Nosíte rúško pod nosom? Podľa expertov robíte obrovskú chybu!

Zdieľať
Rúško pod nosom
Rúško pod nosom www.gettyimages.com

Z nedávneho prieskumu agentúry Focus vyplynulo, že až tretina Slovákov nesúhlasí s nosením rúšok. Mnohí ľudia rúško nenosia ani v uzavretých priestoroch, kde je vyžadované a časť z nich ho nosí len „naoko“ – pod nosom.

Podľa praktického lekára Kristiána Bucsaya z Nemocnice AGEL Košice Šaca sa pred nákazou koronavírusom vieme chrániť len tromi spôsobmi – sociálnym odstupom, zvýšenou hygienou rúk a správnym nosením rúška. V poslednom bode prevencie však robíme školácke chyby.

Na okrajoch rúška môže byť zachytený vírus

„V prípade jednorazových 3-vrstvových rúšok je nutné rúško nasadiť takým spôsobom, aby farebná časť rúška (zväčša modrá), bola otočená ,smerom von‛,“ vysvetľuje a dopĺňa, že drôtik v rúšku by sme mali ohnúť tak, aby obopínal koreň nosa.

Rúško by malo dobre priliehať k tvári a kompletne zakrývať nos a ústa.

„Rúško nasadené len pod nosom nemá žiaden ochranný význam, naopak, kontaktom okrajov rúška s perami a nosom sa zvyšuje riziko vdýchnutia vírusu, ktorý môže byť zachytený na okraji rúška,“ upozorňuje lekár.

Plnia aj ochrannú funkciu

Ako pre portál Zdravotníctvo.sk potvrdila profesorka Zuzana Krištúfková z Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva SZU v Bratislave, rúška chránia aj svojho nositeľa.

O ich ochrannej funkcii sa presvedčila osobnou skúsenosťou. „Niekoľko hodín sme sedeli v jednej miestnosti s človekom, ktorý bol pozitívny a rúško mal nasadené pod nosom. Vďaka tomu, že my ostatní sme mali rúško nasadené na ústach aj na nose, sme sa pred nákazou ochránili. Rúškam preto verím,“ povedala na margo zasadnutia epidemiologického konzília, ktorého sa zúčastnil človek infikovaný koronavírusom.

Podľa epidemiologičky majú najlepší ochranný efekt respirátory, potom chirurgické rúška, nasledujú plátené rúška a najmenší preukázali látkové športové nákrčníky.

„Rúško je účinné dovtedy, kým nie je vlhké. Potom by sme ho mali vymeniť za nové alebo čisté. Ak máme plátené rúška, treba ich každý večer vyprať a ráno prežehliť suchou žehličkou,“ radí profesorka Krištúfková.

Infekční sú aj ľudia bez príznakov

Ako upozornila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, v súčasnej situácii – počas druhej vlny ochorenia COVID-19 a tesne pred nástupom chrípkovej sezóny – je dôležité, aby rúška nosili aj napohľad zdravé osoby.

„Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná,“ spresnila.

Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Michala Slivku sa polícia snaží ľudí, ktorí nosia rúško nesprávne, predovšetkým napomínať. Pokuty však udeľuje iba v prípade, že človek porušuje nariadenia a nemá rúškom prekryté horné dýchacie cesty na miestach, kde je to povinné.

ZDROJ: WEBNOVINY.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané