Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo vám pes olizuje nohy? Má na to veľmi dobrý dôvod

reklama:
pes
Prečo vám pes olizuje nohy? Má na to veľmi dobrý dôvodFoto: www.gettyimages.com

Olizuje vám váš pes nohy? Možno vás to prekvapí, ale toto správanie môže mať hneď niekoľko príčin. Prečo pes olizuje práve nohy a ako sa tomu vyhnúť, ak ste na taký prejav lásky príliš citliví? Psy, podobne ako ľudia, vyjadrujú svoju lásku určitým spôsobom. Napríklad oňuchovanie a olizovanie sa navzájom patrí medzi ich typické vyjadrovanie lásky. Týmto gestom vás berú za člena svojej svorky, do rodiny. Olizovaním nielen nôh, ale aj tváre či rúk vám psík dáva najavo, že mu na vás záleží.

Zaujíma vás, prečo sa psy správajú občas podivne? Pozrite sa na video, v ktorom je vysvetlených 10 najtypickejších podivných správania psov:

Antistresová aktivita

Olizovanie nôh nemusí byť vždy len tak. Pri tejto činnosti si psy v mozgu a nervovom systéme vytvárajú hormóny zvané endorfíny, ktoré na neho pôsobia antistresovo. A prečo práve nohy? Na to je jednoduchá odpoveď! Vaše nohy sú mu totiž najlepšie prístupné a zároveň vlhkejšie ako iná časť vášho tela. Preto je zápach a pot v pokožke na nohách najsilnejší.

Dokonalý zdroj informácií

Prídete po dlhom dni v práci domov a pes vám okamžite začne olizovať nohy? Možno si to zdôvodňujete ako umývanie nôh, ale v skutočnosti o vás zbiera informácie. Jednoduchým olizovaním dokážu psy rozpoznať, ako sa práve cítite, čo ste jedli a kde všade ste chodili.

Nová zábavná hra

Pokiaľ mu začne pripadať vaša reakcia na olizovanie nôh zábavná, môže to byť pre neho podnet k hre. Keď sa psík začne nudiť, pôjde vám olizovať nohy, čím si dokonale vyžiada vašu pozornosť. Nedovoľte mu, aby to zašlo tak ďaleko! Akonáhle uvidíte, že nemá čo robiť, skúste sa s ním chvíľku hrať alebo ho vezmite na prechádzku. Tým odlákate psíkovu pozornosť od vašich nôh na oveľa zábavnejšiu aktivitu.

olizovanie
Prečo vám pes olizuje nohy? Má na to veľmi dobrý dôvodFoto: www.gettyimages.com

Ako zabrániť olizovaniu nôh

Nie je vám olizovanie nôh príjemné z dôvodu šteklenia? Máme pre vás jednoduchý trik, ktorý funguje takmer stopercentne. Jediné, čo musíte urobiť, je si nechať ponožky na nohách. Psík tak nebude mať prístup k holej pokožke a vy od neho budete mať  voľnú izbu.

Pes vodítko

Ďalším spôsobom, ako odnaučiť psíka olizovaniu vašich nôh, môže byť iba neutrálny postoj k danej veci. Pokiaľ si nebudete všímať, že vás psík začal olizovať, neprejavíte žiadne známky smiechu ani zlosti, postupom času ho to prestane úplne baviť. Pokojne môžete skúsiť odísť aj z miestnosti. Najskôr z toho môže byť ľahko zmätený, ale potom pochopí, že to pre vás nie je tá správna šálka kávy.

Zdroj: ireceptar.cz, svetkreativity.cz, tvujden.cz, mundoperros.es

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 28. mája 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.