Ako na bezpečnejší internet pre deti? Pomôže vzájomná komunikácia aj väčšia dôvera zo strany rodičov

Zdieľať
dievča s mobilom
Ako na bezpečnejší internet pre deti? Pomôže vzájomná komunikácia aj väčšia dôvera zo strany rodičov Foto: www.gettyimages.com

Ako sa správať v online prostredí bezpečne? Deti o tom s rodičmi hovoria, ale iba do určitého veku. Zatiaľ čo dvanásťroční svojich rodičov dokonca sami vyhľadávajú, pokiaľ si s niečím nevedia rady, žiaci 9. triedy s nimi o tejto problematike už takmer nehovoria. Toto a ďalšie témy diskutovali zástupcovia projektu Safer Kids Online so žiakmi 2. stupňa pražskej ZŠ Naša škola Praha.

V rámci projektu zameraného na opatrnosť pri zdieľaní informácií v kybernetickom, vzťahy s online priateľmi a vzájomnú dôveru a komunikáciu s rodičmi prebehla debata so skupinami detí od 6. do 9. triedy základnej školy.

Prínos projektu komentuje aj Ministerstvo práce a sociálnych vecí: „Ministerstvo práce a sociálnych vecí tento projekt podporuje. Oceňujeme, že si zakladá na názore a osobných skúsenostiach detí, ktoré sa dnes už nevyhnutne stretávajú s internetom. Deti môžu byť ľahkým terčom a často na ne v online priestore čakajú rôzne úskalia. Našim spoločným cieľom preto musí byť vzdelávanie v tejto oblasti, a predovšetkým včasné upozornenie na riziká, ktoré často internet pre dieťa môže znamenať. Dieťa sa nesmie báť o svojich problémoch hovoriť a jeho názor musí byť vypočutý. To je v dnešnej spoločnosti nenahraditeľné.”

Na rovnakú tému zároveň prebehol prieskum medzi dospelými, ktorého výsledky boli následne preberané s deťmi v jednotlivých skupinách.

„V rámci Safer Kids Online sa snažíme vytvoriť priestor na debatu medzi deťmi a dospelými o používaní technológií a aktivitách v online priestore. Získané informácie môžeme následne zohľadniť pri vytváraní ďalších projektov a aktivít zameraných na bezpečnosť detí v online prostredí, a pomôcť tak predovšetkým rodičom byť pre deti dobrými sprievodcami vo svete digitálnych technológií,” vysvetľuje Vladimíra Žáčková, špecialistka kybernetickej bezpečnosti spoločnosti ESET.

sociálne siete
Ako na bezpečnejší internet pre deti? Pomôže vzájomná komunikácia aj väčšia dôvera zo strany rodičov Foto: www.gettyimages.com

Vedia deti, s kým na sieťach skutočne kamarátia?

Deti sa na sieťach či v online prostredí bavia iba s ľuďmi, ktorých poznajú aj z bežného života. 100 % detí odpovedalo, že ľudia, s ktorými sa priatelia na sociálnych sieťach, poznajú aj osobne, tj mimo online prostredia. Nikdy tak nemali pochybnosti o skutočnej existencii priateľa z online prostredia a ani ich nenapadlo, že by mohlo ísť o falošný profil. Správy od cudzích ľudí ignorujú, daného človeka si hneď zablokujú alebo nereagujú. Žiaci 9. triedy pozerajú aj na profily, ktoré ich žiadajú o priateľstvo, a snažia sa rozoznať prípadné znaky falošného profilu.

„Je dôležité, že deti týmto spôsobom vnímajú online priateľstvo, strážia si svoj virtuálny svet a „cudzie“ osoby do neho nepúšťajú. Ja sa vo svojej poradni stretávam aj s dospievajúcimi, ktorí nadväzujú priateľské vzťahy cez internet s ľuďmi, s ktorými sa osobne v reálnom svete nikdy nestretli. Komunikujú spoločne napríklad len cez webkameru a aj napriek tomu tieto vzťahy považujú za obdobne hodnotné,“ hovorí psychologička Kamila Ryšánková. Naopak opýtaní dospelí i besiedujúce deti sa zhodli na tom, že pokiaľ prebieha priateľstvo iba online, jeho pevnosť a hĺbka nikdy nemôže dosahovať rovnakú intenzitu ako pri priateľstve v reálnom svete.

Školáci si svoje súkromie strážia

Väčšina detí v rámci skupiny potvrdila, že svoje profily na sociálnych sieťach má neverejné a mnoho informácií o sebe na internete neoznamuje. Obvykle zdieľa len svoju profilovú fotku a meno, inak žiadne ďalšie informácie o sebe. Komunikujú skôr v uzavretých skupinách na Messengeri či WhatsAppe. V prípade verejných profilov iba sledujú ostatných, ale vlastný obsah zdieľajú minimálne.

„Do priateľov si nepridávam nikoho, koho nepoznám z reálneho života. Alebo keď niekoho nepoznám priamo ja osobne, tak ho poznám aspoň z rozprávania. Napríklad je to nejaký kamarát kamaráta, niekto, kto robí rovnaký šport, ale chodí do iného oddielu a tak,“ opisuje dvanásťročný Adam z Našej školy.

školáci
Ako na bezpečnejší internet pre deti? Pomôže vzájomná komunikácia aj väčšia dôvera zo strany rodičov Foto: www.gettyimages.com

Dospelí deťom príliš nedôverujú

Zatiaľ čo z tvrdenia žiakov vyplynulo predovšetkým to, že svoje súkromie si strážia a informácií o sebe spomínajú len minimum, rodičia si myslia pravý opak. Prieskum medzi dospelými totiž ukázal väčšinový názor, že deti pri používaní internetu nie sú dostatočne opatrné (56 % z nich uviedlo skôr nie a 23 % nie). Zaujímavé bolo zistenie, že hoci rodičia deťom toľko nedôverujú, pokiaľ ide o ich bezpečný pohyb v online prostredí, príliš ich neobmedzujú a nekontrolujú.

Rodičia kontrolujú mladšie deti, deviatakov už nie

Debata s deťmi ukázala, že staršie deti (8. a 9. trieda) rodičia už väčšinou vôbec nekontrolujú a časovo ani inak ich neobmedzujú. Niektorí z nich si dokonca myslia, že by to bolo zbytočné.

Zástupca riaditeľky ZŠ Naša škola Praha Ivan Čermák na adresu projektu uviedol: „Dáva mi veľký zmysel, že deti dostávajú priestor sa k tejto problematike vyjadrovať. V rámci rôznych preventívnych programov s deťmi či pri workshopoch s rodičmi sa opakovane ukazuje, ako často sa my dospeláci mýlime, keď predpokladáme, že deti premýšľajú a konajú určitým spôsobom,” komentuje. A samé deti po skončení fokusnej skupiny oceňovali najmä to, ako boli oboznámené so svojou rolou a že im dáva zmysel sa zapojiť,“ dodal Čermák.

Zdroj: reflex.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané