Patríte k tým, ktorí si Veľkú noc nevedia predstaviť bez tradičných zvykov a dobrôt? Ak áno, určite ste sa už stretli s typickým veľkonočným mazancom – pečivom, ktoré nesmie chýbať na žiadnom sviatočnom stole. Spolu s veľkonočným baránkom tvorí jeden zo základných symbolov týchto sviatkov. Mnohé rodiny si uchovávajú vlastný, rokmi overený recept, ktorý sa dedí z generácie na generáciu, no ak chcete vyskúšať niečo nové, môžete sa inšpirovať práve tipom od cukrárky.
Kedy sa mazance tradične piekli?
K tradičným zvykom patrí aj to, že mazanec by sa mal piecť na Bielu sobotu, aby bol pripravený na slávnostné raňajky počas Božieho hodu (teda na Veľkonočnú nedeľu). V minulosti to bol práve prvý deň po pôstnom období, kedy sa ľudia po dlhšom odriekaní poriadne najedli. V roku, z ktorého pochádza táto tradícia, pripadla Veľkonočná nedeľa na 20. apríla.
Kúsok histórie: Mazanec v 15. storočí
Hoci sa nám dnes mazanec spája s vôňou masla a sladkej chuti, v 15. storočí bol všetkým, len nie sladkým pečivom. Cukor vtedy predstavoval luxus, ktorý si mohli dovoliť iba tí najmajetnejší, a tak sa bežne namiesto neho používala len smotana s jemne nasládkou príchuťou.
V bohatších rodinách sa pieklo aj viac mazancov naraz – každý člen rodiny dostal svoj vlastný bochník. Do všetkých chlebíkov sa vždy vykrajoval alebo naznačoval krížik, čím sa pripomínalo ukrižovanie Ježiša Krista. Zároveň však tento krížik slúži aj ako praktická pomôcka, keďže cesto môže lepšie kysnúť a pára pri pečení ľahšie uniká.
Kynuté cesto rovnaké ako na vianočku
Príprava veľkonočného mazanca vychádza z rovnakého kynutého cesta ako tradičná vianočka. Ak máte radi rozmanitosť, môžete do cesta primiešať aj rozličné oriešky, sušené ovocie či kandizovanú citrusovú kôru. Raz za čas sa objaví názor, že bez hrozienok to nie je ten pravý mazanec. Iní ľudia, naopak, hrozienkam nevedia prísť na chuť, a tak ich radšej vynechajú. Vo výsledku záleží len na vašich preferenciách – dôležité je, aby vám pečivo chutilo.
Bonusový trik pre dokonalý výsledok
Aby bol mazanec čo najviac vláčny, cukrárka odporúča dôsledné vypracovanie cesta a trpezlivé čakanie na vykysnutie. Práve tento „trik“ – kvalitné miesenie a dostatok času na kysnutie – dodáva pečivu neskutočnú jemnosť. Okrem toho je dobré použité suroviny vytiahnuť z chladničky skôr, aby mali izbovú teplotu.
Recept na veľkonočný mazanec
Ingrediencie na 2 bochníky:
- 0,5 l plnotučného mlieka
- 2 kocky droždia
- 265 g kryštálového cukru
- 250 g masla
- 6 vajec
- 1 kg polohrubej múky
- 2 balíčky vanilkového cukru
- nastrúhaná kôra z jedného citróna
- 1 balenie celých mandlí
- 1 balenie hrozienok (môžete vynechať, ak ich neľúbite)
- rum a muškátový oriešok podľa chuti
- štipka soli
Postup:
- V hlbokej mise premiešajte polohrubú múku, cukor a vanilkový cukor.
- Do zmesi rozmrvíte droždie a zalejte ho teplým (nie horúcim) mliekom.
- Počkajte, kým kvások vzíde. Následne pridajte muškátový oriešok, rozpustené alebo zmäknuté maslo, trošku rumu, hrozienka, citrónovú kôru a celé mandle.
- Všetko dôkladne premiesite, aby ste získali kompaktné a pružné cesto.
- Cesto nechajte kysnúť približne hodinu, kým sa jeho objem nezväčší. Následne ho rozdeľte na dva menšie bochníky a posypte ich plátkami mandlí.
- Pečte pri teplote 160 °C zhruba hodinu a pol. Po dopečení ešte posypte povrch práškovým cukrom.
Ak budete mať chuť, môžete povrch mazanca pred dopečením potrieť rozšľahaným vajíčkom, aby mal peknú zlatistú farbu. Dôležité je dať mu dostatok času na pečenie a nespáliť ho – v každej rúre môže byť dĺžka pečenia mierne odlišná, preto si ju prispôsobte podľa vlastných skúseností.
Tip na záver
Veľkonočný mazanec z tohto receptu je mäkučký a voňavý. Ak patríte k tým, ktorí si potrpia na tradičné chute, vyskúšajte pridať ešte kvapku vanilkovej esencie či trošku škorice. Ak naopak obľubujete moderné variácie, experimentujte s pistáciami, sušenými brusnicami alebo kúskami čokolády. Veľká noc je predsa o radosti a kreativite, a to sa týka aj kuchyne.