Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Závraty? Môže ísť o spondylózu s poškodením miechy

reklama:
závrat
závratwww.gettyimages.com

Keď sa pokúšal muž z tohto príbehu vstať, dostal závrat alebo mal dojem, že omdlie. Domnieval sa, že je to nízkym krvným tlakom. Návštevu lekára odkladal, ale po čase sa nechal presvedčiť, že by sa mal nechať vyšetriť. „Nízky krvný tlak?“ čudoval sa lekár, „je to oveľa horšie, vplyvom zdeformovaných krčných platničiek máte poškodenú miechu!“ Diagnóza znela jasne – spondylóza, degeneratívne ochorenie chrbtice s poškodením miechy. Dôsledkom každodennej práce pri počítači táto choroba hrozí všetkým.

Čo je spondylóza

Toto degeneratívne ochorenie medzistavcových platničiek vzniká v súvislosti s vekom, najčastejšie sa vyskytuje u ľudí starších ako 55 rokov. Vplyvom deformácie platničiek dochádza k stláčaniu miechy a ostatných nervov. Príčinou vzniku ochorenia je genetická predispozícia, ale aj životný štýl, a predovšetkým zlé držanie tela spojené s celodenným sedením za kancelárskym stolom a pred počítačom, kedy je krk mierne predsadený a dochádza k zrúteniu platničiek rýchlejšie.

Príčiny vzniku spondylózy

  • nadváha a obezita
  • nadmerné zaťažovanie krčnej chrbtice
  • osteoporóza
  • artritída
  • genetická záťaž

Príznaky spondylózy

Do určitého štádia sa jedná o ochorenie, ktoré nebolí, ale upozorňujú naň určité príznaky, ktoré zahŕňajú spomínané závraty alebo necitlivosť v horných končatinách či brnenie a mravčenie v rukách. Pacientov trápi tiež:

  • nepohodlie za krkom a v oblasti šije
  • necitlivosť v okolí ramien
  • stuhnutosť šijových svalov (napr. pri rotácii hlavy)
  • bolesti hlavy
  • šelesť v ušiach

Na diagnostikovanie spondylózy sú potrebné neurologické a röntgenové vyšetrenia alebo magnetická rezonancia.

Liečba spondylózy

Pri tomto ochorení platí, že pri včasnej diagnostike možno skôr začať s rehabilitáciami a fyzioterapiou, ktoré môžu do istej miery zastaviť degeneratívny proces. Nácvik relaxačných techník navyše umožňuje zaťažovanej chrbtici uľaviť. Lekár môže odporučiť nosenie mäkkého goliera a predpísať lieky na uvoľnenie svalového napätia. Súčasne je možná chirurgická liečba.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 31. októbra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.