Zemiaky varí väčšina ľudí zle. Kvôli týmto chybám prichádzate o lepšiu chuť

Zdieľať
varenie zemiakov
varenie zemiakov Foto: depositphotos.com

Varené zemiaky sa považujú za úplne banálnu záležitosť, ktorú zvládne pripraviť snáď každý. Pravdou však je, že aj pri takej obyčajnej surovine môžete naraziť na celý rad drobných nástrah, ktoré pokazí chuť výsledného jedla. Väčšina ľudí si myslí, že jednoducho hodí ošúpané zemiaky do vody, uvarí ich domäkka a tým to končí. Lenže tak jednoduché to naozaj nie je! Poďte zistiť, čo robíte zle a ako ľahko môžete svoje varené zemiaky pozdvihnúť na úplne novú úroveň.

Dôležité je už to, aké zemiaky kúpite

Kvalita výsledku závisí v prvom rade od toho, aký varný typ zemiakov si vyberiete. Možno ste si všimli, že v obchodoch bývajú označené písmenami A, B a C. Čo tieto označenia znamenajú?

  • Varný typ A
    Tieto zemiaky majú pevnú štruktúru a len tak ľahko sa nerozvaria. Ideálne sú do šalátov, pretože krásne držia tvar. Perfektne sa hodia aj na varenie v šupke alebo na plátky zapečené v rúre. Ak ich varíte o trochu dlhšie, nič hrozné sa nestane – ich konzistencia zostane stále dobrá.

  • Varný typ B
    Tento typ je univerzálny, niečo medzi pevným a múčnym zemiakom. Hodí sa prakticky ku všetkému: môžete ich použiť ako prílohu, do polievok, šalátov, na zapekanie aj opekanie. Pri varení majú tendenciu byť mierne múčnaté, ale stále držia dostatočný tvar.

  • Varný typ C
    Ak pripravujete zemiakovú kašu, placky alebo cesto, voľte práve tento typ. Obsahujú najviac škrobu a počas varenia rýchlo mäknú a rozpadávajú sa. Ich múčna štruktúra zabezpečí krásne jemnú konzistenciu pyré, a vďaka obsahu škrobu sú perfektné na prípravu hranoliek, ktoré budú zvonku chrumkavé a vnútri mäkučké.

Horúca verzus studená voda – na teplote záleží!

Robíte aj vy chybu, že zemiaky zalievate horúcou vodou, aby ste urýchlili proces? Na prvý pohľad sa to môže zdať rozumné, no chuťovo to nie je práve najlepšie riešenie. Správny postup je zemiaky vložiť do studenej vody a pomaly ich privádzať k varu. Vďaka postupnému zohrievaniu sa škrob a ostatné látky uvoľňujú rovnomerne, čo zabezpečí výraznejšiu a lahodnejšiu chuť. Horúca voda spôsobí, že sa povrch zemiakov môže rozvariť skôr, ako stred dosiahne správnu mäkkosť.

Nesledujete čas? Zemiaky môžu ľahko skončiť prevarené

Dĺžka varenia je ďalšou zásadnou vecou, ktorá ovplyvňuje konečný výsledok. Rozvarené zemiaky sú vodnaté a strácajú svoju štruktúru, nedovarené sú zase tvrdé a chuťovo nevyzreté. Správny čas sa odvíja od veľkosti a varného typu zemiakov. Dôležitým indikátorom je, keď zemiak ľahko prepichnete vidličkou a cítiť, že je mäkký, ale ešte sa nerozpadáva. V tej chvíli ich ihneď sceďte.

Varenie so soľou alebo bez?

Medzi ľuďmi stále koluje mýtus, že keď dáte variť neslanú vodu, dosiahnete bod varu oveľa rýchlejšie. Pravda je však taká, že rozdiel je zanedbateľný. Naopak, zemiaky varením v osolenej vode získavajú lepšiu chuť, pretože soľ bráni úniku cenných chuťových látok zo zemiakov do vody. Na druhej strane treba pamätať aj na to, že zemiaky majú schopnosť soľ absorbovať. Preto ju pridávajte s mierou, aby výsledok nebol presolený. Dobrá rada znie: soľ pridávajte postupne a ochutnávajte vodu.

Skúste zemiaky pripraviť na pare – prekvapí vás chuť!

Veľa ľudí vôbec nevie, že zemiaky sa dajú uvariť aj inak, než len klasickým varením vo vode. Vyskúšajte ich pripraviť v pare! Takto pripravené zemiaky majú výraznejšiu chuť, pretože nebudú „vylúhované“ vo vode. Nemusíte kvôli tomu hneď kupovať drahý parný hrniec – postačí vám aj obyčajný naparovač na knedle:

  • Do hrnca dajte trochu vody – nesmie sa dotýkať dna naparovača.
  • Na naparovač rozložte ošúpané a nakrájané zemiaky.
  • Jemne posoľte, prikryte pokrievkou a nechajte pariť 20 až 30 minút (podľa veľkosti kúskov).

Pri tomto spôsobe varenia buďte opatrnejší so soľou, pretože v pare pripravené zemiaky majú prirodzene výraznejšiu chuť a často potrebujú menej soli.

Zemiaky po varení – ako ich spracovať ďalej?

Po uvarení sa správne zemiaky opláchnu studenou vodou len v prípade, že ich chcete použiť do šalátu. Týmto spôsobom zastavíte proces varenia a zachováte ich konzistenciu. Naopak, ak ich plánujete podávať ako horúcu prílohu alebo ako nadýchanú kašu, servírujte ich ihneď. Tak sa vyhnete strate ich textúry a chuť bude dokonale čerstvá a plná.

Každý typ pokrmu – od obyčajných varených zemiakov cez pyré až po šalát – si žiada svoj špecifický postup. Ak dodržíte tieto rady, výsledkom budú zemiaky, ktoré sa stanú obľúbenou súčasťou vášho jedálnička a nebudú len obyčajnou, chuťovo nudnou prílohou.

Stačí pár jednoduchých zmien a vaši hostia budú z obyčajných zemiakov nadšení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané