Zradný kávový doplnok: poškodzuje nielen pečeň, ale aj celé telo

Zdieľať
Káva a alkohol
Káva a alkohol Foto: www.shutterstock.com

Káva je pre mnohých z nás neodmysliteľným ranným spoločníkom, ktorý nám pomáha odštartovať deň s väčšou energiou a sústredenosťou. Vedecké výskumy opakovane potvrdili priaznivé účinky primeraného množstva kofeínu na náš organizmus – okrem zlepšenia koncentrácie môže káva dokonca obsahovať antioxidanty, podporovať metabolizmus a slúžiť ako účinný „budíček“ pre nervový systém. Pri všetkých týchto benefitoch by sme však nemali zabúdať na to, že niektoré prídavky do kávy dokážu tieto pozitívne účinky nielen negovať, ale môžu dokonca zdraviu výrazne ublížiť.

Pozor na práškovú „smotanu“ plnú prázdnych kalórií

Jednou z najväčších pascí, do ktorej sa pri príprave kávy môžeme dostať, sú rôzne instantné smotanové prísady. Na prvý pohľad sa zdajú ako praktické a chutné riešenie, v skutočnosti však neraz predstavujú iba lacnú napodobeninu pravej smotany. Mnohé z týchto výrobkov obsahujú okrem rastlinných olejov aj kukuričný sirup a ďalšie umelé zložky. Takáto kombinácia telo zásobuje prázdnymi kalóriami a nadmerným množstvom cukru, ktoré sa môžu prejaviť postupným zvyšovaním telesnej hmotnosti, až vzniká riziko nadváhy či obezity.

Keď si z dlhodobého hľadiska zvyknete sladiť kávu práve týmto typom „smotany“, vytvárate si nezdravý návyk. Prázdne kalórie nijako nevyživujú organizmus – ich efekt je podobný, ako keby ste pravidelne jedli sladkosti bez akéhokoľvek nutričného prínosu. Navyše, zvýšené množstvo cukru podporuje vznik cukrovky 2. typu a zvyšuje riziko ďalších metabolických porúch.

Dve lyžičky cukru v každej šálke: ohrozenie metabolizmu

Aj obyčajný kryštálový cukor predstavuje pre mnohých kávových nadšencov dôležitú súčasť ranného nápoja. Niektorí ľudia majú vo zvyku pridať až dve či tri lyžičky cukru do jedinej šálky. Pri takomto zvyku sa veľmi jednoducho môže stať, že už hneď po prebudení prudko zvýšite hladinu glukózy v krvi. V spojení s koláčom či inou sladkou dobrotou je to pomerne silný šok pre váš metabolizmus.

Je známe, že konzumácia veľkého množstva cukru vedie okrem nadváhy aj k ďalším zdravotným komplikáciám. Cukor významne prispieva k výkyvom inzulínu a neskôr môže spustiť vznik inzulínovej rezistencie. Ľudia si mnohokrát neuvedomujú, že začínať deň nadmernou dávkou jednoduchých sacharidov znamená pre organizmus akoby „energetickú hojdačku“, ktorá sa postupne prejaví vyčerpaním, nervozitou a sklonom k večernému prejedaniu sa.

Umelé sladidlá a skryté kontroverzie

V snahe vyhnúť sa cukru môžu niektorí spotrebitelia siahnuť po umelých sladidlách, ako je napríklad aspartam. Tieto alternatívy bývajú síce nízkokalorické, no zároveň sú predmetom rôznych výskumov, ktoré riešia ich potenciálnu škodlivosť. Niektoré štúdie ukazujú, že aspartam môže prispievať k rozvoju rakovinových buniek, iné výskumy zasa upozorňujú na riziko dlhodobých tráviacich ťažkostí či pravidelných hnačiek. Takéto zápalové stavy dokážu následne ovplyvniť črevnú mikroflóru a zvyšovať náchylnosť na rôzne ochorenia.

Hoci sa názory na umelé sladidlá v odbornej obci líšia, istá miera opatrnosti pri ich nadmernej konzumácii rozhodne nezaškodí. Umelé sladidlá môžu byť síce akýmsi „dočasným riešením“, no ak je ich použitie spojené so zvýšenou chuťou na iné vysoko spracované potraviny, konečný výsledok nemusí byť pre zdravie veľmi priaznivý.

Nebezpečná kombinácia: káva a alkohol

Najkritickejšia situácia nastáva vtedy, keď ľudia siahajú po káve s prídavkom alkoholu. Síce to môže znieť ako lákavý „kokteil“ – povzbudivá káva zmiešaná s rumom, vaječným likérom alebo iným alkoholom –, v skutočnosti však ide o nápoj, ktorý dvojnásobne zaťažuje organizmus. Kofeín a alkohol pôsobia v tele protichodne: zatiaľ čo prvý nabíja energiou a do istej miery zrýchľuje činnosť srdca, druhý spomaľuje a tlmí niektoré funkcie nervového systému.

Pri častej konzumácii takejto zmesi sa môžu negatívne účinky oboch látok kombinovať a časom viesť k vážnym zdravotným problémom. Alkohol má priamy vplyv na pečeň, ktorá je zodpovedná za detoxikáciu organizmu. Pravidelné pitie alkoholu v akomkoľvek množstve môže viesť k vzniku závislosti a k postupnej degradácii nielen pečene, ale aj ostatných orgánov. Na druhej strane nadmerné množstvo kofeínu môže vyvolávať bušenie srdca, zvýšený tlak a nepravidelný pulz, čo ďalej zhoršuje fyzickú aj psychickú kondíciu človeka.

Kaviarenské chuťovky: skrytá hrozba cukru a chémie

Pri návšteve kaviarní alebo známych kaviarenských reťazcov veľa ľudí s obľubou siaha po ochutenej káve, ktorá býva doplnená rôznymi sirupmi – vanilkovým, orieškovým, karamelovým a podobne. Tieto sirupy obsahujú veľké množstvo cukru, často aj umelé farbivá a príchute. Hoci môže byť takáto káva chuťovo atraktívna, jej pravidelná konzumácia v praxi znamená obrovský príjem jednoduchých sacharidov a látok, ktoré môžu zaťažovať metabolizmus i tráviaci trakt. Ak si k tomu všetkému ešte pridáte šľahačku, stúpa celkový kalorický obsah niekedy až na úroveň väčšieho dezertu.

V dôsledku toho sa môžu prejaviť náhle výkyvy inzulínu, únava a následné chúťky na ďalšie sladkosti. Celý organizmus si tak zvykne na neustále „sladké povzbudenie“, ktoré však z dlhodobého hľadiska narobí viac škody než úžitku.

Ako si vychutnať kávu zdravo a bez výčitiek

Ak túžite po výdatnej a lahodnej šálke kávy, môžete si ju pripraviť tak, aby nielen chutila, ale bola aj šetrná k vášmu organizmu. Tu je niekoľko jednoduchých tipov:

  1. Kvalitné kávové zrná: Voľte si dobrú odrodu kávy a dbajte na jej správnu prípravu. Snažte sa vyhnúť lacným variantom, kde býva väčší obsah menej kvalitných zŕn.

  2. Primerané množstvo mlieka: Ak potrebujete kávu zjemniť, použite klasické mlieko alebo smotanu s nižším obsahom tuku. Vyhnete sa tak umelým prísadám a znížite riziko nadbytočných kalórií.

  3. Striedme sladenie: Ak vám káva bez cukru nechutí, skúste prírodné sladidlá ako med alebo stéviu. Rovnako je dobré postupne znižovať množstvo cukru – časom sa môže vaša chuť prispôsobiť a káva vám bude chutiť aj pri menšej dávke sladidiel.

  4. Strážte si dennú dávku: Odporúča sa neprekračovať 3–4 šálky kávy denne, hoci toto číslo môže byť individuálne. Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť nespavosť, nervozitu či zvýšený krvný tlak.

  5. Alkohol vynechajte alebo ho obmedzte: Kombinácia kávy a alkoholu môže na chvíľu pôsobiť lákavo, no z dlhodobého hľadiska narúša fungovanie pečene aj nervového systému.

Zdravie na prvom mieste

Aj keď môže káva s rôznymi sirupmi alebo instantná smotanová prísada chutiť lákavo, v skutočnosti prinášajú do nášho organizmu množstvo neželaných kalórií, umelých aróm a cukru. Podobne nebezpečné môže byť spojenie kávy s alkoholom, ktoré dvojmo zaťažuje pečeň a srdcovo-cievny systém.

Pokiaľ sa naučíme vyberať si kvalitné kávové zrná a obmedzíme nevhodné prísady, môžeme si šálku tohto lahodného nápoja vychutnať s čistým svedomím. Správne pripravená káva bez umelých náhrad totiž pre mnohých z nás zostáva príjemným rituálom, ktorý môže priniesť energiu, lepšiu náladu aj potrebný oddych. Dôležité je nájsť rovnováhu a pamätať na to, že menej môže byť v konečnom dôsledku viac – nielen pre chuť, ale hlavne pre dlhodobé zdravie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané