Zabudnite na olej a maslo. Spoznajte mimoriadne výživný tuk, ktorý sa hodí k mäsu, zelenine aj do koláčov

Zdieľať
sadlo
sadlo Foto: depositphotos.com

Vedci sa rozhodli porovnať zhruba tisíc rôznych potravín z hľadiska ich výživových hodnôt a pozitívnych účinkov na zdravie. Na základe týchto poznatkov vznikol rebríček TOP 100 najlepších surovín. Nečakaným prekvapením je fakt, že spomedzi všetkých možných známych tukov sa na popredné miesto dostalo bravčové sadlo. Ako je to vôbec možné a prečo by sme ho nemali prehliadať?

Jedna dokonalá potravina neexistuje

Na začiatok treba povedať, že žiadna jedna „dokonalá“ surovina, ktorá by mala všetky dôležité živiny a zároveň by nám v ničom neškodila, v praxi neexistuje. Práve preto je rozumné zamerať sa na čo najvýživnejšie potraviny a vhodne ich navzájom kombinovať. Nič netreba preháňať a vždy je dôležitá vyváženosť. Medzi tieto cenné suroviny sa podľa spomínaného výskumu pokojne môže zaradiť aj bravčové sadlo.

Prečo práve sadlo v TOP 100?

Výskum, ktorý uverejnila BBC Future, hodnotil asi tisícku rozmanitých potravín a zostavil rebríček stovky najlepších z nich. Na prvé miesto sa dostali mandle, za nimi nasledoval menej známy tropický plod cherimoya a tretie miesto obsadil morský okúň. Aj to je samo osebe zaujímavé, no mnohých prekvapilo, že medzi tukmi sa do TOP 100 výrazne prebojovalo práve bravčové sadlo a obsadilo v celkovom poradí ôsmu pozíciu.

Možno sa to nezdá ako šok, ak ste s bravčovým sadlom už roky v kontakte vďaka rodičom alebo starým rodičom – mnohé generácie ho používali a nedali naň dopustiť. V minulosti by však mnohí považovali za „zdravší“ výber najmä maslo či olej. Najnovšie údaje len potvrdzujú, že ak sadlo využijeme s mierou a s rozumom, vieme si jeho prospešné vlastnosti užiť naplno.

Čím je sadlo výnimočné?

Autori spomínaného rebríčka vyzdvihujú u bravčového sadla jeho obsah vitamínov skupiny B a minerálnych látok. Samozrejme, každý vie, že sadlo obsahuje aj pomerne dosť nasýtených mastných kyselín. Tie sa často spájajú s obavami o srdce a cievy, no v prípade sadla to nie je taká katastrofa, ako sa kedysi tradovalo. V skutočnosti obsahuje menej nasýtených mastných kyselín ako maslo a má aj nižší podiel cholesterolu.

Kedysi sa predpokladalo, že vyšší príjem nasýtených tukov zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení v dôsledku vysokej hladiny cholesterolu v krvi. Dnes už viaceré štúdie naznačujú, že väčším strašiakom, pokiaľ ide o zdravie srdca a ciev, sú rôzne údeniny či rýchle občerstvenie (fast food). Okrem samotných tukov totiž obsahujú vysoký podiel soli, transmastné kyseliny, konzervačné látky a ďalšie aditíva, ktoré negatívne pôsobia na organizmus.

Škvarenie bravčového sadla

Obsah nenasýtených tukov

Mnohí ľudia si sadlo spájajú výlučne s nasýtenými mastnými kyselinami. Pravda je však taká, že obsahuje aj nenasýtené tuky – mononenasýtené a polynenasýtené. Medzi mononenasýtené zaraďujeme aj kyselinu olejovú (tzv. omega-9), ktorá je prítomná aj v olivovom oleji (samozrejme, olivový olej jej má viac). Táto kyselina dokonca pomáha znižovať hladinu LDL, čiže „zlého“ cholesterolu. Menší podiel bravčového sadla tvoria aj polynenasýtené mastné kyseliny – omega-3 a omega-6.

Z hľadiska škodlivých transmastných kyselín, ktorých sa mnohí obávame, môžeme byť pri sadle pokojnejší. Nevznikajú v ňom tak ako pri priemyselne vyrábaných stužených tukoch.

Ako sadlo používať a neublížiť si?

Sadlo má pomerne vysoký bod zadymenia (vyše 180 °C), takže za určitých podmienok sa hodí aj na smaženie. Jedna vec je však teoretická tepelná stabilita, druhá realita pri kuchynskej príprave. Pri veľmi vysokých teplotách cholesterol v sadle oxiduje, a to môže spôsobiť problémy nielen srdcu, ale aj cievnemu systému. To znamená, že sadlo síce môže byť výborným pomocníkom pri varení či pečení, avšak vždy je potrebná rovnováha a kombinácia s ďalšími plnohodnotnými potravinami.

Keďže sadlo je energeticky bohaté, nemali by sme to s ním preháňať. Je skvelé do cesta na pečenie, lebo ho udrží dlhšie vláčne a jemné, hodí sa na prípravu mäsa alebo restovanej zeleniny, no ak si ho pridáme každý deň vo veľkom množstve, rovnováha živín v jedálničku bude narušená. Preto je najlepšie používať ho striedmo, a zároveň dbať na dostatok pohybu.

Na čo všetko sa ešte hodí?

  • Pečenie a pečivo: Pri pridávaní do cesta na koláče, buchty či kysnuté pečivo zabezpečuje, že výrobky ostanú vláčnejšie a dlhšie čerstvé.
  • Varenie a dusenie: Vďaka stabilnému bodu zadymenia je vhodné aj na varenie či mierne dusenie, aby jedlo nestratilo šťavnatosť.
  • Studená kuchyňa: Natreté na čerstvom chlebe s kúskom soli a cibuľou chutí tradične a sýto.
  • Iné využitia: Okrem konzumácie môže poslúžiť aj na ošetrenie suchej pokožky – mnohí si ho pochvaľujú ako domáci prostriedok na premastenie rúk či chodidiel.

Zhrnutie na záver

Bravčové sadlo sa vo vedeckom porovnaní výživných potravín dostalo na popredné priečky úplne oprávnene. Ponúka vitamíny skupiny B, minerálne látky a obsahuje menej cholesterolu a nasýtených mastných kyselín než maslo. Zároveň nám poskytuje aj zdraviu prospešné nenasýtené tuky, ktoré pomáhajú udržiavať vyváženú hladinu cholesterolu.

Napriek tomu, že sadlo nie je „zázračná“ potravina, na ktorej by stál a padal celý náš jedálniček, môže vhodne dopĺňať pestrú paletu jedál. Rovnako platí, že najdôležitejšia je striedmosť – prílišná konzumácia akéhokoľvek tuku môže viesť k nadmernému príjmu energie. Ak však sadlo využívame uvážene a s mierou, môže byť cenným doplnkom varenia a pečenia.

Preto je vhodné dať šancu aj tradičným surovinám, ktoré poznali už naši predkovia. Pokojne si ho doprajme, no vždy v rámci rozumnej životosprávy a v kombinácii s dostatočným pohybom. Keď ho dobre zaradíme do svojho jedálnička, zistíme, že bravčové sadlo je nielen chutné, ale v správnom množstve aj prospešné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané