej bylinky veľmi spornéFoto: www.freepik.com

Túto jarnú liečivku nájdete hlavne v priekopách, rumoviskách, na brehoch riek a potokov alebo na lúkach. Hoci je podbeľ lekársky obľúbenou liečivkou našich babičiek, jeho vnútorné použitie sa v súčasnosti neodporúča. Prečo?

Podbeľ lekársky. Obľúbená bylinka, ktorú naše babičky používali proti kašľu

Podbeľ lekársky je jednou z prvých kvitnúcich jarných byliniek. Vykvitá počas marca a apríla. Jeho typicky žlté kvety pravidelne každú jar zbieralo niekoľko generácií pred nami. Už naše babičky kvety podbeľa sušili a potom ich pridávali napríklad do čajových zmesí proti prechladnutiu či kašľu.

Z týchto žltých kvietkov, cukru a citrónovej šťavy vyrábali aj vyhlásený podbielový sirup. Podbeľ lekársky, a hlavne jeho kvet, je v ľudovom liečiteľstve považovaný za zázračnú bylinku. Mnoho ľudí ho v súčasnosti vo forme sirupu alebo v čajovej zmesi užíva proti kašľu, na odhlienenie a podporu vykašliavania, na liečbu chorôb dýchacích ciest, alebo na liečbu astmy.

podbeľ lekársky
Zberáte podbeľ lekársky na čaj alebo sirup? Vnútorné použitie tejto jarnej bylinky je v súčasnosti veľmi spornéFoto: www.gettyimages.com

Vnútorné použitie podbeľa lekárskeho je veľmi sporné. Z akého dôvodu?

Všetko má svoje ALE. Možno, že ste v poslednej dobe zaznamenali, že sa vnútorné používanie podbeľa lekárskeho vôbec neodporúča. Jeho vnútorné použitie ako potraviny alebo výživového doplnku dokonca zakazuje vyhláška.

Podbeľ lekársky určený na vnútorné použitie tak rozhodne nekúpite v žiadnom špecializovanom obchode. Oficiálne ho môžete použiť iba zvonka napríklad na omývanie ekzémov alebo ako zábal pri bolesti kĺbov.

podbeľ lekársky
Zberáte podbeľ lekársky na čaj alebo sirup? Vnútorné použitie tejto jarnej bylinky je v súčasnosti veľmi spornéFoto: www.gettyimages.com

Prečo zvážiť vnútorné užívanie podbeľa? Táto bylinka obsahuje škodlivé alkaloidy

Hoci je podbeľ lekársky obľúbenou bylinkou, obsahuje látky, ktoré majú negatívny vplyv na ľudské zdravie. Okrem slizových látok, kyseliny gallovej, mliečnej, jablčnej či vínnej, polysacharidu inulínu, cholínu, zinku, draslíka, bielkoviny či fytosterolov totiž kvety aj listy podbeľa obsahujú škodlivé pyrolizidonové alkaloidy. A to hlavne tussilagin, senesionín s enkirkin.

Tieto alkaloidy môžu pri dlhodobom užívaní spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, v niektorých prípadoch aj poškodenie pečene. Práve kvôli tomu, že podbeľ lekársky obsahuje nežiaduce alkaloidy, v súčasnej dobe sa neodporúča jeho vnútorné používanie vo forme čaju či liečivého sirupu, a to ani v domácich podmienkach.

Pokiaľ sa svoje obľúbenej bylinky nechcete vzdať, kvety sušte. Práve sušením sa obsah alkaloidov znižuje. V každom prípade by ste podbeľ v akejkoľvek forme nemali podávať deťom, vyhnúť by sa mu mali aj tehotné alebo dojčiace ženy. Ak chcete podbeľ užívať vy sami, záleží už na vašom vlastnom uvážení. Všeobecne ale platí, že by ste sa popíjaniu čaju s prímesou podbeľa alebo konzumácii podbeľového sirupu mali radšej vyhnúť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 25. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.