Tajné gestá a signály v komunikácii vodičov na ceste. Dvojité prebliknutie + 16 ďalších. Poznáte ich všetky?

Zdieľať
auto
Tajné gestá a signály v komunikácii vodičov na ceste. Dvojité prebliknutie + 16 ďalších. Poznáte ich všetky? Foto: www.gettyimages.com

Existujú gestá, ktoré môžu pomôcť alebo zachrániť život. Motoristi by ich mali poznať, rozumieť im a v správnych situáciách ich používať.

Medzi vodičmi na ceste platia nevypovedané pravidlá komunikácie. Neexistuje síce žiadna oficiálna dohoda, napriek tomu spolu ale motoristi vedia komunikovať. A to dokonca na diaľku a bez slov. V niektorých prípadoch síce porušujú predpisy, no nonverbálna komunikácia funguje. Dôležité je ale vedieť, čo ktorý zvuk alebo signál znamenajú. O vztýčený prostredník tu samozrejme vôbec nejde. Medzi základné prostriedky komunikácie medzi motoristami patrí blikanie svetlami, trúbenie klaksónom, ale aj signalizácia paží. Aké signály sú najbežnejšie?

Blikať na seba môžu vodiči iba v povolených situáciách

Blikajúce svetlomety sú základ. Hoci zákon definuje, kedy môže vodič blikať, motoristi používajú svetlomety častejšie, aj v prípadoch, ktoré zákon nepovoľuje. Jedno bliknutie diaľkových svetiel je varovanie protiidúceho vodiča pred jeho pohybom na nejaké nebezpečenstvo, ktoré ešte nevidí. Alternatívou je nie jedno zablikanie, ale niekoľko za sebou, avšak viac ako dve. Diaľkové svetlá protiidúceho auta dvakrát zablikajú, a to znamená jediné. Je to upozornenie pre protiidúceho vodiča, že v prevádzke pred ním „číha“ stanovište s policajnou hliadkou. Či už s mobilným radarom, alebo bez. Blikajúce diaľkové svetlá z auta idúceho vzadu majú upozorniť vodiča, aby umožnil zadnému autu predbehnutie. Nutne nemusí ísť o nejakého agresívneho piráta, ale o človeka v tiesni, ktorý sa ponáhľa z nejakého dôležitého dôvodu. Môže sa stať, že vodič bliká na auta, ktoré ide vpredu. To už je náročnejšie pre vodičov druhého auta niekedy zachytiť, všimnúť si. Ale znamená to väčšinou, že vodič druhého auta ide s diaľkovými svetlami, oslňuje a mal by ich vypnúť.

vodič kamióna
Tajné gestá a signály v komunikácii vodičov na ceste. Dvojité prebliknutie + 16 ďalších. Poznáte ich všetky? Foto: www.gettyimages.com

Kto ide rýchlo s ľavým blinkrom, potrebuje predbiehať

Zablikať tiež môže vodič auta na predbiehajúci kamión, aby jeho vodič vedel, že už je s návesom vpredu na voľnom priestore a môže sa zaradiť späť do pravého pruhu. Vodiči na seba blikajú aj výstražnými smerovačmi. Jedno alebo dvojité bliknutie znamená poďakovanie za pomoc napríklad pri dávaní prednosti v ťažkej situácii alebo ospravedlnenie za neopatrné konanie na ceste. Pokiaľ auto vpredu bliká ľavým blinkrom, signalizuje autu za sebou, že nemôže predbiehať. Napríklad z dôvodu nebezpečenstva, ktoré prvý vodič vidí a ten ďalší ešte nie. Naopak blikanie pravým blinkrom hovorí, že vodič zadného auta môže predbiehať.

Komunikovať medzi sebou môžu vodiči aj tak, že na seba mávajú či ukazujú pažami. Pokiaľ vodič rukou opíše kruh a mieri dole, tak dáva najavo, že auto má prázdnu alebo podhustenú pneumatiku. Ukazovanie rúk na kapotu alebo kufor a potľapkávanie vzduchu? Kapota alebo kufor môžu byť otvorené alebo voľne zatvorené. Ukazovanie rúk na dvere znamená, že niečo uviazlo vo dvernom otvore a trčí von, dvere jednoducho nie sú zatvorené. Ruka vodiča natiahnutá cez sklopené sklo dverí dáva najavo, že môže vodič z vedľajšej komunikácie vojsť do križovatky.

Bezpečnosť na prvom mieste, ale pomáhať by si vodiči mali

A to nie je všetko, ešte tu sú predmety, ktoré môže vodič držať v ruke ako signalizáciu. Môže sa stať, že vodič stojí na ceste pri svojom aute a drží niečo v ruke a ukazuje to prechádzajúcim motoristom. Ak má v ruke kanister alebo hadicu, došlo mu palivo. Ak drží lano, žiada o odťah. Lekárnička v ruke evokuje prosbu o zdravotnú pomoc. A ak má vodič v ruke kľúč na povoľovanie pneumatík, potrebuje nejaký nástroj, náradie alebo technickú pomoc.

To všetko sú samozrejme iba neformálne signály komunikácie medzi vodičmi na ceste. Hlavné je si uvedomiť, že ak niekto na niečo gestom upozorní, možno je dôvod vážny. Samozrejme platí, že vodiči musia dbať najprv na svoju vlastnú bezpečnosť, ale pomoc druhým na ceste nie je od veci. Človek nevie, kedy sa môže sám ocitnúť v núdzi.

Zdroj: autozive.cz, Autorský komentář O. Komárka

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané