Hryziete si nechty alebo niekoho takého poznáte? Potom by ste mali vedieť toto

Zdieľať
hryzenie nechtov
hryzenie nechtov www.gettyimages.com

Hryzenie nechtov je naozaj veľmi  rozšírený zlozvyk. Keď vidíme, že si niekto hryzie nechty, tak predpokladáme, že to je kvôli stresu. Jedná sa však iba o predpoklady a tie sa celkom často mýlia.

Veda ukázala, že viac ako o stres ide o rys osobnosti.

Zaujíma vás, o aký rys teda ide?

V niektorých prípadoch môže byť hryzenie nechtov nebezpečné pre naše zdravie. Môžeme si totiž spôsobiť menšie ranky, ktoré zostávajú otvorené a neliečené. Do tejto ranky sa môže dostať infekcia, ktorá sa môže rozšíriť do celého tela a v naozaj výnimočných prípadoch spôsobiť aj smrť.  Hryzenie nechtov je brané ako spoločensky neprijateľné správanie. Niektorí ľudia si nechty hryzú aj na verejnosti, hoci si to napríklad vôbec neuvedomujú. Zaujímavé štúdie zistili, že 20 až 30% populácie si hryzie nechty. Vo väčšine prípadov sa jedná o ženy! Tento zlozvyk, ktorý sa javí ako prejav úzkosti, môže mať pre ženy následok v podobe zníženia sebavedomia, čo vo výsledku spôsobí úzkosť ešte väčšiu.

Tento zlozvyk ide však len ťažko zastaviť. Vedci zistili, že samotné hryzenie nechtov pôsobí pre ľudí ako upokojujúci účinok pre nervovú sústavu. Hoci sa dôvod hryzenia nechtov môže líšiť, má toto správanie veľa spoločných rysov. Niekedy to je v rodine (rodičia, starší súrodenci), od ktorých sme to odpozorovali. Hryzenie nechtov však môžete zdediť aj geneticky.

Bolo zistené, že hryzenie nechtov je ukazovateľom toho, že ide o perfekcionistu. Človek si začne hrýzť nechty v čase, keď sa cíti frustrovaná kvôli svojim nedokonalostiam. Takže keď uvidíte niekoho, kto si hryzie nechty, tak sa človek môže cítiť nedokonalý. Napríklad preto, že  má problémy s manželom či manželkou, kvôli neúspechu v práci a tak podobne. Keď človek nesplní svoje ciele, tak sa to môže obrátiť v tento škaredý zlozvyk. Perfekcionisti teda začnú panikáriť, keď im nejdú veci tak, ako by chceli. Začnú sa cítiť frustrovaní a preto príde na rad tento zlozvyk, ktorý ich upokojí.

Autor štúdie, doktor Kieron O’Connor, napísal: „Verím, že jedinci, ktorí trpia týmto správaním, môžu byť perfekcionistickí , čo znamená, že  nie sú schopní  sa uvoľniť a plniť svoje úlohy v normálnom tempe. Sú teda náchylnejší k frustrácii , sú netrpezliví a hlavne nespokojní, keď nedosahujú svoje vytýčené ciele. „

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané