Podľa výskumníkov z amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) má časť populácie genetickú alebo imunologickú predispozíciu na rozvoj závažného priebehu ochorenia COVID-19.
Kým takmer 90 percent ľudí infekciu prekoná bez nutnosti hospitalizácie, pre zvyšných 10 percent môže znamenať vážne ohrozenie zdravia a života.
Vyliečili sa z koronavírusu, no následky majú dodnes. Lekári zistili, ktoré príznaky COVID-19 môžu pretrvať!
„Pomýlené“ protilátky
Vedci zistili, že protilátky, ktoré by sa za normálnych okolností mali zamerať na likvidáciu vírusu, sú u niektorých pacientov „pomýlené“ a správajú sa ako autoprotilátky – namiesto patogénov napádajú vlastný imunitný systém.
Anomália sa podľa vedcov týka zhruba desatiny pacientov a vo väčšine prípadov súvisí s mužským pohlavím.
V prípade 3,5 percenta ďalších pacientov s vážnym priebehom infekcie ide o dôsledok špecifickej genetickej mutácie, ktorá priamo ovplyvňuje imunitu v boji s koronavírusom.
Obe skupiny pacientov sa vyznačujú neadekvátnou imunitnou odpoveďou organizmu a po nákaze vírusom u nich hrozí rozvinutie ťažkej pneumónie.
Nosíte rúško pod nosom? Podľa expertov robíte obrovskú chybu!
Imunitu budú skúmať aj slovenskí vedci
Poznatky vychádzajú zo štúdie projektu COVID Human Genetic Effort, ktorého cieľom je skúmať imunitu po nákaze koronavírusom a hľadať príčiny jej porúch u pacientov s ťažkým priebehom COVID-19.
Zistenia amerických vedcov korešpondujú aj so štatistikami zo Slovenska. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva potrebuje hospitalizáciu v nemocnici v priemere 12,5 percenta slovenských pacientov s COVID-19.
Podľa hovorkyne Univerzity Komenského v Bratislave Lenky Miller sa budú výskumom imunity a infekcie COVID-19 zaoberať aj výskumníci zo Slovenska, informovala univerzita v tlačovej správe.
Ako rozoznať koronu od chrípky? Podľa lekára sa líšia iba v niekoľkých príznakoch!
Prečo je vysoký vek rizikovým faktorom?
Peter Celec z Lekárskej fakulty UK bude analyzovať, prečo je vysoký vek rizikovým faktorom choroby, ale farmakologické potlačenie imunitného systému alebo tehotenstvo už nie.
Tím Pavla Bábala z Lekárskej fakulty UK bude zasa analyzovať príčiny úmrtia pacientov v súvislosti s infekciou SARS-CoV-2 na Slovensku.
„Identifikuje rizikové skupiny populácie na základe genetickej analýzy pacientov z prvej vlny. Cieľom je tiež vyvinúť test na prítomnosť vírusu, ktorý je citlivejší ako v súčasnosti používaná RT PCR v reálnom čase, a aby bol použiteľný aj v laboratóriách so základným vybavením. Okrem iného budú vedci pracovať na spresnení morfologickej diagnostiky COVID-19 vrátane histochemického potvrdenia infekcie vírusom,“ doplnila Lenka Miller.