Väčšina ľudí reže ovocné stromy na jar zle a ničí ich. Robíte rovnaké chyby?

Zdieľať
Väčšina ľudí reže ovocné stromy na jar zle
Väčšina ľudí reže ovocné stromy na jar zle a ničí ich. Robíte rovnaké chyby? Foto: www.freepik.com

Je jar. Hoci je počasie všelijaké, ovocné stromčeky by ste určite už mali prerezať. Viete, s ktorými chybami sa môžete najčastejšie stretnúť na slovenských záhradkách? Prerezanie stromov nie je maličkosť a isté poučenie si vyžaduje. Venujte rezu pozornosť a snažte sa vyvarovať typických a zbytočných chýb.

Jarný rez ovocných stromov

Pozrite sa, akým spôsobom stromček strihať a ako sa oň potom postarať. Nesprávne ošetrenie stromu po reze je tiež častým nešvárom, s ktorým sa môžete stretnúť.

Chyby v reze nie sú vzácnosťou

Chybujeme všetci a zvlášť tí z nás, ktorí sa nevenujú rezu pravidelne, ktorí robia veci tak nejako od oka. Naštudujte si literatúru, pozrite sa pod ruky odborníkovi!

Čo patrí k najčastejším chybám v reze ovocných stromov? Pri stromčekoch rozhodne platí, že všetko je nutné dobre premyslieť. K tomu treba vedieť, ako rez stromček ovplyvní, akým spôsobom bude ďalej rásť, vetviť sa a ohýbať.

Rez sa môže mierne líšiť podľa druhu ovocného stromčeka a rozhodne je nutné tému naštudovať. Aj ovocné stromy sa dajú totiž pestovať niekoľkými spôsobmi. Nielen na štvrť alebo polokmeň, ale tiež ich môžete tvarovať na plocho vertikálne. Aj to je veľmi zaujímavý spôsob, ktorým sa v záhrade rieši niekoľko problémov – nedostatok miesta, ale aj zazelenenie priestoru pred múrom či plotom.

Identifikujte terminál aj kostrové vetvy. Tie by mali nielen smerovať zhruba do štyroch strán pre vyváženosť, ale zároveň by nemali byť príliš blízko pri sebe. Pri tvarovaní koruny mladého stromu si predstavte, ako budú silné vetvy vyzerať a pôsobiť na seba za pár rokov.

kvety
Väčšina ľudí reže ovocné stromy na jar zle a ničí ich. Robíte rovnaké chyby? Foto: www.gettyimages.com

Rez ovocných stromov sa robí každoročne. Strom bude určite plodiť aj bez zásahu, ale kvalita ovocia bude rozhodne horšia. Každý rez začína odstránením poškodených, napadnutých vetiev, až potom sa na rad dostávajú tie, ktoré sa krížia a rastú do koruny.

Chybou je tiež razantné zakrátenie mladých prírastkov. Strom to vybudí len k ďalšiemu rastu často aj neplodiacich výhonov. Rez musí byť primeraný. Nedostatočným prerezaním bude plodiť mnoho drobného ovocia, príliš radikálnym zásahom sa o ovocie môžete tiež pripraviť. Ak omladzujete strom, snažíte sa nielen o jeho ozdravenie, ale aj oživenie. Robte to po častiach. Nielen aby ste sa neoklamali úplne o úrodu, ale tiež je to pre staré stromy menej náročné.

Koruna stromu by mala byť vzdušná a presvetlená. Zároveň je potrebné udržiavať pomer medzi rastom a plodením. Strom nepestujeme na drevo.

Čisté a ostré nožnice a vosk

Ideálny čas je čas, kedy priemerné denné teploty už prekračujú 5 °C. Rozhodne je nutné vyvarovať sa mrazov, ale zároveň je cieľom vykonať zákrok ešte pred pučením.

Zásadou je vykonávať rez vždy ostrými čistými nástrojmi. Rezy ošetrite balzamom alebo voskom. U maličkých vetvičiek to nie je nutné, ale vždy rozhodne pri vetvách širších ako palec vašej ruky. Pamätajte tiež na náchylnosť niektorých ovocných stromov, pri ktorých sa rez jednoducho horšie hojí.

Môžete sa stretnúť s tvrdením, že rez je nutné okamžite zatrieť. Iní profesionáli zas naopak uprednostňujú krátke zaschnutie rezu pred použitím vosku či balzamu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané