Premýšľali ste niekedy nad tým, ako dosiahnuť mäkké a hladké päty, aké majú bábätká? Hoci to môže znieť ako nesplniteľná úloha, nie je to nič nemožné. Stačí zaradiť do svojej starostlivosti o chodidlá pár jednoduchých krokov a trikov, vďaka ktorým sa praskliny na pätách zahoja, zjemnia a nebudú vám spôsobovať bolesť či krvácanie. Nasledujúce rady sa osvedčili mnohým ľuďom a môžu pomôcť aj vám.
Začnite prevenciou
Ako pri väčšine zdravotných ťažkostí, aj pri prasklinách na pätách je najlepšou cestou predchádzanie ich vzniku. Vašu pokožku i celé telo dokážete hydratovať predovšetkým dôsledným pitným režimom. Voda je kľúčová pre správne fungovanie organizmu, no v konečnom dôsledku vplýva aj na pružnosť pokožky.
Rovnako prospešné je dopriať si pravidelnú dávku čerstvej zeleniny a ovocia. V kombinácii s vyváženou stravou môže vášmu telu (vrátane pokožky) zabezpečiť potrebné vitamíny a minerály, ktoré podporujú celkové zdravie a regeneráciu.
Pomoc pre už popraskané päty
Ak vás však praskliny na pätách už trápia, je čas staviť na cielenú starostlivosť. Pokožka na chodidlách je často vystavovaná záťaži, preto potrebuje dôkladnú a pravidelnú regeneráciu.
Bylinková kúpeľ – základné opatrenie
Bylinkový kúpeľ zjemní pokožku, uvoľní ju a zároveň ju príjemne prehrieva. Ideálnou bylinkou je harmanček (kamilka), ktorý obsahuje kyselinu salicylovú. Tá pomáha pri odstraňovaní odumretých vrstiev a zrohovatenej kože, no zároveň pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Ak máte praskliny také hlboké, že krvácajú, harmanček ich môže pomôcť vydezinfikovať a urýchliť hojenie.
Po takomto kúpeli odporúčame pokožku premastiť – výborne sa hodí napríklad nechtíková masť, indulona alebo iný krém určený na popraskané päty. Tieto prípravky zadržiavajú v pokožke vlhkosť a podporujú jej regeneráciu.
Skorocel– liečivý zázrak nielen na kašeľ
Skorocel ste už možno používali v podobe sirupu či čaju na kašeľ a boľavé hrdlo. Málokto však vie, že táto rastlina je vynikajúca aj na hojenie rán vďaka svojim protizápalovým účinkom. Vo forme obkladu dokáže pomôcť aj pri prasklinách na pätách.
Ak si chcete rýchlo uľaviť, stačí priložiť čistý list skorocelu priamo na poškodené miesto. Vhodné je urobiť to večer – priložte list, natiahnite si ponožku a nechajte bylinku pôsobiť počas spánku. Je to prirodzený a jemný spôsob, ako zmierniť zápal a urýchliť regeneráciu prasknutej pokožky.
Podobné účinky má aj šalvia, ktorá je bohatá na triesloviny. Tie pomáhajú stiahnuť a dezinfikovať drobné ranky, čím prispievajú k rýchlejšiemu hojeniu.
Jedlá sóda ako všestranný pomocník
Jedlá sóda (hydrogénuhličitan sodný) si nájde uplatnenie nielen v kuchyni a pri upratovaní, ale aj v rámci starostlivosti o chodidlá. Jej hlavnou výhodou je, že dokáže zmäkčiť zhrubnutú kožu na pätách a zároveň pomáha zbaviť sa odumretých buniek.
Pripravte si teplú vodu do lavóra a nasypte do nej približne štyri polievkové lyžice jedlej sódy. Následne ponorte nohy do tohto kúpeľa a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Uvidíte, že pokožka nôh bude mäkšia a jednoduchšie sa odstránia zrohovatené časti.
Nezabudnite na mechanické ošetrenie
Keď už máte päty dostatočne zmäkčené (či už pomocou bylinkového kúpeľa, alebo vďaka jedlej sóde), je čas na jemnú mechanickú starostlivosť. Pemza alebo špeciálny peeling na chodidlá sú ideálne na opatrné odstránenie stvrdnutej kože.
Pozor: Ak sú praskliny veľmi hlboké alebo krvácajúce, vždy najskôr riešte hojenie a dezinfekciu. Najlepšie je začať bylinkovou kúrou – napríklad s harmančekom, nechtíkom či šalviou, a až potom pokračovať s pemzou a peelingom.
Zhrnutie
Praskliny na pätách sú nepríjemný problém, ktorý môže viesť až k bolesti a krvácaniu. Najlepšou cestou je vždy prevencia: dostatok tekutín, vyvážená strava plná vitamínov a minerálov, a pravidelná starostlivosť o nohy. Ak vás už praskliny trápia, riešením je kombinácia bylinkových kúpeľov (napríklad s harmančekom), využitie hojivých rastlín, ako je jitrocel či šalvia, a jemného odstraňovania zhrubnutej kože pomocou pemzy či peelingu.
Po každom kúpaní alebo ošetrení prasklín nohy dôkladne osušte a aplikujte krém alebo masť, ktorá zadržiava vlhkosť v pokožke. Týmto spôsobom si zabezpečíte pružnú, vláčnu a odolnú pokožku na pätách, ktorú len tak ľahko niečo nerozpraská. Ak budete dbať na tieto tipy a pravidelne im venovať pár minút, vaše chodidlá vám to oplatia jemným a zdravým vzhľadom.