Čo sa stane s vašim telom, keď budete denne na lačno piť čaj z petržlenu?

Zdieľať
čaj
Čo sa stane s vašim telom, keď budete denne na lačno piť čaj z petržlenu Foto: www.gettyimages.com

Petržlen je lahodná zelenina, ktorú používame v kuchyni. Skúšali ste sa ale niekedy zamyslieť nad jeho účinkami na ľudský organizmus? Prezradíme vám, prečo je dobré ho mať stále po ruke. Niektoré účinky vás rozhodne prekvapia!

Hladkolistý alebo kučeravý, každý z nich má svoje čaro a dodá pokrmu nezameniteľnú chuť. V minulosti bol petržlen cenený hlavne pre svoje zdravotné účinky, liečitelia a mastičkári si boli veľmi dobre vedomí, aký poklad majú v rukách. Dnes sú ospevované hlavne jeho chuťové vlastnosti a jeho využitie sa tak presunulo do kuchyne. Je to však škoda. Voňavá nenáročná bylinka je totiž blahodarným elixírom zdravia.

Bylinky si ľahko vypestujete

Zásobu čerstvých byliniek sa oplatí mať vždy doma. Nie je nič krajšie, než si vytvoriť malú jedlú voňavú oázu. Ako na to sa pozrite na videu:

Nielen, že ich budete mať k dispozícii do varenia, zároveň si v nich vypestujete aj malú lekárničku. Bylinky pomáhajú na najrôznejšie neduhy a petržlen medzi liekmi rozhodne patrí.

Petržlen je zdravotný zázrak

Petržlen má čo ponúknuť. Zelená rastlinka v sebe ukrýva celkom bohatú zásobu vitamínov a minerálov. Za zmienku stoja vitamíny A, K a C, pričom každý z nich je inak dôležitý. Napríklad vitamín K ovplyvňuje správnu zrážanlivosť krvi a vitamín A oceníte pri pobyte na slnku. Je to prekurzor na beta karotén a pomáha pokožku chrániť pred slnečnými lúčmi. Okrem toho obsahuje draslík, ten zase ovplyvňuje činnosť srdca a tlak.

Pre pevnejšie kosti

Výhodná kombinácia vitamínov, minerálov a antioxidantov robí z petržlenu veľkého opatrovateľa o naše kosti, spevňuje ich a veľmi priaznivo ovplyvňuje aj tvorbu kostných buniek, osteoblastov, ktoré majú na svedomí rast kostného tkaniva. Vďaka vysokému obsahu vitamínu K sa z petržlenu stáva pomocník v prevencii zlomenín. Pokiaľ teda túto bylinu so zelenými listami budete pravidelne konzumovať, posilníte tak svoje kosti a vyhnete sa zlomeninám.

vňať
Čo sa stane s vašim telom, keď budete denne na lačno piť čaj z petržlenu? Foto: www.gettyimages.com

Oči ako ostriež

O vitamíne A už zmienka bola. V súvislosti s týmto vitamínom môžeme hovoriť aj o kvalite zraku. Retinol má blahodarné účinky na sietnici a výrazne pomáha zrak udržovať v kondícii. Pokiaľ často a dlho pozeráte do počítača, trápia vás unavené oči alebo máte pocit, že váš zrak nie je, čo býval, nekupujte doplnky stravy na zlepšenie zraku, ale jedzte petržlen.

Petržlen, aby dlho vydržal

Toto príslovie je o sile petržlenu skutočne vypovedajúce. Nedávne štúdie preukázali, že petržlen obsahuje látky, ktoré chránia ľudský organizmus pred vznikom nádorových buniek. Konzumácia čerstvej bylinky alebo šťavy z nej je veľmi dobrou prevenciou pred rakovinou prostaty. Ak chcete uchrániť mužskú časť domácnosti pred rizikom vzniku karcinómu, petržlen v jedálničku nesmie chýbať.

Čaj pre celkové zdravie

Zdravotným zázrakom je ale aj čaj z petržlenových listov. Bylinka má antibakteriálne účinky. Výluh alebo čaj z byliny veľmi priaznivo ovplyvňujú vnútorné prostredie organizmu. Zbavujú zažívací trakt nežiaducich baktérií a plesní a celkovo upravujú zažívanie. Ako teda celkovo posilniť zdravie? Jednoducho, každý deň si urobte petržlenový čaj a vypite ho najlepšie nalačno. Polievkovú lyžicu nasekanej bylinky zalejte horúcou vodou a nechajte desať minút lúhovať, sceďte a čaj vypite. Nielen, že pomôžete uzdraviť črevá, ale aj naštartujete metabolizmus.

Zdroj: www.youtube.comwww.ncbi.nlm.nih.govwww.healthline.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané