Ikony socialistického detstva. Ako sa hrali deti za železnou oponou

Zdieľať
hračky
Ikony socialistického detstva. Ako sa hrali deti za železnou oponou Foto: www.freepik.com

Spomienky na detské hračky z obdobia socializmu v bývalom Československu nás zavedú do doby, kedy hračky neboli len zábavou, ale odrazom doby. Odolné Tatrovky, kreatívny Merkur, všestranný Igráček a mnoho ďalších – to boli darčeky, ktoré formovali generácie. V tomto článku sa pozrieme na to, ako tieto hračky ovplyvnili detské sny a predstavy.

Hračky z doby socializmu: Nostalgia za jednoduchšími časmi

Detstvo v dobe socializmu v bývalom Československu bolo odlišné nielen politicky, ale aj v ponuke hračiek. Hoci dnešné deti majú k dispozícii high-tech hračky, tie zo socialistických čias nesú v sebe jedinečné čaro a dodnes vzbudzujú nostalgické spomienky.

Tatrovky, robustné plastové autíčka inšpirované skutočnými nákladnými autami, boli v socialistickom Československu veľmi obľúbené. Ich odolnosť a jednoduchosť si získali srdcia mnohých detí.

Merkur, kovová stavebnica, bola ideálna pre malých konštruktérov a budúcich inžinierov. Umožňovala deťom zostavovať rôzne modely a rozvíjala ich technické myslenie.

auto
Ikony socialistického detstva. Ako sa hrali deti za železnou oponou Foto: www.freepik.com

Igráček, plastová figúrka rôznych povolaní, bola určená na priblíženie sveta dospelým deťom. Od hasičov až po stavebných robotníkov, Igráček ponúkal širokú škálu postavičiek na zberanie a tvorenie príbehov.

Rubikova kocka, hoci nebol produktom východného bloku, sa stala fenoménom aj v socialistickom Československu. Tento hlavolam umožnil deťom rozvíjať logické myslenie a priestorovú predstavivosť.

Cheva, socialistická alternatíva k populárnemu Legu, bola jednoduchá plastová stavebnica, ktorá podporovala kreativitu a manuálne zručnosti detí.

stavebnica
Ikony socialistického detstva. Ako sa hrali deti za železnou oponou Foto: www.freepik.com

Plyšový Mončičák, importovaný z Japonska, bol v 80. rokoch hitom. Táto roztomilá plyšová opička bola jednou z mála zahraničných hračiek, ktoré sa v socialistickom Československu objavili.

Premietačka DIAX 3, vyrábaná z bakelitu, bola populárnym prístrojom pre promietanie rozprávok. Tento diaprojektor bol jednoduchý na ovládanie a stal sa obľúbenou večernou aktivitou v mnohých rodinách.

Digitálna hra Nu pogodi, sovietska klasika, bola jednoduchá elektronická hra, v ktorej vlk chytal padajúce vajíčka. Táto hra bola populárna pre svoju jednoduchosť a dostupnosť.

Tieto hračky z čias socializmu možno pôsobia jednoducho, ale majú nezastupiteľné miesto v srdciach mnohých. Sú pripomienkou nielen detstva, ale aj doby, keď hračka nebola len produktom, ale symbolom túžby po slobode a otvorenom svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané