Základná paradajková omáčka na cestoviny do pohárov: Domáca zásoba na celý rok

Zdieľať
Základná paradajková omáčka
Základná paradajková omáčka Foto: depositphotos.com

Ak ste tento rok dopestovali na záhrade viac paradajok, než ste čakali, rozhodne ich nenechajte pokaziť! Ich plná, sladkastá chuť stojí za to, aby ste si ju uchovali aj na chladné mesiace. Práve preto vám prinášame jednoduchý recept na domácu paradajkovú omáčku, ktorú si môžete naložiť do pohárov a mať tak vždy po ruke kvalitný základ na rýchly obed či večeru.

Paradajky – dar prastarých civilizácií

Paradajky nie sú žiadnym novým objavom – pestovali ich už staroveké civilizácie, konkrétne Mayovia. Do Európy sa však dostali až približne pred poltisícročím, a to zásluhou španielskych dobyvateľov, ktorí ich priviezli z Južnej Ameriky. Zaujímavosťou je, že si ich najprv cenili najmä pre ich krásne žlté kvety – netušili, že aj plody budú jedlé a navyše veľmi chutné a zdravé.

Zatiaľ čo pôvodné paradajky boli skôr žlté a menšie, postupne sa vyšľachtili odrody, ktoré poznáme dnes. Dnes patria paradajky medzi najobľúbenejšie a najčastejšie používané suroviny v kuchyni – či už ide o talianske, stredomorské alebo aj naše slovenské recepty.

Ako vznikla paradajková omáčka?

História paradajkovej omáčky sa začína v Taliansku. Prvé zmienky o nej nájdeme v knihe Il Cuoco Galante od talianskeho šéfkuchára Vincenza Corrada z roku 1773. Vtedy však omáčka slúžila skôr ako príloha alebo dochucovadlo, ktoré sa servírovalo len v malých množstvách. Až v roku 1790 sa paradajková omáčka dostala ako plnohodnotná súčasť hlavného jedla a o niekoľko desaťročí neskôr si získala popularitu po celej Európe.

Zdravotné benefity paradajok

Paradajky nie sú len chutné, ale aj veľmi prospešné pre naše zdravie. V ich šupke sa nachádza vysoký podiel vitamínu C, zatiaľ čo dužina je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamín E, betakarotén a opäť vitamín C. Betakarotén je dôležitý antioxidant, ktorý pomáha telu vytvárať vitamín A a zároveň chráni bunky pred poškodením.

Okrem vitamínov obsahujú paradajky aj množstvo dôležitých minerálov, ako sú vápnik, draslík, horčík či fosfor. Ich konzumácia tak môže posilniť imunitu, podporiť zrak, ale aj zdravie srdca či pokožky.

Ako paradajky uchovať? Náš tip: paradajková omáčka na celý rok

Možností, ako spracovať bohatú úrodu paradajok, je viacero – sušenie, nakladanie do octu či medu alebo napríklad výroba paradajkových lekvárov. My vám dnes ukážeme, ako si pripraviť základnú paradajkovú omáčku vhodnú na cestoviny, pizzu či iné jedlá.

Tento recept je nenáročný a zvládnu ho aj začiatočníci v kuchyni.

Recept: Domáca paradajková omáčka do pohárov

Ingrediencie:

  • 3 kg čerstvých paradajok

  • 1 väčšia cibuľa

  • 1 hlavička cesnaku (alebo menej, podľa chuti)

  • niekoľko čerstvých lístkov bazalky

  • olivový olej

  • soľ, čierne korenie

Postup:

  1. Príprava surovín:
    Cibuľu si nasekajte nadrobno a cesnak pretlačte alebo nasekajte na drobné kúsky. Na panvici alebo vo väčšom hrnci rozohrejte olivový olej a orestujte na ňom najskôr cibuľu. Pridajte bazalku a cesnak a krátko orestujte, kým nezačne cesnak voňať.

  2. Spracovanie paradajok:
    Paradajky sparte horúcou vodou, olúpte ich a nakrájajte na menšie kúsky. Potom ich pridajte do hrnca k orestovanej cibuľovo-cesnakovej zmesi.

  3. Varenie:
    Nechajte zmes variť na miernom ohni, kým paradajky nepustia šťavu a nezačnú sa rozvárať. Osoľte a okoreňte podľa chuti a pokračujte vo varení, kým omáčka nedosiahne hustotu, akú si prajete – zvyčajne 30 až 60 minút.

  4. Záver:
    Keď je omáčka hotová, nalejte ju do sterilizovaných pohárov, pevne ich uzavrite a obráťte hore dnom, aby sa zatiahli. Skladujte na tmavom a chladnom mieste, ideálne v špajzi alebo pivnici.

Rýchly tip na použitie

Stačí vybrať jeden pohár omáčky, zohriať ju na panvici, pridať opražené mleté mäso či zeleninu, premiešať s uvarenými cestovinami a máte hotový chutný obed alebo večeru bez zbytočného varenia.

Takto pripravená domáca paradajková omáčka vám vydrží celú zimu a možno aj dlhšie. Nielenže máte istotu, čo v nej je, ale zároveň využijete vlastnú úrodu do posledného plodu. A čo je na tom najlepšie? Pri každom jedle si pripomeniete chuť leta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané