Upozorňujete ostatných na gramatické chyby v textoch? Potom ste hulváti, tvrdia vedci

Zdieľať
písanie
Upozorňujete ostatných na gramatické chyby v textoch? Potom ste hulváti, tvrdia vedci Foto: www.freepik.com

Existuje skupina ľudí, ktorá stále dookola upozorňuje ostatných na gramatické chyby alebo preklepy v písaných textoch. Na tieto chyby si posvietili vedci z University of Michigan, ktorí prišli s veľmi zaujímavým zistením. Akí sú teda ľudia, ktorým chyby v textoch vyložene prekážajú a neváhajú na nich okamžite a často aj nemiestne upozorniť ostatných?

Účastníci štúdie dostali texty s chybami a preklepmi

Vedci z University of Michigan si k svojej štúdii prizvali 83 ľudí, ktorých požiadali, aby si prečítali niekoľko e-mailov. Išlo o e-mailové odpovede na inzerát ohľadom spolubývania. Niektoré z týchto textov obsahovali preklepy, pozmenený slovosled aj hrubé gramatické chyby.

Potom, čo si účastníci štúdie e-maily prečítali, sa ich vedci spýtali, či si všimli chyby alebo nie. Ak ľudia odpovedali áno, vedci po nich ďalej chceli, aby svoju odpoveď spresnili. A aký bol výsledok?

Introvertní ľudia viac súdia na základe písaného prejavu

Extrovertní ľudia častejšie prehliadali preklepy a gramatické chyby. Naopak introverti mali väčšiu tendenciu súdiť ľudí na základe ich písaného prejavu. Vedci tiež poukázali na to, že ľudia, ktorí prehliadali chyby v texte, mali oveľa príjemnejšiu povahu. Označili ich tiež za viac veľkorysých a ocenili ich schopnosť vcítiť sa do druhých.

Ľudia, ktorí poukazujú na chyby, sú chladnejší a menej príjemní

Podľa vedcov z University of Michigan sú naopak ľudia, ktorí neustále poukazujú na chyby v textoch, veľkí hulváti. Ich správanie je spravidla výsledkom ich konkrétnych osobnostných rysov. Títo ľudia, často nazývaní ako grammar nazi, ktorích veľmi znepokojujú chyby v písanom texte, sú tiež chladnejší a oveľa menej príjemní.

Experiment sa zameral na sociálne súdy

Experiment vedcov z University of Michigan sa zameral na sociálne súdy, ktoré si ľudia robia o druhých na základe ich písomného prejavu. Za pripomienku stojí, že účastníci štúdie, ktorým viac vadili preklepy a gramatické chyby v texte, podľa toho tiež negatívne posúdili samotných pisateľov e-mailu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané