Zvetrané pivo nepatrí do odtoku! Tu je niekoľko nápadov, ako ho naplno využiť v záhrade

Zdieľať
pivo
pivo Foto: František Stacho

Pivo patrí v mnohých slovenských domácnostiach medzi tie najobľúbenejšie a najčastejšie konzumované nápoje. Možno aj vy radi strávite teplé dni na terase s oroseným pollitrom, prípadne vám po oslave zostane otvorená plechovka či fľaša, ktorej obsah už dávno stratil pôvodnú iskru. Hoci by sa mohlo zdať, že zvetrané pivo je na zahodenie, má v skutočnosti ešte veľa možností využitia. Stačí si len osvojiť zopár jednoduchých trikov a vaša záhrada (aj izbové rastliny) vám poďakujú.

1. Prírodné hnojivo plné vitamínov a minerálov

Jednou z najjednoduchších možností, ako využiť pivo, je vytvoriť z neho hnojivovú zálievku pre rastliny. Kvasinky obsiahnuté v pive podporujú rýchlejší rast a bohatšie kvitnutie, zatiaľ čo minerálne látky ako draslík, horčík, sodík, dusík, chloridy a fosfor dokážu rastlinám výrazne prospieť. Svoje uplatnenie nájdu aj vitamíny skupiny B a sacharidy – tie všetky fungujú ako menší životabudič.

Ako na to?

  • Vezmite zvetrané pivo (pozor na také, ktoré neobsahuje umelé arómy či sladidlá) a zmiešajte ho s vodou v pomere 1 diel piva : 2 diely vody.

  • Takto pripravenou zmesou zalievajte izbové rastliny či kvitnúce záhradné kríky a trvalky.

  • Dodržujte primeranú dávku zálievky, aby ste pôdu nepreliali.

Vaše rastliny tak dostanú prírodnú vzpruhu a vy zároveň ušetríte za chemické hnojivá, ktoré môžu byť často zbytočne drahé.

2. Pomocník pri obnove trávnika

Po dlhej zime či náročnom lete sa na trávniku môžu objaviť nevzhľadné hnedé a suché miesta. Namiesto investícií do drahých prostriedkov skúste najprv starý „babský“ recept – pivo. Rovnako ako pri rastlinách aj tu pomáhajú kvasinky a ďalšie látky, ktoré podporujú regeneráciu trávnika.

Postup:

  1. Pripravte si zmes z ½ litra piva a 1 litra vody.

  2. Nalejte roztok do postrekovača.

  3. Ošetrite suché alebo inak poškodené miesta, prípadne môžete mierne pokropiť aj celé problematické zóny trávnika.

Pokojne postup zopakujte niekoľkokrát do týždňa. Tráva sa začne postupne zotavovať a vy budete mať za chvíľu opäť hustý a svieži zelený koberec.

3. Urýchlenie kompostovania

Ak zvetrané pivo nespotrebujete inak, môžete ho pokojne vyliať do kompostu. Možno vás prekvapí, že dokáže urýchliť zrenie celého kompostu a pomôcť lepšiemu rozkladu jednotlivých vrstiev organického materiálu. Tým pádom sa rýchlejšie dostanete k výživnému humusu, ktorý potom opäť použijete na hnojenie rastlín a stromov.

Ako postupovať?

  • Jednoducho nalejte pivo do rôznych častí kompostu.

  • Ak chcete účinok znásobiť, môžete kompost mierne premiešať, aby sa pivo dostalo do viacerých vrstiev.

  • Na vrch potom hoďte trochu čerstvej trávy, lístia či inej organickej hmoty, aby mal kompost dostatočne vyvážené pH.

Vaša kompostová hromada tak bude pracovať ešte efektívnejšie.

4. Praktická pasca na slimáky

Slimáky sú postrachom takmer každej záhrady. Dokážu totiž vo veľmi krátkom čase zničiť úrodu aj kvitnúce záhony. Ak ste sa rozhodli pre prírodnú cestu boja proti týmto škodcom, práve pivo vám môže výrazne pomôcť.

Ako vyrobiť pivnú pascu:

  1. Zoberte si menšiu plastovú nádobu – kelímok alebo plytkú misku.

  2. Zahrabte ju do zeme tak, aby jej okraj bol v jednej rovine s povrchom.

  3. Naplňte ju zvetraným pivom (stačí aj menšie množstvo na dne).

  4. Slimáky sa nechajú nalákať vôňou piva, spadnú do nádoby a už sa odtiaľ nedostanú von.

Ak chcete pascu uzavrieť, použite plastovú fľašu s vyrezaným otvorom, naplňte ju pivom a uložte ju podobným spôsobom pri rastlinách. Nezabudnite slimáky pravidelne odstraňovať a dopĺňať pivo, keď sa odparí alebo začne páchnuť.

5. Odpudenie otravného hmyzu

Na našich dvoroch a terasách sa často objaví nežiadaná hmyzia spoločnosť – či už ide o muchy, komáre alebo dokonca osy. Zostatky piva môžu poslúžiť ako účinná pasca aj pri tomto druhu hmyzu.

Postup je podobný ako pri slimákoch:

  1. Nalejte zvyšné pivo do misky alebo menšej pohárovitej nádoby.

  2. Nádobu prikryte alobalom či potravinovou fóliou, ktorú zaistite gumičkou.

  3. Do fólie vyrežte alebo prepichnite niekoľko otvorov. Veľkosť otvoru prispôsobte hmyzu, ktorý chcete nalákať.

  4. Vôňa piva hmyz priláka dovnútra, no cez malý otvor sa už späť nedostane.

Takýmto spôsobom môžete odvrátiť nápor otravných múch, komárov či ôs a užiť si pokojné posedenie s rodinou či priateľmi na čerstvom vzduchu.

Extra tipy na záver

  • Pozor na chemické prísady: Pri použití piva na rastliny alebo trávnik vyberajte tie druhy, ktoré neobsahujú umelé arómy, sladidlá či farbivá. Tie by mohli pôde či listom skôr uškodiť.

  • Nepreháňajte to: Aj keď je pivo pre rastliny prospešné, všetko s mierou. Nadmerné zalievanie pivom môže v niektorých prípadoch zmeniť pH pôdy.

  • Nekombinujte s chemickými postrekmi: Ak používate na rastliny agresívnejšie prípravky, radšej ich neaplikujte v rovnakom čase ako pivné hnojivo.

Ak vám teda po grilovačke ostane v chladničke otvorená fľaša piva alebo nájdete plechovku s jeho zvetraným zvyškom, nevylievajte ju hneď do umývadla. Vyskúšajte niektorý z vyššie spomenutých tipov a dajte tomuto nápoju druhú šancu. Ušetríte nielen peniaze, ale podporíte aj zdravší rast vašej zelene a vyhnete sa zbytočnému plytvaniu. Navyše zistíte, že obyčajný „zlatistý mok“ vie v záhrade robiť naozajstné zázraky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané