Uhorky. Pre veľkú úrodu je nutné pretrhávať im listy. Ktoré? Pozrite sa

Zdieľať
Uhorky
Uhorky. Pre veľkú úrodu je nutné pretrhávať im listy. Ktoré? Pozrite sa Foto: www.freepik.com

Chcete maximalizovať úrodu uhoriek? Zamerajte sa na ich listy. Pretrhávaním tých správnych môžete lahodnú chrumkavú úrodu až zniekoľkonásobiť. Pozrite sa, ako na to.

Keď sa vám podarí vychytať všetky drobnosti ohľadom starostlivosti o uhorky, nie sú na pestovanie nijako náročné. Aby ste si zaistili skutočne bohatú úrodu, musíte im venovať trochu svojho času, aj keď by si s najväčšou pravdepodobnosťou vystačili len s pravidelnou zálievkou. Ako s uhorkami zaobchádzať, aby rastlinka nielen prospievala, ale aj veľmi plodila?

Zamerajte sa na listy

Uhorky sú náročné na zálievku, s tým však môže vyvstať problém s plesňou na listoch, ktorá dokáže úrodu zhatiť. Pleseň nemusí mať príčinu ale len vo výdatnej zálievke. Pozrite sa, ako kontrolovať listy, kedy spozornieť a hlavne ako proti plesni bojovať a nepripraviť sa o šťavnaté chrumkavé plody:

Listy pretrhajte

Rastlinke, ktorá má dostatok živín z pôdy, sa bude dariť dobre, porastie do výšky alebo dĺžky a listov bude mať nadbytok. Práve ale veľké množstvo listov je to, na čo by ste sa mali zamerať, pokiaľ chcete žať peknú zásobu uhoriek.

Prečo? Dôvodov je hneď niekoľko. Aj keď listy vyzerajú na prvý pohľad zdravo a nič im nechýba, rastlinu veľký počet listov zbytočne vysiľuje. Čím viac listov rastlina má, tým viac ich musí uživiť. Potom už ale nezostáva toľko energie na výživu plodov a to nie je žiaduce. Staršie listy sú navyše oveľa náchylnejšie na choroby a tie sa potom môžu rozšíriť na zvyšok rastliny, čo by úrode rozhodne neprospelo. Preto je dobré sa odrastených a starých listov včas zbaviť. Rastlinku prevzdušníte, blahodárne slnečné lúče sa dostanú ku všetkým plodom a dodajú im potrebné teplo a svetlo.

Ako na to?

Určite si na pomoc vezmite ostré nožnice. Rastlinka je predsa len krehká a pri nešikovnej manipulácii a vytrhávaní by ste ju mohli poškodiť alebo dokonca polámať. A na aké listy sa zamerať? V prvom rade sa zamerajte na listy, ktoré sú staré, žltkasté, alebo viditeľne nie sú v najlepšej kondícii. Postupujte od spodnej časti rastliny. Neskôr sa presuňte na celú rastlinu a hľadajte bočné výhonky, tie potom nožnicami opatrne odstrihávajte. Robte to tak hneď za prvým listom.

Doprajte jej rekonvalescenciu

Asi nemusíme pripomínať, že rastlina je živý organizmus a potrebuje aj jemné zaobchádzanie. Odstránenie listov je pre ňu síce dôležitý, ale pomerne veľký zásah. Doprajte jej preto čas na to, aby sa mohla zase spamätať a nabrať silu. Preto rastlinu v deň zákroku nezalievajte. Prestrihávanie nevykonávajte skôr, ako má rastlina osem pravých lístkov. Zároveň je dobré zbaviť ju listov hneď ráno, aby sa mohli rany cez deň zaceliť.

Zdroj: www.youtube.comchalupari-zahradkari.czwww.nasezahrada.com

uhorky
Uhorky. Pre veľkú úrodu je nutné pretrhávať im listy. Ktoré? Pozrite sa Foto: www.freepik.com

Zaujímavosť na záver, viete od kedy sa pestujú uhorky?

Pestovanie uhoriek sa datuje do starovekého Egypta, kde boli známe už pred viac ako 4 000 rokmi. Existujú doklady, že uhoriek sa pestovali v severnej Afrike a neskôr sa rozšírili do Grécka, Ríma a do celého Stredozemia. Starovekí Gréci a Rimania ich veľmi ctili a používali pre ich chladiace vlastnosti a ako diétne jedlo. Plinius Starší, rímsky spisovateľ a prírodovedec, opísal uhoriek ako populárnu zeleninu v Rímskej ríši. Pestovanie uhoriek sa postupne rozšírilo do Číny a do ďalších častí sveta, čím sa stalo globálnym fenoménom. V stredoveku boli uhoriek pestované v Európe, včítane Anglicka a Francúzska, a v 17. storočí sa dostali aj do Severnej Ameriky s prvými európskymi osadníkmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané