
Vonkajšie teploty sa tohtoročné leto šplhajú nebezpečne vysoko. Pokiaľ nehodláte až do septembra zostať doma, musíte sa pred slnkom a teplom chrániť. Poradíme vám ako. Vďaka nám sa vyhnete úpalu i úžehu a všetkým nepríjemnostiam s nimi spojenými.
Úpal a úžeh a rozdiel medzi nimi
Zatiaľ čo úpal je spôsobený vysokou teplotou a dochádza pri ňom k celkovému prehriatiu organizmu, za úpal môže slnko. Nie vždy je však ľahké rozlíšiť, či dotyčný človek trpí úpalom alebo úžehom. Prejavy úpalu aj úžehu sú podobné. Postihnutého bolí hlava, má horúčku. Objaviť sa môže nevoľnosť a zvracanie. Úpal často sprevádza aj spálená a na dotyk bolestivá pokožka. Príznaky úpalu sa môžu prejaviť až s odstupom niekoľkých hodín alebo v noci.
Tipy, ako sa vyhnúť úpalu
Snažte sa dlhodobo nevystavovať slnečnému žiareniu a vysokým teplotám. Pri pobyte na slnku noste pokrývku hlavy alebo slnečník, používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. Cez poludnie sa radšej držte doma alebo v tieni. Neprevádzkujte náročné športové aktivity a prácu v záhradke alebo na dome radšej odložte na chladnejšie dni.
Ďalej je dôležité dodržiavať pitný režim. Pite obyčajnú vodu bez cukru alebo bylinkové čaje, nekonzumujte alkohol. Ďalším variantom sú iónové nápoje obsahujúce elektrolyty.

Ako sa vyhnúť vysokým teplotám?
Použite klimatizáciu, vetrák alebo aspoň vyvetrajte a zaistite prísun čerstvého vzduchu do miestnosti. Telo môžete ochladiť aj studenou vodou.
Pred slnkom a horúčavou treba chrániť predovšetkým deti, seniorov a chronicky chorých. Nikdy nenechávajte deti ani zvieratá v zaparkovanom aute. Teplota vo vnútri sa rýchlo zvyšuje a úpal zďaleka nemusí byť to najhoršie, k čomu môže dôjsť.
Zdroj: extrafit.cz