Lišajníky na stromoch. Pre ľudí aj pre zvieratá majú obrovské využitie

Zdieľať
lišajník
Lišajníky na stromoch. Pre ľudí aj pre zvieratá majú obrovské využitie Foto: www.freepik.com

Lišajníky sú podivnými organizmami, ktoré dodávajú patinu mnohým starým budovám, pamiatkam, kamenným plotom, hrobom alebo aj obrubníkom. Niekedy tvoria úchvatné mozaiky, inokedy môže ich prítomnosť rozčuľovať. Mnohým záhradkárom kolonizujú ich stromy a často ich obklopujú od kmeňa až vysoko do korún stromov. Je lišajník pre stromy nebezpečný, alebo je to len nevinný spolubývajúci? Pravdou je, že ide o nesmierne dôležitého spoločníka, a po prečítaní tohto článku si budete lišajníkov určite vážiť viac.

Čo je to vlastne lišajník?

Hoci sa môžu zdať lišajníky ako jeden organizmus, v skutočnosti ide o symbiotické spolužitie dvoch organizmov, a síce huby a riasy alebo sinice. Huba vyžaduje sacharidy ako zdroj potravy. Riasy alebo sinice naopak potrebujú úkryt. Keďže sú riasy/sinice fotosyntetické, poskytujú hube potravu výmenou za tento úkryt. Je to partnerstvo, ktoré funguje. Existuje viac ako 15 tisíc druhov lišajníkov, ktoré sa nachádzajú po celom svete, okrem oceánov. Majú rôzne farby aj štruktúru. Podľa vonkajšieho vzhľadu ich stielky môžeme vidieť kôrovité, lupenité, vláknité a kríčkovité lišajníky.

Poškodzujú lišajníky povrchy?

Sú fascinujúce v každom ohľade, a to aj z hľadiska svojho vývoja. Ide o najpomalšie rastúce organizmy, ktoré rastú po celý rok, a to aj v teplotách pod bodom mrazu. Vyznačujú sa aj dlhovekosťou, niektoré druhy žijú aj stovky rokov. Či už ich uvidíte na soche, alebo na strome, nijako ich povrch nepoškodzujú. Iba sa tu nevinne držia, a to bez toho, aby do povrchu pod sebou vylučovali nejaké látky alebo si naopak z povrchu niečo brali. Lišajníky sú úplne sebestačné a všetko si vyrobia samé.

Aký význam majú pre človeka?

Lišajníky nie sú niečím, čo sa dá len tak prehliadať, pre človeka aj pre zvieratá majú obrovské využitie. Zvieratám poskytujú útočisko, potravu a pre množstvo vtákov ide o dôležitý hniezdny materiál. Odjakživa sú dôležitou súčasťou tradičnej medicíny a naši predkovia používali ich antibiotické vlastnosti na liečbu celého radu chorôb. Zatiaľ čo niektoré druhy môžu obsahovať jedovaté toxíny, mnoho z nich je jedlých a slúži aj na prípravu jedál. Napríklad z puklérky islandskej sa tradične pripravoval chlieb, kaša alebo polievky. Niektoré druhy sú jedlé samy o sebe, iné treba nejakým spôsobom upraviť, aby sa z nich uvoľnili toxíny. Ďalej sa využívajú v celej škále priemyselných odvetví, vyrába sa z nich mnoho druhov farbiva, parfumy, repelenty, konzervanty, a dokonca sa z nich robia aj textilné vlákna.

strom
Lišajníky na stromoch. Pre ľudí aj pre zvieratá majú obrovské využitie Foto: www.freepik.com

Treba lišajníky zo stromov odstraňovať?

Akonáhle ich zbadáte na strome, v žiadnom prípade sa ich nesnažte zbaviť. Nielenže stromu nijako neškodí, ale dokonca je mnoho druhov natoľko ohrozených, že ich treba chrániť. Niekedy sa zdá, že poškodzujú váš strom, pretože rastú v rovnakom čase, keď váš strom upadá. Ale realita je taká, že lišajník je oportunistický organizmus, ktorý len hľadá povrch, na ktorom by mohol rásť. Nezdravé stromy sú pre nich ideálnym miestom na život. Mal by to byť pre vás signál na to, aby ste sa o strom lepšie starali, môžete ho treba lepšie hnojiť, prerezávať alebo ho zbaviť skutočných parazitov, ktorí ho môžu poškodzovať. V praxi hubia ľudia lišajníky fungicídmi na báze síranu meďnatého. Ide ale o nezdravý zásah, ktorý odborníci neodporúčajú.
Zamerajte sa na záhrade na správne hnojenie

Na jednom strome môže byť aj niekoľko lišajníkov

Ako už bolo spomenuté, najčastejšie sa vyskytujú na stromoch, ktoré buď umierajú, alebo sú staré. Nejedná sa ale o nutnú podmienku, možno ich nájsť aj na celom rade zdravých stromov. Staré stromy preferujú preto, že je ich kôra zásaditejšia a to mnohým druhom vyhovuje. Napríklad na jaseni môže rásť okolo 500 druhov lišajníkov. Väčšinou na strome nenájdete len jeden druh, ale viac druhov naraz.

Mnoho ľudí ich ničí úplne bezdôvodne, pretože si mylne myslia, že môžu byť pre stromy alebo rôzne stavby nebezpečné. Môžu narušiť jedine estetiku, ale to by nemal byť dôvod na ich odstránenie. Ide o organizmus, ktorý treba rešpektovať, a ak ste o nich doteraz zmýšľali negatívne, zaiste si ich teraz budete v záhrade vážiť. Každý rok sú popisované nové druhy lišajníkov a záhradkárom sa odporúča, aby urobili maximum pre ich ochranu.

Zdroj: kupi.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané