Alchemilka. Všeliek na ženské choroby. Čo urobí s vašim telom čaj z neho denne?

Zdieľať
alchelmilka
Alchemilka. Všeliek na ženské choroby. Čo urobí s vašim telom čaj z neho denne? Foto: www.gettyimages.com

Chcete využiť bylinu, ktorá prospieva kráse a zdraviu? Nazbierajte si lúčnu rastlinku menom alchemiliek! Iste ju ocenia aj ženy, ktorým už je nad 50. A ak si ju zaobstaráte na záhradu, môžete ju mať hneď po ruke. Pestovanie alchemilky je jednoduché a nenáročné.

Alchemilka je pomerne obľúbená trvalka, ktorá rastie bežne vo voľnej prírode na lúkach, pastvinách, medziach a v parkoch. Jednoducho všade tam, kde je vlhšia pôda. A v posledných rokoch sa alchemilka stala vďaka svojim krásnym kultivarom aj obľúbenou záhradnou rastlinou s pestrým využitím.

Chcete sa dozvedieť o alchemilke viac? Pozrite sa na toto zaujímavé video:

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)

Možno túto bylinku poznáte aj pod názvom alchemilka alebo ľudového anglického pomenovania „Lady’s mantle“, čo znamená v preklade „ženský plášť“, teda akási ochrana ženského organizmu. Toto pomenovanie zrejme vzniklo aj podľa charakteristického javu, kedy po daždi alebo rannej rose priľnú na listoch alchemilky vodné kvapky.

V našich končinách je možné naraziť na niečo okolo 21 druhov, po celom svete ich rastie až 700 druhov. Najvýraznejšie zdravotné prínosy má práve alchemilka obyčajná. Sú pre ňu typické okrúhle laločnaté lístky lievikovitého tvaru a krásne zelenožlté kvety. Listy sú ľahko plstnaté.

Čo z alchemilky zbierať?

Pokiaľ sa na bylinku vydáte, vezmite si so sebou prútený košík alebo papierovú či plátennú tašku. Určite sa vyhnite plastovým obalom, kde by sa bylinka zaparila. Z alchemilky sa zbiera celá nadzemná časť rastliny, teda listy aj kvety. Najviac účinných látok má bylinka v období kvetu. Môžete ju však zbierať celú sezónu od jari až do neskorej jesene najlepšie dopoludnia po uschnutí rannej rosy. Radšej však uprednostnite jarný zber, na sklonku sezóny sú často listy napadnuté múčnatkou.

Ako alchemilku správne sušiť?

Akonáhle si bylinku domov prinesiete, mali by ste ju čo najskôr rozložiť v tenkej vrstve buď na sušiace sitá, kde prúdi vzduch z oboch strán, alebo na papier. Bylinku sušte na tienistom a dobre vetranom mieste. Aby sa alchemilka zbytočne nezaparovala, počas sušenia ju obracajte. Vo výsledku by mala mať správne usušená bylina svetlozelenú farbu. Následne ju skladujte v suchu a tme.

čaj
Alchemilka. Všeliek na ženské choroby. Čo urobí s vašim telom čaj z neho denne? Foto: www.gettyimages.com

Všeliek na ženskú intimitu

Alchemilka je vyložene bylinka pre ženy každého veku. Je nápomocná nielen pri silnej a bolestivej menštruácii sprevádzanej kŕčmi, ale aj v období, keď ženy s pravidelnou periódou končia. Uľaví vám od hormonálnych výkyvov a ich následkov, akými sú prudké návaly tepla, búšenie srdca či nepríjemné zmeny nálad a nespavosť. Vďaka alchemilke je pre každú ženu obdobie prechodu oveľa znesiteľnejšie a jednoduchšie. Alchemilka tiež výborne funguje ako prevencia vzniku myómov a celkovo posilňuje aj regeneruje maternicu a vaječníky.

Alchemilka je bylina, ktorá má tiež tzv. vazorelaxačný účinok. Ten má vplyv na zníženie napätia v cievach, ktoré zároveň uvoľňuje, rozširuje a tým zlepšuje kvalitnejší prietok krvi. Bylinka netlmí len menštruačné bolesti, ale aj bolesti kĺbov, zubov či hlavy a znižuje rizikový vysoký tlak.

Pite pravidelne alchemilkový čaj

Z vňate alchemilky si môžete vyrábať blahodarný odvar, ktorý je možné popíjať ako liečivý čaj, alebo si ho pridávať aj do kúpeľa. Rastlina je plná vitamínu C, užitočných trieslovín, horčin a silíc. Prelejte 1 plnú čajovú lyžičku 250 ml vriacej vody a nechajte niekoľko minút lúhovať pod pokrievkou. A pretože odvar pôsobí zvieravo, môžete ho použiť na potieranie rán a kožných nedostatkov.

Zdroj: ireceptar.cz, www.receptyprimanapadu.cz, www.bylinkovyraj.net, www.living.iprima.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané