Zabráňte upchávaniu a zápachu. Eko tipy na čistenie odpadu

Zdieľať
upchaté umývadlo
Zabráňte upchávaniu a zápachu. Eko tipy na čistenie odpadu Foto: www.freepik.com

Udržiavanie čistoty v domácnosti je neustály boj, a často zabúdame na miesta, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, ale sú kľúčové pre naše zdravie a pohodlie. Odpad a vodovodné rúry sú práve takéto miesta. V tomto článku nájdete jednoduchý návod, ako si poradiť s upchatím a predísť mu, a to všetko s použitím bežne dostupných a ekologických prostriedkov.

Každá časť vášho domova si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu, čo nevyníma ani odpad a vodovodné potrubie. Objavte, ako efektívne vyčistiť upchatý odpad, či už ide o odpad z práčky, vane alebo drezu.

Dôležitosť pravidelnej údržby odpadu

Pravidelným čistením (každý týždeň) predídete úplnému upchaniu, ktoré môže ľahko nastať, ak čisteniu nevenujete dostatočnú pozornosť niekoľko týždňov alebo mesiacov. Čisté potrubie tiež neposkytuje priaznivé podmienky pre rozvoj plesní a baktérií, čím zamedzíte, aby sa váš odpad stal živnou pôdou pre tieto nežiaduce mikroorganizmy. Tým zabezpečíte čistejšie ovzdušie vo vašej domácnosti a eliminujete nepríjemný zápach. Pravidelná údržba navyše predlžuje životnosť celého systému a zabraňuje jeho zbytočnému opotrebeniu alebo nehodám, ako je prasknutie potrubia.

vlasy v umývadle
Zabráňte upchávaniu a zápachu. Eko tipy na čistenie odpadu Foto: depositphotos.com

Potrebné pomôcky na čistenie odpadu

Pripravte si ochranné rukavice, rýchlovarnú kanvicu, jedlú sódu, ocot, citróny, kuchynskú soľ a kefku alebo hubku.

Pre ekologické a netoxické čistenie odpadu odporúčame používať prírodné produkty namiesto chemických čistiacich prostriedkov, ktoré môžu zrýchliť opotrebenie a koróziu potrubí.

Postup čistenia

  1. Najskôr si nasaďte ochranné rukavice a odstráňte všetky viditeľné nečistoty. Pri dreze to budú zvyčajne zvyšky jedla, v kúpeľni zase usadeniny vlasov. Tento krok vám ušetrí následnú prácu a zabezpečí voľný priechod odpadu.
  2. Následne vyčistite záchytné sitká a filtre. Tieto môžete namočiť do roztoku bieleho octu a jedlej sódy. Chemická reakcia účinne odstráni usadený vodný kameň a nečistoty aj v najmenších otvoroch sitka. Po niekoľkých minútach sitká dôkladne vyčistite kefkou a proces dokončite opláchnutím vodou.
  3. Potom do otvoru odpadu nasypete kuchynskú soľ a nechajte pôsobiť. Následne odpad zalejte studenou vodou a nechajte prebehnúť chemickú reakciu. Ak máte doma inštalovaný drvič odpadu, tento krok môžete vylepšiť pridaním kociek ľadu zmiešaného s kuchynskou soľou a nechať zmes prejsť zapnutými čepeľami.
  4. V kanvici si uvaríte vodu, nechajte ju chvíľu vychladnúť, aby nemala priamo 100 °C, a odpad zalejte aspoň litrom vody. Oplach zabezpečí odstránenie zostávajúcich nečistôt. Problém s nepríjemným zápachom vyrieši šťava z citróna alebo limetky, ktorú v väčšom množstve vlejete do odpadu. Do drvičov odpadu môžete dokonca vložiť celé citrónové kôry a nechať ich podrviť. Nechajte šťavu pôsobiť niekoľko desiatok minút a znova zalejte teplou vodou.
  5. Nakoniec dôkladne vyčistite okolie otvoru väčšou kefkou alebo hubkou a odstráňte posledné nečistoty. Teraz už len stačí vrátiť všetky sitká a filtre na ich miesto.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané