Všestranný vrkoč, ktorý si poradí s daždivým počasím aj neposlušnými vlasmi

Zdieľať
francúzsky vrkoč
francúzsky vrkoč Foto: www.shutterstock.com

Občas sa zobudíte a hneď pri pohľade do zrkadla cítite, že váš účes dnes jednoducho „nemá svoj deň“. Z lenivosti alebo z nedostatku času to často vyriešite rýchlym copom, prípadne si uviažete jednoduchý chvost. Ak si však chcete zachovať elegantný vzhľad, francúzsky vrkoč je dokonalá voľba. Tento nesmrteľný účes nielenže dobre vyzerá, ale dokonca vám dokáže pridať trochu osobitého štýlu a šmrncu, ktorý oceníte pri rôznych príležitostiach.

Prečo si vybrať práve francúzsky vrkoč?

Existujú dni, keď sú vlasy úplne neovládateľné – či už kvôli vlhkému počasiu, dažďu alebo jednoducho preto, že ráno nemáme čas ani náladu na dlhé úpravy. Ranný pohľad do zrkadla vám neraz prezradí, že by si vlasy zaslúžili viac starostlivosti, než im stíhate venovať. V takej chvíli sa ponúka rýchla záchrana v podobe obyčajného chvosta. Ten síce vyrieši situáciu, ale priznajme si, že môže vyzerať trochu fádne.

Ak sa chcete cítiť upravene a dodať si eleganciu, môže byť francúzsky vrkoč vaším verným spojencom. Jeho najväčšou výhodou je, že vôbec nemusí pôsobiť zložito či zdĺhavo na vytvorenie. Navyše ho možno prispôsobiť rôznym typom vlasov a situáciám – hodí sa na bežný pracovný deň, do školy, ale i na formálnejšie udalosti, ako sú večierky či svadby. A ak by ste sa ho obávali, pretože neviete, ako na to, prinášame vám jednoduchý návod.

Návod: Ako na francúzsky vrkoč

  1. Príprava prameňov
    Najskôr si oddeľte tri pramienky vlasov navrchu hlavy. V tomto ohľade sa začiatok podobá na klasický trojpramenný vrkoč. Rozdiel prichádza vo chvíli, keď postupne začnete pridávať vlasy z bokov.

  2. Postupné pridávanie vlasov
    Pri každom prepletaní „hlavných“ troch pramienkov priberiete malý pramienok z bočnej strany a pridáte ho do prameňa, ktorý práve prekladáte. Takto vzniká typický hladký a plynulý efekt francúzskeho vrkoča, ktorý obopína hlavu. Dôležité je pridávať vlasy rovnomerne, aby vrkoč pôsobil upravene a nikde sa nevytrácal.

  3. Správny smer zapletania
    Pri pletení prekladáte pramienky zozadu dopredu. Ak by ste to robili opačne, vznikol by takzvaný holandský vrkoč, ktorý je vypuklejší a prepletá sa spredu dozadu. Oba spôsoby sú pekné, ale ak túžite po klasickom, hladkom francúzskom efekte, držte sa pôvodného postupu.

  4. Finálna úprava
    Keď sa dostanete k záveru, zapnite konce gumičkou. Pre väčší objem alebo zaujímavejší vzhľad môžete jemne povytiahnuť pramienky vrkoča, aby pôsobil bohatšie. Ak máte radi výraznejšie účesy, pred pletením môžete vrchnú časť vlasov zľahka natupírovať. Takto získate efekt väčšieho objemu a výsledný vrkoč bude vyzerať plnšie a hustejšie.

Tipy na vylepšenie a personalizáciu

  • Objem a textúra: Ak chcete dosiahnuť ešte živší vzhľad, pred pletením naneste do vlasov ľahkú penu alebo sprej na objem. Vďaka tomu sa budú pramienky lepšie držať v požadovanom tvare.
  • Ozdoby: Francúzsky vrkoč je ideálnym základom aj na kreatívne zdobenie. Môžete do neho zapliesť stužky, pridať čelenku alebo drobné kvietky, aby ste účes oživili na festival či svadbu.
  • Variabilita: Začnite ho pliesť napríklad od temena, aby ste dosiahli klasický vzhľad, alebo ho vytvorte zo strany pre moderný asymetrický efekt.

Kedy a kam nosiť francúzsky vrkoč?

Tento účes je úžasne univerzálny. Vďaka svojej praktickosti a dlhej výdrži ho oceníte v bežných dňoch, keď chcete mať vlasy upratané, no zároveň vyzerať vkusne. Bez problémov však obstojí i na slávnostnejších udalostiach – na svadbách, promóciách či pracovných večierkoch.

Najväčším bonusom je, že francúzsky vrkoč dokáže vlasom dodať istú dávku noblesy, no nebudete pritom musieť ráno obetovať veľa času. Po náročnom dni potom nemusíte riešiť spľasnuté a rozstrapatené vlasy, pretože vrkoč ich drží pokope. Ak k tomu navyše zladíte aj outfit alebo doplnky, bude váš vzhľad pôsobiť ucelene a premyslene.

Praktické rady na záver

  • Nácvik pred zrkadlom: Ak ste vo svete zapletania nováčik, nebojte sa trošku potrénovať. Možno sa vám na začiatku vrkoč nepodarí úplne dokonale, ale s trochou cviku rýchlo získate potrebnú istotu.
  • Prispôsobte sa svojmu typu vlasov: Dámy s jemnejšími vlasmi môžu použiť tužidlo alebo sprej na spevnenie, aby vrkoč dlhšie držal. Tie, ktoré majú hustejšie vlasy, môžu zase využiť ľahké olejčeky, aby vrkoč vyzeral uhladene a nezaväzoval sa.
  • Skúšajte rôzne varianty: Aj zdanlivo nenápadná zmena, napríklad miesto, kde začnete vrkoč pliesť, vie váš účes posunúť na inú úroveň. Nebojte sa objavovať nové spôsoby zapletania a experimentovať s rozličnými dĺžkami vlasov.

Francúzsky vrkoč je preto skvelým riešením, ak potrebujete účes, ktorý vyzerá rafinovane, no jeho príprava nezaberie príliš veľa času. Či už si ho vyberiete na daždivý pondelok, keď vlasy neposlúchajú, alebo na významné spoločenské podujatie, nesklame vás. Ponúka totiž jedinečnú kombináciu praktickosti a elegancie, ktorá sa nevidí pri každom účese.

Ak ste sa rozhodli, že mu dáte šancu, určite nebudete ľutovať. Vďaka svojej nadčasovej popularite a variabilite sa francúzsky vrkoč stal pevnou súčasťou sveta vlasových trendov. Vyskúšajte ho raz a je dosť možné, že sa stane vaším obľúbeným riešením pre rôzne príležitosti – od pracovného stretnutia až po oslavu s priateľmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané