Zatočte sa zádery nadobro. Domáca masť podľa starého babičkinho receptu vám pomôže

Zdieľať
necht
necht Foto: depositphotos.com

Zbaviť sa záderov nemusí byť vôbec zložité, hoci ide na prvý pohľad o malú nepríjemnosť. Vzhľadom na to, že záder sa nachádza v tesnej blízkosti nechtového lôžka, môže byť niekedy bolestivý, vyzerať neesteticky a pri neopatrnom strhnutí dokonca krvácať či hnisať. Mnohé ženy, ktoré si potrpia na upravené nechty, dokáže táto drobnosť poriadne potrápiť. Riešenie však existuje: šetrné odstránenie a pravidelné používanie domácej masti. Takto to robili už naše staré mamy a naozaj to funguje.

Prečo vznikajú zádery

Zádery sa najčastejšie objavujú pri suchých rukách, nedostatočnej hydratácii pokožky alebo pri zlozvyku obhrýzania nechtov. Najčastejší scenár vyzerá tak, že keď si všimneme záder, začneme ho bez rozmýšľania trhať nechtami či zubami. Tým sa však drobné poranenie ešte zväčší, môže začať krvácať alebo prispieť k vzniku zápalu. Ak má niekto problém so suchou kožou na rukách a nevie sa zbaviť záderov, prvým krokom by mala byť pravidelná a dôkladná starostlivosť – umývanie rúk vhodným jemným mydlom, používanie hydratačných krémov a doprajete pokožke ochrany pred chladom či agresívnymi čistiacimi prostriedkami.

Ako postupovať pri ošetrení zádera

Pred samotným odstraňovaním zádera si vždy umyte ruky teplou vodou a mydlom. Tento jednoduchý krok pomáha predchádzať drobným infekciám a zároveň zmäkčí okolitú pokožku, takže sa vám bude pracovať ľahšie. Následne vydezinfikujte manikúrové nožničky napríklad lekárskym liehom. Záder opatrne odstrihnite, aby nedošlo k ďalšiemu natrhnutiu kože. Po zastrihnutí miesto potrite levanduľovým olejom alebo doma pripravenou masťou.

Domáca masť podľa receptu starých mám

Kľúčom k úspechu v boji proti záderom je pravidelná hydratácia pokožky a posilnenie jej hojivých schopností. Domáca masť, na ktorú prisahali už naše babičky, obsahuje výťažky z bylín aj prírodné oleje s antiseptickými a regeneračnými účinkami. Budete potrebovať:

  • 120 ml kokosového oleja
  • 120 ml olivového oleja
  • 40 g sušenej levandule
  • 40 g sušených kvetov nechtíka
  • 40 g sušeného harmančeka (rumančeka)
  • 3 lyžičky včelieho vosku
  • 1 lyžicu medu
  • 10 kvapiek tea tree oleja
  • 5 kvapiek éterického oleja (napr. levanduľového) – voliteľné na zvýraznenie vône

Postup prípravy

  1. Vodný kúpeľ: V miske nad parou (vo vodnom kúpeli) zahrejte kokosový olej a olivový olej, kým sa pekne nespoja a nerozpustia.
  2. Pridanie byliniek: Do teplej olejovej zmesi vsypte sušenú levanduľu, nechtík a harmanček. Bylinky nechajte pod pokrievkou približne pol hodiny jemne prebublávať. Táto fáza pomáha uvoľniť ich cenné účinné látky.
  3. Precedenie: Po zhruba 30 minútach zmes sceďte cez jemné sitko, aby ste sa zbavili kúskov byliniek.
  4. Zahrievanie a vosk: Preliatu tekutinu opäť dajte na mierny oheň (stále vo vodnom kúpeli) a pridajte tri lyžičky včelieho vosku. Miešajte, kým sa vosk celkom nerozpustí.
  5. Záverečné obohatenie: Keď začne masť chladnúť, primiešajte lyžicu medu, pridajte 10 kvapiek tea tree oleja a pár kvapiek obľúbeného éterického oleja (napríklad levanduľového).
  6. Premiešať a uskladniť: Počas chladnutia zmes niekoľkokrát premiešajte, aby vám masť nestuhla nerovnomerne. Potom ju rozdeľte do menších dóz, ideálne s viečkom. Uchovávajte ju v chladničke, aby si zachovala stabilitu a trvanlivosť.

Využitie domácej masti

Takto pripravená domáca masť je univerzálnym pomocníkom nielen na zádery, ale uľaví aj pri malých rankách, drobných popáleninách, odreninách či iných bežných poraneniach. Vďaka obsahu byliniek a včelieho vosku napomáha hojeniu, pôsobí antisepticky a podporuje regeneráciu poškodeného tkaniva. Pri používaní stačí naniesť malé množstvo a jemne ho votrieť do okolia nechtu alebo do poranenej pokožky.

Prevencia suchých rúk a záderov

Najlepšou prevenciou je dôkladná hydratácia. Každodenné používanie kvalitného krému na ruky zabraňuje vysušovaniu pokožky a vzniku nepríjemných záderov. Vo veternom či chladnom počasí nezabúdajte na rukavice a pri dlhšom kontakte s vodou alebo čistiacimi prostriedkami používajte ochranné rukavice gumené. Ruky si následne vždy dôkladne vysušte a ošetrite krémom.

Ak už máte so zádermi skúsenosť, určite vyskúšajte túto tradičnú domácu masť. Vďaka kombinácii kokosového a olivového oleja sa pokožka dostatočne premastí, bylinky poskytnú upokojujúci účinok a včelí vosk zaistí ochrannú vrstvu. Pri pravidelnom používaní zaznamenáte rýchlejšie hojenie a ruky budú pôsobiť zdravo a upravene.

Aj keď sa zádery môžu zdať ako drobná nepríjemnosť, opakované trhanie a zanedbanie starostlivosti o pokožku rúk môže spôsobiť väčšie problémy, dokonca aj nepríjemné zápaly. Dajte teda svojim rukám každodennú pozornosť a doprajte im tú najlepšiu možnú starostlivosť. Len vtedy budú nechty i pokožka okolo nich krásne, zdravé a bez nevzhľadných záderov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané