
Energetické nápoje sú v dnešnej modernej a hektickej dobe veľmi obľúbené, pretože nám dodávajú tak potrebný elán. Siahnu po nich pracujúci, vodiči na dlhých trasách, študenti počas skúškového obdobia, účastníci festivalov a všetci, ktorí si potrebujú tzv. dobiť baterky. Energy drinky však môžu aj škodiť.
Energetické drinky
Pokiaľ potrebujete rýchlu vzpruhu, sú energetické nápoje ideálnym riešením. Ale nič sa nemá preháňať, pretože v pestrofarebných plechovkách s dizajnovou potlačou sa skrýva hneď niekoľko zložiek, ktoré zdraviu rozhodne neprospievajú. V žiadnom prípade by ich nemali konzumovať deti, dojčiace alebo tehotné ženy a osoby citlivé na kofeín.
Škodlivé látky v energetických nápojoch
Kofeín
Jednou z najzákladnejších zložiek, ktoré energetické nápoje obsahujú, je kofeín, a to v množstve 30–60 mg na 100 ml (záleží na konkrétnom nápoji a značke). V praxi to znamená, že napr. po vypití pollitrovej plechovky energeťáku do svojho tela dostanete 150–300 mg kofeínu. Veľké denné dávky kofeínu môžu spôsobovať nervozitu, stres, nespavosť, nesústredenosť a v dlhodobom horizonte aj depresie.
Cukor
Energetické nápoje obsahujú veľké množstvo klasického cukru, ktorý síce povzbudí, ale vo veľkom množstve oslabuje imunitný systém, dehydruje, stojí za vznikom zubného kameňa a môže viesť až k obezite.
Farbivá
Zvodná farba energetických nápojov síce pôsobí príťažlivo, predovšetkým na párty, ale ich chemické zloženie zaťažuje organizmus a môže viesť až k závratom, bolestiam hlavy či k agresívnemu správaniu.
Taurín
Taurín je pri výrobe energeťákov veľmi obľúbený, pretože znásobuje účinky kofeínu. Jeho vedľajším účinkom je ale zvyšovanie krvného tlaku.

Nevhodní spoločníci energy drinkov
Alkohol
Pokiaľ energetické nápoje miešate s tými alkoholickými, zarábate si na poriadny problém. Jedným z účinkov energy drinkov je aj zníženie vnímania opitosti.
Šport
Energetické nápoje by sme nikdy nemali piť pri športe. Na rozdiel od športových nápojov, ktoré telu dodávajú tekutiny a minerálne látky, energeťáky telo dehydrujú a zaťažujú kardiovaskulárny systém.
Spánok
Pitie energetických nápojov neskoro večer môže spôsobiť, že jeho účinky ovplyvnia náš spánok, ktorý bude nedostatočný, nekvalitný a málo výdatný.
Energetické drinky – dobrý sluha, ale zlý pán
Pitie energetických nápojov má aj svoje pozitíva, a to poskytnutie nutne potrebnej energie. Ich konzumáciu by sme však mali obmedziť na minimum, pretože dlhodobé a časté užívanie energy drinkov môže viesť k zdravotným komplikáciám, nadmernému zaťažovaniu orgánov a vyčerpaniu.
Zdroj: akcniceny.cz