Každý budúci starý rodič sa už vopred teší, že vnúčatá prinesú do jeho života radosť, pokoj a pocit splnenej misie. Oproti často stresujúcemu obdobiu výchovy vlastných detí sa totiž prarodičovstvo javí ako príjemnejšie a jednoduchšie. Realita však môže byť úplne iná. Často práve neúmyselné chyby prarodičov spôsobujú, že ich vnúčatá začnú ignorovať. Poďme sa pozrieť na najčastejšie prešľapy starých rodičov a ukážme si aj cestu, ako tieto problémy elegantne vyriešiť.
Nadviažte citový vzťah včas
Prvý a asi najdôležitejší krok k tomu, aby vás vaše vnúča prijalo ako dôveryhodného človeka, je vybudovať si s ním vzťah od úplného začiatku. Niektorí starí rodičia robia chybu v tom, že začnú svoje vnúča navštevovať príliš zriedkavo, alebo až keď trochu vyrastie. Ak si však na vás dieťa nezvykne odmalička, v jeho očiach budete iba vzdialeným a možno trochu otravným príbuzným, ktorý sa objaví raz za čas, položí pár obligátnych otázok typu „Ako bolo v škole?“ a znova zmizne.
Návštevy preto plánujte pravidelne už od prvých týždňov života dieťaťa – samozrejme, vždy so súhlasom rodičov. Ak si totiž vnúča odmalička zvykne na váš hlas, vôňu či prítomnosť, veľmi rýchlo zistíte, že medzi vami vzniká nenahraditeľné puto dôvery. Práve vďaka nemu sa vám potom dieťa bude ochotne zdôverovať a váš vzťah ostane pevný aj v období puberty, kedy sa väčšina detí uzatvára pred svetom dospelých.
Prestaňte ich podceňovať
Prarodičia, a najmä starostlivé babičky, majú často sklon chrániť svoje vnúčatá až príliš. Poznáte to: „Nerob to sám, babka ti pomôže!“ alebo „Daj sem, radšej ti to podám, ty to pokazíš.“ Hoci je táto snaha myslená dobre, dieťa ju môže vnímať veľmi negatívne. Ak mu nedáte príležitosť skúšať nové veci samostatne – či už ide o oberanie ovocia na záhrade, prípravu jednoduchých jedál alebo drobné domáce práce – ľahko stratí záujem. A od nezáujmu už nie je ďaleko k nude a nespokojnosti, čo vnúčatá časom od vás len odradí.
Preto nechajte deti vyskúšať si samostatnosť – primerane ich veku a schopnostiam. Pocit úspechu, keď niečo zvládnu samé, ich bude motivovať a vaša prítomnosť bude vítanou podporou namiesto otravného dozoru.
Poznáte ich skutočné záujmy?
Predstavte si, že prídete za vnúčaťom a spýtate sa ho na niečo, čo ho vôbec nezaujíma. Nepoznáte jeho obľúbený seriál, neviete, aký šport práve sleduje, či aké knihy rád číta. Možno netušíte ani len to, že jeho najväčšou vášňou je nový diel Harryho Pottera alebo Minecraft, ktorý dnes miluje takmer každé dieťa.
Ak chcete s vnúčaťom dobre vychádzať, mali by ste prejaviť úprimný záujem o jeho svet. Opýtajte sa ho priamo alebo si od rodičov zistite, čo ho baví, čo sleduje alebo akú hudbu má rád. Takto sa vaše stretnutia zmenia zo zdvorilostných návštev na príjemné debaty a spoločné aktivity.
Spoločný čas plánujte spolu
Jedným z najväčších kameňov úrazu je nuda, ktorú dieťa môže zažívať počas návštev alebo dovoleniek s vami. Ak totiž naplánujete aktivity bez ohľadu na jeho želania, riskujete, že namiesto príjemne strávených dní budete mať doma nespokojného „protiváka“. Preto vždy plánujte spoločne, pokojne aj s malými deťmi. Vypočujte si ich predstavy, návrhy a zapojte ich do rozhodovania. Takto si obaja užijete zmysluplne strávený čas, na ktorý budete spomínať ešte roky.
Buďte dobrodružnými prarodičmi
Ak chcete, aby vaše vnúčatá o vás hovorili ako o „cool babke“ či „úžasnom dedkovi“, nebojte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Zábavné parky, bobová dráha, laser game alebo pokojne aj horská dráha – toto všetko môže byť zážitok nielen pre vaše vnúča, ale aj pre vás. Nezabudnuteľné momenty sú práve tie, kedy prekvapíte deti svojou odvahou a otvorenosťou pre zábavu, ktorú od vás vôbec nečakali.
Dobrá nálada je kľúčom ku vzťahu
Aj keď má každý občas ťažký deň, na návštevy k vnúčatám vždy prineste dobrú náladu a úsmev. Deti totiž inštinktívne vyhľadávajú spoločnosť ľudí, ktorí sú prívetiví a usmiati. Ak naopak budete prichádzať s ponosami a neustále niečo kritizovať, deti sa od vás odtiahnu.
Zároveň nezabudnite, že vaša návšteva je hlavne o vnúčatách. Aj keď potrebujete vybaviť niečo s rodičmi, pokúste sa tieto rozhovory skrátiť na minimum, aby sa dieťa necítilo odstrčené. Keď sa vnúča bude cítiť v centre vášho záujmu, zaručene vám to opätuje rovnakou pozornosťou a láskou.
Ak si teda všimnete, že vaše vnúča začína byť odmerané či chladné, zamyslite sa nad týmito bodmi a skúste to nabudúce inak. Váš vzťah sa rýchlo môže vrátiť na správnu koľaj.