Osvedčené tipy na úpal, čo všetko pomôže?

Zdieľať
úpal

Vysoké teploty a ostré slnko vôbec neprospievajú najmä ľuďom vo vyššom veku. Keď ale predsa len úpal dostanete, viete, ako sa ho čo najrýchlejšie zbaviť?

Pomôžu vám tieto osvedčené tipy.

úpal
https://www.gettyimages.com

Príčiny môžu byť bolesť hlavy, závraty, horúčka alebo nevoľnosť. To sú najčastejšie príznaky, podľa ktorých spoznáte, že ste v lete pobyt na slnku prehnali. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako môžete s úpalom zatočiť.

Studená sprcha

Štyri až päť minút sa sprchujte studenou alebo úplne ľadovou vodou. Nezabudnite si namočiť aj hlavu. Alebo si napustite vaňu studenou vodou a aspoň na dve minúty sa do nej ponorte. Opakujte dvakrát až trikrát počas dňa.

Oddýchnite si v zatemnenej miestnosti

Potom, čo si schladíte telo, si aspoň na hodinu ľahnite do najchladnejšej miestnosti v dome či byte, a ak je to len trochu možné, zatiahnite rolety alebo závesy. Na hlavu si potom dajte mokrý uterák alebo utierku. Čím dlhšie budete odpočívať, tým lepšie.

Obklad z tvarohu

Výborne vám pomôže aj obklad z jedného mäkkého tvarohu zmiešaného s gélom z aloe vera. Vzniknutou hmotou si potrite tvár aj dekolt, v prípade, že ste sa na slniečku spálili, tak aj ďalšie postihnuté miesta.

Šípková tinktúra

Uľaví telu a dodá vám potrebné vitamíny, ktoré vás zase postavia na nohy. Približne pol kila šípiek zmiešajte s pol kilom obyčajného cukru.

Všetko zalejte kvalitnou vodkou alebo silným vínom a nechajte týždeň až dva macerovať. Potom sceďte a prelejte do čistej sklenenej fľaše. Macerát uchovávajte v chladničke. Vydrží vám v nej pokojne celý rok.

Záchranný roztok

Do jedného litra prevarenej vlažnej vody zamiešajte osem lyžičiek obyčajného cukru, jednu čajovú lyžičku soli a jednu šálku pomarančového džúsu. Hotový nápoj popíjajte počas celého dňa. V naliehavých prípadoch pomôže aj pohár vody alebo minerálky s čajovou lyžičkou soli. Nápoj uľaví vášmu prehriatemu organizmu a dodá vám stratenú silu.

Mäta na zvracanie

Lístky mäty môžete žuť len tak, alebo si z nej pripraviť ľadový čaj. Hrsť lístkov mäty sparte 3 dcl vriacej vody a lúhujte desať až pätnásť minút. Čaj následne sceďte. Karafu naplňte z polovice ľadom a čaj do nej nalejte. Pridajte trochu citrónovej alebo limetovej šťavy, zamiešajte a pomaly upíjajte. Pokiaľ máte radi sladší čaj, pridajte doň lyžičku medu. Už za pár minút by nevoľnosť mala prejsť, čaj ale pokojne popíjte počas celého dňa ako prevenciu proti ďalším návalom nevoľnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané