Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Znížte horúčku prírodnou cestou pomocou byliniek

reklama:

Vysoká teplota je bežnou telesnou reakciou na infekciu v tele. Existuje rad spôsobov liečby, ktoré je možné bez rizika nebezpečenstva aplikovať doma. Pri vyskytnutí sa tohto problému, netreba hneď siahnuť po chémii v podobe liekov, ani iných prípravkov z lekárne. Liečebnými prostriedkami sú byliny v podobe čaju, odvaru a pod.

Ktoré pomôžu na zníženie horúčky?

Bylinky na horúčku
www.gettyimages.com

Byliny na horúčku

  • Bez čierny – užíva sa najmä proti horúčke, pôsobí proti baktériám a obsahuje všetky dôležité vitamíny. Bez tiež zvyšuje odolnosť proti infekciám dolných dýchacích ciest. Je osvedčeným prostriedkom na potenie. Najúčinnejšie sú kvety. Postačí 2 čajové lyžičky kvetov bazy čiernej spariť ¼ l vriacej vody a nechať 10 minút lúhovať. Ideálne sú 2 šálky horúceho čaju denne.
  • Lipa srdcovitá – aj u tejto bylinky sú kvety najviac účinným prostriedkom na zníženie teploty. Užíva sa vnútornou formou v podobe čaju.
  • Medovka – bylina, ktorá znižuje horúčku a podporuje potrebné potenie.
  • Vŕba biela – tu je sila ukrytá v kôre, ktorú si možno nazbierať na začiatku jari z mladých, cca trojročných vŕb. Potom usušiť čo najrýchlejšie v rúre na 55 ° C alebo na priamom slnku. Z vŕby si pripravíte čaj, postačí 1 lyžička kôry, ktorú povaríte cca 7 minút v 250 ml vody, necháte chvíľu odstáť a precedíte. Môžete v nutnosti dosladiť lyžičkou medu. Užívajte po 1 lyžici každé 2 hodiny.
  • Zázvor – o zázvore je známe, že zahrieva, podporuje potenie, má antiseptické, protizápalové účinky a na zníženie horúčky sa používa šťava zázvoru kúpeľom či sa pridáva do vody na zábaly, ze strúhaného zázvoru sa pripravuje čaj. Najúčinnejšou formou je odvar, kedy nastrúhaný čerstvý zázvor dáte do ½ litra vody a krátko povaríte. Horúcim odvarom potom omývate telo, koža sa začne potiť a tým následne ochladzovať.
  • Harmanček – pri horúčke pite čaj, ideálne pripravený z čerstvého alebo sušeného harmančeka . Ak by ste nemali možnosť a museli zakúpiť, potom dajte prednosť sypané forme než čaji v sáčkoch. Čaj pite 3x denne.
  • Sedmokráska – táto drobná rastlina dokáže pomôcť pri horúčke. Či už v čerstvom alebo sušenom stave. Pripravuje sa rovnako ako ostatné byliny, ako napríklad harmanček. A takisto sa odporúča piť šálku 3x denne.
  • Šípky – čaj zo šípok je vitamínovou bombou, v  šípkach je značný obsah vitamínu C, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a taktiež v boji proti horúčke a celkovému prechladnutia. Tu postačia 2 čajové lyžičky sušených a rozdrvených šípok nechať prejsť varom v 200 ml vody, potom vylúhovať, scediť a ešte horúci nápoj vypiť.
  • Maliník – listy aj plody malín dokážu úspešne znížiť horúčku. Plody možno konzumovať a z lístkov si pripraviť čaj. Môžete použiť maliník v čerstvej alebo aj sušenej forme.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. júna 2020

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.