Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zápach z úst ? Bojujte proti nemu

reklama:

Ide o jeden z najhorších spoločenských problémov.

Ľudia trpiaci zápachom z úst sú často nešťastní a stránia sa okoliu. Čo vám pomôže ?

Zápach z úst čiže- halitóza je veľmi závažným problémom. V spoločnosti sa o ňom veľa nehovorí a človek trpiaci halitózou je braný dosť negatívne. Mnoho ľudí sa domnieva, že za zápachom stojí zlá hygiena, ale vo väčšine prípadov to tak nie je.

41fa4e8ba59f5d0f_shutterstock_240243799.jpg

Čo zápach spôsobuje ?

Je spôsobený anaeróbnymi baktériami, ktoré v ústach žijú. Tieto baktérie produkujú síru, a tá zapácha. Ale každý jedinec tieto baktérie potrebuje najmä pre trávenie a na ošetrenie raniek v dutine ústnej. Pri vysokom príjme bielkovín, ktoré sú obsiahnuté nielen v jedle, ale aj v hliene a krvi, sa tvoria aminokyseliny, aj tie tvorí veľké množstvo síry. A práve ona je príčinou nepríjemného zápachu.

Pozor na hygienu

Zápach pochádza aj zo zvyškov jedál, ktoré sa zachytávajú na sliznicu a v medzizubných priestoroch. Staré jedlo tiež vytvorí plak, ktorý je pre premnoženie nežiadúcich baktérií hotovým rajom na zemi. Za halitózu však môžu aj vážne problémy tráviaceho ústrojenstva, ako je napríklad diabetes, ten spôsobuje zápach čpavku. Ďalšou možnou príčinou sú zápaly nielen dutiny ústnej, ale aj nosných dutín, dýchacieho ústrojenstva, stredného ucha alebo tráviaceho ústrojenstva.

Ak užívate lieky, ktoré miernia depresie, alergie, vysoký krvný tlak a podobné, môžete kvôli tomu tiež trpieť zápachom z úst. Ide väčšinou o lieky obsahujúce síru alebo znižujúce tvorbu slín, v ktorých sa baktérie nemôžu množiť. Zápach spôsobuje aj únava, hormonálne zmeny, hlad a celková vyčerpanosť organizmu.

T1larg.bad_.breath.ts_.jpg

Fajčenie a pitie alkoholických nápojov

Vysušíte si tak sliznici, čím sa vytvorí zubný povlak a zubný kameň. Za zápachom môžu aj niektoré potraviny, ako  zrelé siry alebo cibuľa. Niektorí ľudia majú pre zápach z úst dedičné dispozície, a s tým je najťažšie bojovať.

Ako sa ho zbaviť ?

Základom je určite zistenie, z čoho zápach pochádza. Ak vám to robí problémy, zájdite za svojím zubárom a následne aj za praktickým lekárom, ktorý vám pomôže na tento problém prísť. Ak potrebujete pomoc okamžite, použite pastilky a žuvačky, aj keď tento problém nevyriešia, pomôžu aspoň na chvíľku a v ten moment.

Best gum for bad breath.jpg

Použite ich najmä po jedle. Kúpte si potravinové doplnky, zubné pasty a ústne vody, ktoré obsahujú chlorofyl. Ten rozkladá páchnuce zlúčeniny a pomáha k zvýšeniu mikroflóry v žalúdku.

Veľmi účinné je aj čistenie jazyka špeciálnou škrabkou. Väčšina baktérií však žije na koreni jazyka, kam sa škrabkou nedosiahnete, preto by ste mali použiť ešte ústnu vodu a vypláchnuť riadne ústnu dutinu.

Bad breath page.jpg

Základom je dobrý životný štýl, predchádzanie únave a prevencia rôznych ochorení. Ak za vašim problémom stoja lieky, poraďte so svojím lekárom, či sa nedajú nahradiť. Pri hygiene ústnej dutiny použite zubnú kefku aj medzizubnú niť či medzizubné kefky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 22. marca 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.