Všetka špina prúdom vytečie. Takto sa zbavíte ušného mazu úplne

Zdieľať
Všetka špina prúdom vytečie
Všetka špina prúdom vytečie. Takto sa zbavíte ušného mazu úplne Foto: www.freepik.com

Väčšina ľudí neznáša ušný maz a nezastaví sa pred ničím, aby sa ho zbavili. Strkajú si vatové tyčinky do uší a veselo túto lepkavú hmotu drhnú v domnení, že sa starajú o svoje zdravie.

Ušný maz a peroxid vodíka

V skutočnosti sa ušný maz len tak neobjaví. Naše telo ho produkuje, aby chránilo vnútorné ucho. Všeobecne má dobrý systém samočistenia, takže nie je potrebné sa tam miešať. Navyše, keď odstránime ušný maz vatovými tampóny, môžeme narušiť funkciu ucha, takže vo výsledku bude produkovať ešte viac mazu.

Ďalším problémom vatových tampónov je, že vytláčajú časť vosku do zvukovodu a tým spôsobujú voskovú zátku. Tiež vloženie vatového tampónu veľmi hlboko môže poškodiť ušný bubienok. Pokiaľ ale s ušným mazom naozaj potrebujete niečo urobiť, skúste bezpečnejšiu metódu.

10 minút pred sprchou si dajte do ucha jednu kvapku 3% roztoku peroxidu vodíka. Síra pri umývaní zmäkne a ľahko z ucha zmyje. Tento postup je možné bezpečne vykonať raz za mesiac.

Po prvé, roztok peroxidu vodíka by nemal byť vyšší ako 3%. Po druhé, nepoužívajte peroxid, ak máte suché uši. Namiesto toho je lepšie použiť olej s minerálmi, ktorý pomôže obnoviť množstvo síry na normálnu úroveň. A za tretie, ak máte problémy s ušami, poraďte sa so svojím lekárom. Odstránenie prebytočnej síry je jedna vec, ale pokiaľ by to mohlo ohroziť zdravie uší, berte to pokojne.

Všetka špina prúdom vytečie
Všetka špina prúdom vytečie. Takto sa zbavíte všetkého ušného mazu Foto: www.gettyimages.com

Ušný maz, známy aj ako cerumen, je látka produkovaná ušnými žliazkami v ušnom kanáli. Je to zmes mastných látok, voskov a šupiniek kože, ktorá sa tvorí v ušnom kanáli. Ušný maz má niekoľko funkcií, vrátane udržiavania ušného kanála vlhkého, chráni pred infekciami a pomáha odstraňovať prach a nečistoty. Väčšinou sa odstraňuje prirodzene, keď sa koža v ušnom kanáli obnovuje a maz sa vypudzuje von. Avšak nadmerná tvorba ušného mazu alebo jeho hromadenie môže viesť k ušným problémom a je potrebné zvážiť jeho čistenie, najlepšie pod dohľadom lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané