Izbové rastliny porastú ako zbláznené. Jedna lyžička škrobu ich nakopne k rastu

Zdieľať
Izbové rastliny porastú ako zbláznené
Izbové rastliny porastú ako zbláznené. Jedna lyžička škrobu ich nakopne k rastu Foto: depositphotos.com

Starostlivosť o izbové rastliny zahŕňa okrem iného hnojenie. Účinné hnojivá však nehľadajte v záhradníctve, ale u vás v kuchyni.

Veľa pestovateľov sa snaží počas starostlivosti o svojich zelených zverencov vyhnúť chemickým prípravkom, či už sú to najrôznejšie postreky alebo hnojivá zo špecializovaných obchodov. Konvenčné prípravky môžu byť zdraviu škodlivé a nevýhodou je aj ich vysoká cena. Oveľa viac sa oplatí použiť v starostlivosti o rastliny to, čo máte doma. Môžu tým byť kuchynské ingrediencie ako zemiakový škrob, ale aj to, čo sa na prvý pohľad javí ako odpad. Poďakujú vám za to vaše rastliny aj peňaženka.

Ako sa starať o izbové rastliny

Izbové rastliny na rozdiel od tých vonkajších majú v kvetináči obmedzený priestor s menším množstvom zeminy a tým pádom aj menším množstvom živín. Je teda na vás, aby ste im potrebné množstvo mikroelementov dodali – ako inak než správnym hnojením. Izby uvítajú predovšetkým dusík, draslík, fosfor, železo, horčík a zinok. Nemusíte sa kvôli tomu však ponáhľať do najbližšieho záhradníctva, rovnako účinné hnojivá si môžete vyrobiť sami doma.

Zemiakový škrob izbovky milujú

Ťažko by ste hľadali účinnejší a lacnejší životabudič pre svoje rastliny, než je obyčajný zemiakový škrob. Obsahuje totiž veľké množstvo glukózy, draslíka, fosforu a vápnika. Navyše nemusíte vôbec nič vyrábať. Odstráňte z kvetináča zhruba 1,5 cm vrstvy zeminy. Vsypte jednu čajovú lyžičku zemiakového škrobu a zľahka premiešajte so substrátom. Nakoniec prisypte čerstvú vrstvu zeminy. Pokiaľ tento krok preskočíte, hrozí, že sa v kvetináči objaví pleseň.

škrob
Izbové rastliny porastú ako zbláznené. Jedna lyžička škrobu ich nakopne k rastu Foto: www.freepik.com

Keď nie je škrob, pomôže kuchynský odpad

V prípade, že nemáte po ruke zemiakový škrob, nič sa nedeje – postupov na výrobu domácich hnojív je veľa. Rovnakú službu ako zemiakový škrob urobí aj ten kukuričný. Orchideám,  lopatkovcom a iným kvitnúcim rastlinám prospeje hnojivo z banánových šupiek. Obsahujú totiž množstvo horčíka, draslíka a fosforu. Šupky usušte na slnku alebo v rúre, rozdrvte na malé kúsky a rozomeľte. Výsledný prášok zmiešajte s vrchnou vrstvou zeminy.

S pH pôdy si poradia vajíčka a káva

Vyhadzovať sa neoplatí ani takú vec, ako je kávová usadenina. Je ideálnym hnojivom pre kyslomilné rastliny, akými sú paprade, orchidey. Kávovú usadeninu (bez cukru) zalejte ešte raz vodou a rastliny zalejte. Naopak pre rastliny preferujúce zásaditú zeminu sa hodí hnojivo z vaječných škrupín. Škrupiny usušte, rozdrvte a potom rozomeľte na jemný prášok. Ten zmiešajte s vrchnou vrstvou substrátu. Zalievať môžete aj vodou, v ktorej ste vajcia varili.

Zdroj: chalupari-zahradkari.cz, Gardener

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané