Za topánky na podpätku vďačíme koňom. Nosili ich najskôr muži, dnes sú symbolom ženskosti

Zdieľať
lodičky
lodičky Foto: Denisa Stachová

Krásne, elegantné, často poriadne vysoké a v niektorých prípadoch aj pomerne nepohodlné – také sú dnes topánky na vysokých podpätkoch, ktoré nechýbajú v šatníkoch mnohých žien. Dámy ich milujú pre atraktívny vzhľad a zvodnú chôdzu. No máloktorá z nich tuší, že história vysokých podpätkov je stará viac než tisíc rokov a že tento módny doplnok spočiatku vôbec nepatril do dámskej výbavy, ale bol výhradne mužskou záležitosťou.

Ako sa teda stalo, že sa z výhradne mužského praktického prvku stala ikonická súčasť ženskej garderóby?

Perzská jazda na koni a vojenská pomôcka

Znie to neuveriteľne, no najstaršie dôkazy o topánkach s podpätkom pochádzajú z Perzie z obdobia okolo 10. storočia. Archeológovia našli starú perzskú keramickú misu, na ktorej je vyobrazený bojovník na koni. Pri bližšom skúmaní môžete jasne vidieť, že jazdec má nohy pevne zapreté v strmeňoch práve vďaka vysokým podpätkom na topánkach. Podpätky mu pomáhali udržiavať rovnováhu a stabilitu počas jazdy, čo bolo v bojových podmienkach kľúčové.

Vojenské využitie topánok s podpätkami sa naplno ukázalo počas bojov medzi Osmanskou ríšou a Perziou v 17. storočí. Vojaci jazdeckých oddielov potrebovali strieľať šípy z pohyblivého sedla, pričom stáli v strmeňoch. Podpätky im poskytovali potrebnú oporu a istotu, bez ktorej by boli prakticky bezmocní.

Chopine: Extravagantná obuv benátskych žien

Obrovský skok v histórii nosenia podpätkov priniesli benátske dámy v 16. storočí. Práve v tomto období sa v Taliansku objavila zvláštna móda masívnych topánok nazývaných „chopine“. Neboli to podpätky v klasickom slova zmysle, ale skôr vyvýšené plošiny, ktoré mohli merať aj neuveriteľných 50 centimetrov.

Tieto topánky mali hneď viacero výhod: chránili nositeľky pred špinou a blatom v benátskych uliciach a zároveň demonštrovali ich vysoké spoločenské postavenie a bohatstvo. Chopine boli obľúbené najmä medzi bohatými dámami a kurtizánami, ktoré sa pohybovali po nečistých mestských uliciach pešo.

Kráľ Slnko a módna ikona Ludovít XIV.

Možno ešte väčší vplyv na vývoj a popularitu vysokých podpätkov mal francúzsky panovník Ludovít XIV., prezývaný aj „Kráľ Slnko“. Ludovít bol známy svojou nižšou postavou, ktorú kompenzoval práve vysokými podpätkami. Na jeho topánkach bol charakteristický detail – podpätok bol vždy červený, čo bolo výhradnou výsadou členov jeho kráľovského dvora. Túto tradíciu červených podrážok neskôr obnovil známy módny návrhár Christian Louboutin, ktorého ikonické červené podrážky sú dnes symbolom luxusu.

Po Veľkej francúzskej revolúcii však popularita podpätkov výrazne poklesla, pretože boli vnímané ako symbol privilegovanej aristokracie. Bežní ľudia sa zámerne vyhýbali ich noseniu, aby nevyzerali ako šľachtici.

Viktoriánska éra a zrod podpätku ako symbolu ženskej sexuality

Zlomovým obdobím pre opätovný návrat podpätkov bolo viktoriánske obdobie v 19. storočí (1837 – 1901). V tomto čase sa podpätky opäť objavujú, no tentoraz už ako výsostne ženský a erotický symbol. Objavili sa prvé fotografie zobrazujúce nahé ženy obuté v topánkach na vysokých podpätkoch, pričom práve podpätok zdôrazňoval ženskú príťažlivosť a sexualitu. Zakrivená päta sa stala symbolom zvodnosti, a tým podpätky definitívne prešli zo sveta mužov do sveta žien.

20. storočie: Zrod ihličiek a symbol modernej ženskosti

V 20. storočí už topánky s vysokými podpätkami patrili neodmysliteľne ženám. Revolúciu v ich dizajne priniesol taliansky dizajnér Salvatore Ferragamo, ktorý vytvoril legendárny úzky oceľový podpätok, známy dnes ako „ihličkový“. Jeho výtvory nosila aj svetová hviezda Marilyn Monroe, ktorá tieto topánky preslávila na celom svete ako symbol príťažlivosti a pôvabu.

Symbol ženskosti dnešných dní

Dnes sú vysoké podpätky viac než len módnym doplnkom. Sú súčasťou identity mnohých žien a synonymom elegancie, sebavedomia a príťažlivosti. Napriek tomu, že často nie sú najpohodlnejšie, ich popularita vôbec neklesá. Ženy po celom svete ich nosia na spoločenské udalosti, do práce alebo na bežné stretnutia. Sú dôkazom toho, ako sa v priebehu storočí môže zmeniť význam jedného jediného predmetu – z vojenskej pomôcky v mužskom svete na nezameniteľný symbol ženskej krásy.

História vysokých podpätkov je fascinujúca a nepochybne má pred sebou ešte mnoho kapitol. Kto vie, akým smerom sa vydá ich ďalší vývoj?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané