Jar je tu a vy opäť trpíte alergiami? Tu je 15 tipov, ako zostať zdravý

Zdieľať

Alergia je bežné ochorenie našej doby. Každá osoba má svoje vlastné alergény a existujú špeciálne testy, ktoré presne určujú, na ktoré látky vaše telo reaguje. Existuje mnoho liekov, ktoré môžu pomôcť zmierniť priebeh alergií. Ale ako vieme, je lepšie chorobe predchádzať než ju liečiť. Dnes sme si pre Vás pripravili niekoľko tipov, ako sa vyhnúť alergickým reakciám.

1. Vaše pracovisko

Na pracovisku trávime veľa času, a je teda nutné, aby bolo čisté. Zaprášené plochy pravidelne čistite a odstraňujte všetky nepotrebné predmety, aby ste nezahlcovali zbytočne priestor. Budete mať jednoduchší prístup k veciam, ktoré potrebujete, a bude sa hromadiť menej prachu. Po usporiadaní pracoviska je čas vyčistiť váš dom. Vyhoďte čo najviac starých vecí, aby sa vzduch vo vašom dome stal čistejší, a vy ste tak nemuseli dýchať nadbytočný prach.

2. Čistenie

Treba dom starostlivo vyčistiť. Suché a mokré čistenie za použitia špeciálnych hypoalergénnych čistiacich prostriedkov vám pomôže obmedziť možnosť alergií. Je dôležité používať respirátor, ktorý chráni pľúca. Použite vysávač so špeciálnym filtrom na ochranu proti prachu a rukavice, aby ste ochránili svoje ruky. Je dôležité opatrne ošetrovať aj koberce rovnako ako povrchy, ktoré sa nedajú ľahko umyť, alebo utrieť.

3. Čisté a zakryté lôžko

Vymieňajte pravidelne posteľnú bielizeň a perte ju pri vysokej teplote. Mikróby a parazity zomrú v horúcej vode. Uprednostnite hypoalergénne obliečky z prírodných materiálov. Je tiež vhodné používať obliečky odolné proti roztočom.

4. Uzavreté okná

Okno je vchodom  pre peľ a prach z ulice. Preto je vhodnejšie používať klimatizáciu na čistenie a chladenie vzduchu.  Filter je nutný na udržanie alergénov preč z auta. Tiež je dôležité zavrieť okná pri jazde. Týmto spôsobom zabránite usadzovaniu peľu na čalúnení v interiéri vozidla.

5. Pravidlá chôdze

Mali by ste chodiť na prechádzku až vo večerných hodinách, pretože medzi 10h až 16h je obrovské množstvo peľu vo vzduchu. Ešte lepšie je chodiť v daždi. Ak budete musieť počas tohto časového rámca ísť von, pomôže vám rúško. Môžete si tiež dať klobúk a slnečné okuliare, aby ste sa ochránili pred peľom a prachom.

6. Po sprchovaní

Doprajte si sprchu a umyte si hlavu po návrate z prechádzky. To vám pomôže zbaviť sa prachu, peľu a mikróbov. Tiež je nutné zmeniť oblečenie, akonáhle sa vrátite domov. Mali by ste mať svoje domáce oblečenie oddelene od toho, ktoré nosíte vonku.

7. Výživa

Je lepšie sledovať zdravú výživu, ktorá uľahčí prácu tráviaceho systému. Snažte sa vyhnúť výrobkom, ktoré môžu spôsobiť alergie. Je tiež užitočné pridať do svojej stravy tmavé bobule, wasabi, chilli papričku, cibuľu, zelený čaj a zázvor.

8. Voda

Pite dostatok vody, pretože dehydratácia môže zhoršiť alergie. Ženy by mali vypiť 9 šálok a muži až 13 šálok denne.

9. Domáce zvieratá

Ak máte domácich miláčikov, je nutné ich pravidelne umývať. Na ich srsti sa hromadí nečistota, prach a mikróby, čo môže viesť k alergickým reakciám. Chráňte svojich miláčikov a udržujte ich ďalej od postele a nábytku.

10. Oblečenie

Prednosť by mala byť venovaná prírodným materiálom, pretože syntetické tkaniny môžu spôsobiť vyrážky a svrbenie. Je lepšie prať oblečenie často a udržiavať ho v čistote. Môžete si tiež vybrať oblečenie, ktoré úplne zakrýva telo. Tým zabránite kontaktu s peľom a prachom.

11. Kozmetika

Je potrebné starostlivo vyberať kozmetiku, hygienické výrobky a čistiace prostriedky. Musia byť hypoalergénne. V opačnom prípade môže použitie neštandardného a agresívneho tovaru viesť k alergickým reakciám. Pred kúpou produktu by ste mali starostlivo preskúmať zloženie.

12. Vlhkosť

Vlhkosť vzduchu má obrovský vplyv na vývoj plesní. Preto je dôležité sledovať jeho úroveň. Ak je vzduch vlhký, použite odvlhčovač a naopak, suchý vzduch musí byť navlhčený. Optimálny index vlhkosti vzduchu je 40-50%.

13. Žiadny stres

Snažte sa znížiť stres. Ovplyvňuje imunitný systém a spôsobuje jeho oslabenie. V tejto situácii je pravdepodobnejší výskyt alergií.

14. Esenciálne oleje

Olivový olej, olej z čajovníkov a olej z eukalyptu je potrebné aplikovať na pokožku, aby sa znížila vyrážka a podráždenie. Môžu dokonale zvládnuť zápaly a svrbenie kože. Môžete ich tiež vdychovať a pridať ich do kozmetiky, aby ste upokojili vašu pokožku.

15. Aloe vera

Aloe vera má antibakteriálne účinky. Je bohatá na minerály a obsahuje vitamíny A, E a B. Pomáha redukovať začervenanie a urýchľuje hojenie. Môžete použiť čerstvú dužinu, či zakúpiť hotový gél. Použite aloe priamo na oblasť podráždenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané